VYŘEŠENO N, 1794, Milotice, Němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO N, 1794, Milotice, Němčina

Příspěvekod verkator » pát srp 17, 2018 15:43

Dobrý den,
Poprosil bych někoho o překlad celého záznamu narození u Neduchala Franz na tomto odkaze:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=92
na levé straně u domovního čísla 68 asi 10 záznam z vrchu.
Předem děkuju.
Naposledy upravil verkator dne pát srp 30, 2019 17:30, celkově upraveno 5
verkator
 
Příspěvky: 382
Registrován: ned črc 15, 2018 10:41
Oblast pátrání: Rosice, Rudka, Ostrovačice, Šardice, Vlkov, Lukov, Gemelčička (Rum), Orava (Slovensko).

Re: N, 1794, Milotice, Němčina

Příspěvekod filmovymaniak » pát srp 17, 2018 15:52

Dobrý den,
otec Josef - podsedník, matka Marina dc. Pavla Nováka sedláka
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

VYŘEŠENO Re: N, 1794, Milotice, Němčina

Příspěvekod verkator » pát srp 17, 2018 16:38

Takže to bude asi takhle:
Dne: 14. 4. 1794,
Bydliště: Milotice 68
3. sloupeček: ???
Rodí se: Neduchal Franz
Otec: Neduchal Josef, podsedník
Matka: Marina dc. Pavla Nováka sedláka

poslední dva sloupce asi
Kmotři: ?
a Farář ?
Zvládne to někdo dopřekládat?
Kdo to je vůbec podsedník?
Předem děkuju za překlady
Naposledy upravil verkator dne ned pro 27, 2020 12:59, celkově upraveno 1
verkator
 
Příspěvky: 382
Registrován: ned črc 15, 2018 10:41
Oblast pátrání: Rosice, Rudka, Ostrovačice, Šardice, Vlkov, Lukov, Gemelčička (Rum), Orava (Slovensko).

Re: N, 1794, Neduchal, Milotice, Němčina

Příspěvekod Zora » pát srp 17, 2018 17:14

Kveverko,

když se tak dívám na Vaše příspěvky, neviděla jsem ani jednou, že byste cokoliv přečetl sám... Přepíšete jméno, příjmení, která Vám někdo přečetl v předcházejícím zápise, , pak potřebujete vyhledat toto jméno a příjmení v indexu, pak potřebujete najít zápis, a když Vám ho někdo najde, tak zase potřebujete všechno přepsat, přeložit a vysvětlit.
Zkuste se víc snažit, i když to přečtené nebude správně, určitě se to časem naučíte, ale takhle bych Vám poradila najít si profesionála, který Vám vše potřebné vyhledá, přečte a vysvětlí pojmy, ovšem ne zadarmo, jako to pro Vás dělají kolegové. .
Třeba jména svědků, kmotrů faráře můžete pro začátek vynechat a vrátit se k nim, až budete sám zvládat čtení.


Vůbec nevnímám jakoukoliv snahu o přečtení ani o vyhledání pro Vás neznámých slov, ba ani třeba o překlad pomocí slovníku.
Nedoplnil jste třeba ani slova Tochter, Sohn, která se neustále v oddacích zápisech opakují, ale umíte násobit své dotazy, když se Vám nedostane pomoci obratem v jednom vlákně, založíte vlákno druhé.....
Z

edit zkuste použít vyhledavač, najdete spousta vysvětlení pojmů
zde podseker
viewtopic.php?f=9&t=25024&p=118447&hilit=podseker+%C4%8Desky#p118447
Naposledy upravil Zora dne sob srp 18, 2018 4:44, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N, 1794, Neduchal, Milotice, Němčina

Příspěvekod zedir » pát srp 17, 2018 17:48

Plně podepisuji to, co píše Zora.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: N, 1794, Neduchal, Milotice, Němčina

Příspěvekod rebeka » pát srp 17, 2018 18:06

Naprostý souhlas.
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: N, 1794, Neduchal, Milotice, Němčina

Příspěvekod Rebeca » pát srp 17, 2018 22:45

podepisuji se pod to také.......nulová snaha = nulová pomoc
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

VYŘEŠENO Re: N, 1794, Milotice, Němčina

Příspěvekod verkator » sob srp 18, 2018 14:03

Milá Zorko,
máte téměř pravdu, nezapírám to, ale vžite se do mého laického bádání po předcích a neznalosti němčiny a toho (téměř doktorského, nečitelného) starého písma. Písmo psané před r. 1850 je pro mě a většinu ostatních lidí už téměř nečitelné, i když se tu opakují ty samá slova. Pohybuju se na tomto fóru teprve pár dní a už chcete po mě, abych začal chrlit částečné překlady, no to možná zvládne nějaký učený člověk v tomto oboru historik či genealog, ale ne Já.
Tak Vás prosím o omluvu mého chování dle vašeho úsudku, jak jste konstatovala, ale já tam mimo těch pár čísel a jmen opravdu vůbec nic nepřečtu. Myslel jsem si, že toto fórum napomůže takovým lidem, jako jsem Já, a pomůže jim v těchto složitějších bádáních.
Píšete, že je možné se také obrátit na odborníky, kteří se touto činností zabývají, ale já jsem se zatím rozhodl pro volbu využití pomoci na tomto fóru, o kterém jsem se dozvěděl před pár měsíci.
Pokud jsem Vás nějak tímto způsobem chování na tomto fóru urazil, tak mě to prosím ještě jednou omluvte, pokusím se to napravit. Ale připadá mě to tu po vašem článku, jako když pošlete někoho př. na vojnu a chcete po něm, aby už uměl před nástupem střílet. No, když to nepůjde s vaší pomoci nebo někoho jiného, tak se nebráním tomu, abych někomu za to i zaplatil, třeba o to jde právě i vám. Tak pokud máte zájem, můžeme se domluvit.

Tedy, děkuju za vaši asi místní připomínku a doufám, že se vás těch mých pár řádku nějak nedotklo.

S pozdravem kvererka.
Naposledy upravil verkator dne ned pro 27, 2020 12:58, celkově upraveno 1
verkator
 
Příspěvky: 382
Registrován: ned črc 15, 2018 10:41
Oblast pátrání: Rosice, Rudka, Ostrovačice, Šardice, Vlkov, Lukov, Gemelčička (Rum), Orava (Slovensko).

Re: N, 1794, Neduchal, Milotice, Němčina

Příspěvekod Zora » sob srp 18, 2018 14:16

Nikoho neodsuzuji, neurazil jste mně, ale vstupem na toto fórum souhlasíte s podmínkami a pravidly a je třeba je tedy dodržovat.

viz
2. Vždy napište do těla zprávy to co sami přečtete, i kdyby to mělo být chybně nebo torzovitě. Váš zápis: .... Marie ? (asi Richter?), dcera ..... a .... je pro nás povzbuzením k pomoci a ocenění snahy, žádná snaha o přečtení textu z vaší strany bude znamenat, že vám pravděpodobně nikdo nepomůže. Chybně přečtený text znamená jenom tolik, že vám jej opravíme, hlavu vám trhat nebo smát se vám nebudeme.

Vy jste se vůbec nepokusil přečíst cokoliv samostatně, obávám se, že se ani nesnažíte porovnávat písmena kurentu s tím, co vidíte v matrice - mohu se mýlit.

Tyhle začátky, které popisujete, jsme museli prožít každý, někdo potom čte jako z partesu, jiný přečte pouze část - tomu kolegové rádi pomohou. Ale vždy to každému z nás hodně dlouho trvalo, než přečetl celý zápis aspoň trochu racionálně. Musíte zpomalit, zamýšlet se nad každým zápisem, slovem, pro začátek třeba i vynechat to méně podstatné, porovnávat možná německá slova, který se stále opakují a hledat jejich české významy. Struktora zápisů je také více méně stejná, čili vše je jen na Vás. Možná by pomohlo věnovat se pro začátek pouze jedné rodové linii.
Jinak budete mít rodokmen vlastně sestavený někým jiným... , tedy místními dobrovolníky.

Bez Vaší vlastní snahy ( ne pouze opsaná jména a příjmení) to opravdu na tomto fóru nepůjde.

Držím palce, abyste ve Vašich genealogických začátcích našel tu správnou cestu. Tedy najít si převodní tabulky kurentu, online německo - český, případně latinsko - český slovník, a místo vkládání žádostí na další a další čtení, se tak trochu učil. Bez trpělivosti , pečlivosti a vzdělávání, nejde dělat žádný koníček.

Ostatní slova, věty která jste do příspěvku vložil, ponechávám (zatím) bez povšimnutí. Nejde mně o mou slávu, ale jen o to, aby se dodržovala pravidla. Za nalezení, přečtení, přepsání, a vysvětlení jednoho zápisu zaplatíte jak u kterého profesionála 200 - 600 Kč, tady to máte zcela zdarma, díky kolegům, kteří rádi podají pomocnou ruku.

V neposlední řadě - opravte si u svých dotazů předměty - do předmětu patří pouze zdroj (matrika N, O, Ú), rok, jazyk, obec. Rozhodně tam nepatří příjmení, a ani nelze vkládat přesná data. Vše, co je pro Vás důležité, vložte do těla zprávy. I to máme v pravidlech, která jste si asi nepřečetl, nezapamatoval, nebo se snad rozhodl nedodržovat..
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N, 1794, Neduchal, Milotice, Němčina

Příspěvekod zedir » sob srp 18, 2018 16:08

Já se také přidávám - nejde o to, že by nás něco urazilo, ale jde o projevení snahy. Snaha nerovná se bezchybnost, dokonalost, nikdo po vás nechce, abyste četl jako profesionál. Jde nám ale o to, abychom viděli, že jste se záznam snažil přečíst, pokud neuvidíme zápis alespoň ve stylu "T??????ch?", nemáme důkaz, že jste se zápis snažil přečíst, uváděl jsem to tu v podobném případě nedávno, ale zopakuji to: náš matikář na gymnáziu nám dovoloval nemít jedinou domácí úlohu, ale vždy jsme mu museli ukázat, jak neúspěšně a třeba i naprosto nesmyslně (jako bychom na obsah trojúhelníku šli logaritmickými rovnicemi) jsme se ji snažili vyřešit.

Každý, kdo tu prohlásí, že nepřečte ani slovo nebo ani písmeno, si tak sám zatápí, protože to jednoduše není pravda. Pokud víte, že v záznamu, který chcete přečíst, je Neduchal Franz, tak vám přece i při neznalosti jazyka nic nebrání v tom, abyste vzal tato písmena a na jejich základě se snažil srovnáváním i útržkovitě rozluštit zbytek, což je i postup profesionálů, pokud narazí na opravdový oříšek. Dá se dohledat mnoho tabulek a pomůcek pro učení se starým písmům a nám jde - jak jsem už řekl - o projevení snahy. Na první přednášce o starých písmech nás také bez jakékoliv i sebemenší průpravy hodili rovnou do vody a hned jsme se museli snažit sami číst písmo 16. století a - kupodivu - šlo to mnohem lépe, než jsme si mysleli (naše první reakce byla typická: nepřečteme ani slovo!). Jeden řádek o deseti slovech nám sice trval nejméně hodinu, ale jak jsme text četli dále, příští přednášku jsme zvládli řádek již za tři čtvrtě hodiny a stále se to zlepšovalo. A o to také jde - pravidly a lpěním na nich nikoho neomezujeme a nešikanujeme, ale chceme dotyčné tazatele a nováčky donutit k tomu, aby se písmo sami učili. Čím dříve se naučíte alespoň v hrubých obrysech písma číst, tím dříve přestanete být závislý na okolí, a to za ten pocit stojí.

A na závěr, toto písmo určitě není doktorské, je to takřka vzorové, ukázkové a bez problémů čitelné. V matrikách jsou mnohem, mnohem horší.

Takže přeji hodně štěstí do budoucna a do dalších genealogických bádání.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

VYŘEŠENO Re: N, 1794, Milotice, Němčina

Příspěvekod verkator » sob srp 18, 2018 17:30

Dobrý den,
souhlasím s Vámi, pravidla se musí dodržovat - polepším se.

Začátky jsou vždycky těžké, přes které se musíme každý prokousat. Zatím jsem to dělal samozřejmě po rodových liniích do té doby, do kdy to pro mě bylo alespoň trochu čitelné. Teď je to ovšem jiné náročnější, kde jsem se ovšem zasekl a asi se obrátím na nějakého odborníka - nemám totiž tolik volného času jako vy i když mě to bádání v starých matrikách zajímá, ale je to strašný požírač času. Už jsem se svojim rokdokmenem zajímal po volných chvilkách nějaký ten rok, než jsem přišel sem, ale to bylo doposud alespoň trochu čitelné.

Rád bych se vás zeptal na vaše služby, zda by jste mě pomohla dopracovat můj rozpracovaný rodokmen? Pokud by se vám do toho chtělo nebo vás spíše poprosím o doporučení někoho rozumného s přijatelnýma .....

Dejte vědět

přeju vám pěkné sobotní odpoledne

S pozdravem

kveverka
Naposledy upravil verkator dne ned pro 27, 2020 13:00, celkově upraveno 2
verkator
 
Příspěvky: 382
Registrován: ned črc 15, 2018 10:41
Oblast pátrání: Rosice, Rudka, Ostrovačice, Šardice, Vlkov, Lukov, Gemelčička (Rum), Orava (Slovensko).

Re: N, 1794, Neduchal, Milotice, Němčina

Příspěvekod Zora » ned srp 19, 2018 6:06

rodokmeny na zakázku nedělám, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO-DÍK-N, 1794, Milotice, Němčina

Příspěvekod zburget » ned srp 19, 2018 10:39

Já bych se čtení starých materiálů nějak nebál. Najděte si pár obrázků s ukázkami kurentu - na internetu je jich plno - a uvidíte, že se to často dá číst relativně dobře. A nemusí to být na dlouhé hodiny učení. A když se pak napíšete, co jste vyluštil, byť by to byly jen útržky slov nebo bylo některé slovo přečtené špatně, určitě vám to tady někdo opraví a doplní. A podle toho se pak budete učit číst mnohem snaděj.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 39 návštevníků