VYŘEŠENO - Listina 1455 čeština, Olomouc

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO - Listina 1455 čeština, Olomouc

Příspěvekod zburget » ned zář 30, 2018 10:40

Zdravím,
už jsem to tu sice měl jednou, ale jedno slovíčko v textu mi pořád nějak nesedí.

http://digi.archives.cz/da/permalink?xid=6D691026E3ED40E1A63439AC73813D3B&scan=1

10. řádek od konce, začíná (gro)ssuow wyncze ...
jde mi o to slovo wyncze - buď ho čtu špatně nebo vůbec nerozumím jeho smyslu.

Poradí někdo?
Naposledy upravil zburget dne ned zář 30, 2018 14:39, celkově upraveno 1
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Listina 1455 čeština, Olomouc

Příspěvekod JosefJ. » ned zář 30, 2018 11:12

Dobrý den.
Ve starém písmu se vyznám daleko méně než Vy, ale mně to přijde jako myncze. A pokud předešlé slovo jsou groše, šlo by mi to dohromady.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Listina 1455 čeština, Olomouc

Příspěvekod zburget » ned zář 30, 2018 11:23

mince určitě ne - těch cen je tam v textu psaných víc, ale tohle slovo je jen v tomto jednom případě. A v kontextu opravdu smysl nedává. Celý kontext vypadá takto:

...a to tiemto zposobem ze nakazdy rok vroka
praweho a sprawedlyweho dyedyczneho nam a potomkom nassim gyz platity magy skazdeho lanu kopu gro
ssuow wyncze obeczney na Swateho Gyrzi a tolikez na Swateho Waczlawa kromye dwu lanuow skterychz
to gest plny dessatek ffararzowy neb ty magi dawaty drzewny vrok iakoz gest od staradawna byl,...

Přepsáno přesně na písmenko. Celý text je psán víceméně jako jedna dlouhá souvislá věta, vykopíroval jsem nějakou souvislou pasáž. Slovo, o které mi jde je v textu vyznačeno.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Listina 1455 čeština, Olomouc

Příspěvekod JosefJ. » ned zář 30, 2018 13:30

mince určitě ne - těch cen je tam v textu psaných víc, ale tohle slovo je jen v tomto jednom případě.
To je podstatný důvod, proti kterému nemohu nic namítnout.

A v kontextu opravdu smysl nedává.
Ale mně to smysl dává.
Pro srovnání:
https://archive.org/stream/sbornkhistorick01rezegoog/sbornkhistorick01rezegoog_djvu.txt
Jan Matzer: Příspěvky k dějinám města Příbrami píše:V listině první z VIII. knihy výsadních knih arcibiskupských
v kapitule IV. uvádí se, že slovutný Přech ze Skorotína řádu rytířského,
při přítomnosti Martina, faráře kostela v Příbrami, oznámil, že jest jednu kopu
grošův mince Pražské
platu ročního věčného na gruntech a na dvoru po-
plužním na lidech poplatných a na jiných gruntech, které v Skorotíně měl,
prodal


nebo v disertaci Artěma Indyčenka http://www.philol.msu.ru/~ref/2015/2015_IndychenkoAA_diss_10.02.03_19.pdf je na straně 216 citováno spojení myncze obecznej, které se mělo vyskytnout v listině Rady města Trnavy z roku 1529.

Tím netvrdím, že by to tak muselo být v tomto případě. Jenom namítám vůči tomu, že to v kontextu smysl nedává. Příbramská listina obsahuje text, který mi přijde docela obdobný a jasný, a druhá listina zase dokládá existenci spojení Mince obecné jako protiklad spojení Mince Pražské nebo Mince bílé.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Listina 1455 čeština, Olomouc

Příspěvekod zburget » ned zář 30, 2018 14:37

Aha! :idea: už se mi rozsvítilo!

To je označení o jaké groše se jedná: kopu grošů obecných (mince obecné)
Jako že to nejsou groše Pražské nebo jiné. A je to jen u prvního výskytu ceny v groších. U ostatních to není třeba, protože je samo sebou rozumí, že všechyn ceny jsou ve stejných groších.
Mně to prostě do toho textu vůbec nepasovalo. Občas člověk potřebuje nakopnout trochu, občas s rozběhem. U mě to tentokrát bylo tedy s rozběhem, ale velké díky za to!
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků