VYŘEŠENO: Narození 1870 Trstěnice (Stignitz) němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO: Narození 1870 Trstěnice (Stignitz) němčina

Příspěvekod Kikinulka » pát zář 28, 2018 18:43

Dobrý den,
prosím o pomoc se třetím záznamem v levo: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=19

Čtu: 7/8 květen 1870 v domě č. 86 se narodil manželský syn Johan
otec: Wenzel Hlafka Häusler von Stignitz sohn des Martin Hlafka Halblehners von ......................Anna Maria geboren Franz ..................
matka: Elizabeth Tochter des + (již zemřelého) Wenzel ............Stignitz .....................................................
kmotr/a: Thomas Fiala ............ von Stignitz, Theresia ................. von Stignitz

Děkuji.
Naposledy upravil Kikinulka dne sob zář 29, 2018 9:11, celkově upraveno 1
Kikinulka
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned srp 12, 2018 7:26
Oblast pátrání: okres Znojmo (Trstěnice, Višňové, Medlice, Běhařovice, Skalice, Vítonice, Prosiměřice)
Pianowice , okres Sambor, Polsko (dnes Ukrajina)

Re: Narození 1870 Trstěnice (Stignitz) němčina

Příspěvekod zburget » pát zář 28, 2018 19:01

Čtu: 7/8 květen 1870 v domě č. 86 se narodil manželský syn Johan
otec: Wenzel Hlafka Häusler von Stignitz sohn des Martin Hlafka Halblehner von Skalitz (asi) und dessen Eheweibes Anna Maria gebornen Franz Wrana
matka: Elizabeth Tochter des + (již zemřelého) Wenzel Hubadschek (asi) Chalupners v(on) Stignitz und dessen + Eheweibes AnnaMarie gebornen Andreas Huber
kmotr/a: Thomas Fialla Chalupner von Stignitz, Theresia Zwedler Viert??? ner??? von ??? Stignitz
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12624
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Narození 1870 Trstěnice (Stignitz) němčina

Příspěvekod Kikinulka » sob zář 29, 2018 7:36

zburget píše:Čtu: 7/8 květen 1870 v domě č. 86 se narodil manželský syn Johan
otec: Wenzel Hlafka Häusler von Stignitz sohn des Martin Hlafka Halblehner von Skalitz (asi) und dessen Eheweibes Anna Maria gebornen Franz Wrana
matka: Elizabeth Tochter des + (již zemřelého) Wenzel Hubadschek (asi) Chalupners v(on) Stignitz und dessen + Eheweibes AnnaMarie gebornen Andreas Huber
kmotr/a: Thomas Fialla Chalupner von Stignitz, Theresia Zwedler Viertlerhufner von Stignitz


je možné takto, to jest že kmotra byla čtvrtlánicí?
Kikinulka
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned srp 12, 2018 7:26
Oblast pátrání: okres Znojmo (Trstěnice, Višňové, Medlice, Běhařovice, Skalice, Vítonice, Prosiměřice)
Pianowice , okres Sambor, Polsko (dnes Ukrajina)

Re: Narození 1870 Trstěnice (Stignitz) němčina

Příspěvekod zburget » sob zář 29, 2018 7:48

Že byla čtvrtlánicí (žena čtvrtláníka) možné je, ale to slovo fakt nedešifruju. to, co jsem původně považoval za "z" na konci toho Viert je ale nejspíš křížek (místo podpisu)
Takže to slovo může být ještě něco úplně jiného Viertlerhufner v tom nevidím :(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12624
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Narození 1870 Trstěnice (Stignitz) němčina

Příspěvekod Zora » sob zář 29, 2018 8:04

Že bych cokoliv viděla, natož přečetla, to říct nemůžu, ale z logiky věci, nemůže tam být zapsáno
Theresia Zwedler Viertellahner Gattin?
Podobné je to u příspěvků okolo.

čtvrtláníka tam vidím, to Gattin by mohlo být rozdělené na dva řádky a G schované pod smyčkou horního řádku.

Zkuste se zamyslet.
Čtvrtlánice byly, koncem 19. století je to už možné, Pokud je to pro Vás důležité, zkuste pátrat, zda nenarazíte na osudy této ženy. Provdala se, ovdověla, svobodná dcera ....
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29191
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1870 Trstěnice (Stignitz) němčina

Příspěvekod Kikinulka » sob zář 29, 2018 9:10

Důležité to až tak úplně není, to je jen moje úchylka vědět co je v záznamu přesně psáno :-)
Všem mockrát děkuji.
Kikinulka
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned srp 12, 2018 7:26
Oblast pátrání: okres Znojmo (Trstěnice, Višňové, Medlice, Běhařovice, Skalice, Vítonice, Prosiměřice)
Pianowice , okres Sambor, Polsko (dnes Ukrajina)

Re: VYŘEŠENO: Narození 1870 Trstěnice (Stignitz) němčina

Příspěvekod Zora » sob zář 29, 2018 9:44

Možná na ni narazíte u dalších dětí, třeba bude čitelnější :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29191
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO: Narození 1870 Trstěnice (Stignitz) němčina

Příspěvekod zburget » sob zář 29, 2018 13:31

Viertellahner tam je, Gattin tam při nejlepší vůli nevidím

Není nad to, když člověk umí jazyk, který čte - já německy neumím ani slovo, bez slovníku bych byl úplně totálně ztracen. Já jen přepisuju, co vidím. A když nevidím, můžu ze zkušenosti odhadnout a když není ani zkušenost, jsem v (_i_) .
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12624
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: VYŘEŠENO: Narození 1870 Trstěnice (Stignitz) němčina

Příspěvekod Zora » sob zář 29, 2018 13:58

zburget píše:Viertellahner tam je, Gattin tam při nejlepší vůli nevidím

Není nad to, když člověk umí jazyk, který čte - já německy neumím ani slovo, bez slovníku bych byl úplně totálně ztracen. Já jen přepisuju, co vidím. A když nevidím, můžu ze zkušenosti odhadnout a když není ani zkušenost, jsem v (_i_) .


Věřte mně, že většina slov, která nacházíme v zápisech z matrik, se ve škole v cizích jazycích nevyučují.
Rozhodně není ze školních tříd slovo čtvrtláník.
Je to jen praxe, opakování zápisů a jejich struktur, jak v němčině, tak v latině.
Může Vám pomoci využívání zdejšího vyhledavače - stačí zadat část textu s hvězdičkou.

Určitě se po čase do toho také dostanete, většina zdejších čteček se německy neučila, totéž vlastně platí i o latině.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29191
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků