VYŘEŠENO!!! Narození trojčat (?) r. 1822, Luštěnice...

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO!!! Narození trojčat (?) r. 1822, Luštěnice...

Příspěvekod Kiara » pon črc 16, 2018 17:16

Dobrý den, setkala jsem se se zápisem, se kterým potřebuji poradit. Jedná se o matriku Luštěnice, datum narození 24.3.1822, poslední zápis vlevo dole. Ze zápisu vyplývá, že se narodili "blíženci" ženského pohlaví, děti byly slabé a bezprostředně po "křtu z potřeby=křtu z nouze" který provedla porodní bába, zemřely. Vždycky jsem si myslela, že výraz "blíženci" označuje dvojčata, ale ze zápisu je patrné, že holčičky byly tři (tři řady čárek ve třech kolonkách).
Odkaz na sken: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/8285/131#.
Podle mého názoru se zřejmě jednalo o trojčata Jelikož se narození odehrálo téměř před 200 lety, zřejmě p. farář neznal nebo nedovedl pojmenovat trojčata jako trojčata, ale nepojmenované děti zapsal do matriky jako "blížence" ve smyslu "sourozence" a další kolonky vyplnil trojmo.
Dotaz zní - je moje úvaha správná, čiliže jednalo se skutečně o trojčata?
Naposledy upravil Kiara dne pon črc 16, 2018 21:00, celkově upraveno 3
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Narození trojčat (?) r. 1822, Luštěnice okr. Ml.Boleslav

Příspěvekod rebeka » pon črc 16, 2018 17:29

Ano, vidím to taky tak. Neměly chudinky v té době šanci přežít... A ten křest snad provedla farská hospodyně Kateřina S.
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: Narození trojčat (?) r. 1822, Luštěnice okr. Ml.Boleslav

Příspěvekod Kiara » pon črc 16, 2018 17:57

rebeka píše:Ano, vidím to taky tak. Neměly chudinky v té době šanci přežít... A ten křest snad provedla farská hospodyně Kateřina S.

Máte pravdu, ten zápis jsem prve nepřečetla dost důkladně. Ano, Kateřina Symonydesová, farská hospodyně (24. Martii narozeni bližency a křtem potřeby křtěni od Kateřiny Symonydesowi, hospodyně farské). Jen je divné, že nekřtila porodní bába (?), ty měly přece "křest z nouze" v popisu práce... ani o bábě v zápisu není jediná zmínka. Možná náhlý, předčasný porod bez účasti porodní báby, matka trojčat již byla před tímto mnohočetným porodem pětinásobnou matkou :( Těžko říct.. z tohoto zápisu jsem hodně smutná ... :(
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: VYŘEŠENO!!! Narození trojčat (?) r. 1822, Luštěnice...

Příspěvekod Rebeca » pon črc 16, 2018 18:02

...bude to předčasný porod, asi překotný - příčina smrti je "nedochůdčata" což je asi podle dnešní terminologie nedonošené (asi kriticky) dítě.....baba asi nestihla doběhnout
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

Re: VYŘEŠENO!!! Narození trojčat (?) r. 1822, Luštěnice...

Příspěvekod Kiara » pon črc 16, 2018 19:06

Rebeca píše:...bude to předčasný porod, asi překotný - příčina smrti je "nedochůdčata" což je asi podle dnešní terminologie nedonošené (asi kriticky) dítě.....baba asi nestihla doběhnout

Ano ... a podle zvyklostí, poplatných té době sehnali alespoň farskou hospodyni, aby holčičky "na poslední chvíli" nouzově pokřtila ... :(
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Narození trojčat (?) r. 1822, Luštěnice...

Příspěvekod Kiara » pon črc 16, 2018 19:44

Tak všechno je asi nakonec jinak. V matrice zemřelých Luštěnice jsou zemřelé holčičky uvedeny pouze dvě: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/8198/62#. Divné je, že do matriky byly dopsány očividně dodatečně - holčičky zemřely 24.3.1822, předešlý zápis je o zemřelém z 1.4.1822.
Bohužel, na stejné straně je i zápis o jejich mamince, která zemřela 4.7.1822 - po necelých třech měsících od onoho nešťastného porodu. Jako příčinu smrti jsem přečetla "zymnice žilni" - trombóza (?), zřejmě se jednalo o hlubokou žilní trombózu, v tomto případě poporodní a velmi nebezpečnou komplikaci :(
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Narození trojčat (?) r. 1822, Luštěnice...

Příspěvekod Zora » pon črc 16, 2018 19:53

Kiara píše:Tak všechno je asi nakonec jinak. V matrice zemřelých Luštěnice jsou zemřelé holčičky uvedeny pouze dvě: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/8198/62#. Divné je, že do matriky byly dopsány očividně dodatečně - holčičky zemřely 24.3.1822, předešlý zápis je o zemřelém z 1.4.1822.
Bohužel, na stejné straně je i zápis o jejich mamince, která zemřela 4.7.1822 - po necelých třech měsících od onoho nešťastného porodu. Jako příčinu smrti jsem přečetla "zymnice žilni" - trombóza (?), zřejmě se jednalo o hlubokou žilní trombózu, v tomto případě poporodní a velmi nebezpečnou komplikaci :(


Já jsem toho názoru, že se narodily tři dívky, farář podle čárek dopočítával počty narozených , spíš bude chyba u úmrtí, tam se jen nahlásilo, že zemřeli "ti blíženci" a tak zapsal pouze dvě. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození trojčat (?) r. 1822, Luštěnice...

Příspěvekod Kiara » pon črc 16, 2018 20:59

Přiznám se, že mě celá ta situace opravdu zmátla :D asi to bude tak, že se ta trojčata opravdu narodila a chyba se stala v matriční knize zemřelých při zapisování. Dost tomu napovídá i fakt, že zápis byl evidentně učiněn dodatečně, zpětně.

MMCH mezitím jsem dohledávala další potomky tohoto manželského páru a u matky Veroniky jsem napočítala celkem deset předchozích porodů. Ten poslední-jedenáctý, při kterém porodila nešťastná trojčata se jí - bohužel - stal osudným. Jsem téměř stoprocentně přesvědčena o tom, že žilní zimnice znamenala hlubokou žilní trombózu, velmi nebezpečnou poporodní komplikaci :cry:

A protože po úmrtí Veroniky se vdovec František zřejmě ženil podruhé, čeká mě na této větvi rodokmenu zřejmě ještě nejedno překvapení ... původně jsem měla totiž nalezené jen jedno dítě z tohoto manželství ... :shock:

Oběma přispivatelkám děkuji za spolupráci a tomuto tématu dávám "VYŘEŠENO" ...
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: VYŘEŠENO!!! Narození trojčat (?) r. 1822, Luštěnice...

Příspěvekod rebeka » pon črc 16, 2018 21:40

Kiara píše:asi to bude tak, že se ta trojčata opravdu narodila a chyba se stala v matriční knize zemřelých při zapisování. Dost tomu napovídá i fakt, že zápis byl evidentně učiněn dodatečně, zpětně.


Už asi tuto smutnou událost neobjasníme, ale farář píše: pohřbeny mnou, Františkem Novotným. A ve vedlejší kolonce píše: dcerušky dvě. Že by si nepamatoval, že šlo o trojčata? Není tedy chyba v zápise narození?
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: VYŘEŠENO!!! Narození trojčat (?) r. 1822, Luštěnice...

Příspěvekod Kiara » pon črc 16, 2018 22:36

rebeka píše:
Kiara píše:asi to bude tak, že se ta trojčata opravdu narodila a chyba se stala v matriční knize zemřelých při zapisování. Dost tomu napovídá i fakt, že zápis byl evidentně učiněn dodatečně, zpětně.


Už asi tuto smutnou událost neobjasníme, ale farář píše: pohřbeny mnou, Františkem Novotným. A ve vedlejší kolonce píše: dcerušky dvě. Že by si nepamatoval, že šlo o trojčata? Není tedy chyba v zápise narození?

To si nemyslím. Když se totiž pozorně podíváte do této matriky zemřelých, udeří vás do očí několik nesrovnalostí. Všimněte si, že jsou zápisy zemřelých psány "na přeskáčku", viz 1.duben, hned poté 24.březen (levá strana knihy), pravá strana knihy nahoře: 14. červenec, poté 12. září a pod čarou poznámka na zápis úmrtí ze srpna, který je dopsán do levé strany knihy pod zápis úmrtí z června :)

Kdyby se to stalo jednou, budiž, nikdo není neomylný, chybička se vloudí. Ale takovýto zjevný zmatek nasvědčuje tomu, že zápisy byly do knihy dopisovány ve velkém chvatu a pokud si všimnete pozorněji i písma na obou dvou stranách, u některých zápisů to na mě dělá dojem, že buď celý zápis, nebo alespoň jméno důstojného pána Františka Novotného sem bylo vepsáno cizí rukou a daleko později. Mno - a když otočíme list na následující stranu, najdeme tam přesně to, co jsem očekávala - zápis o vizitaci :D

Podle mého skromného mínění na pravidelné zápisy někdo pravidelně - kulantně řečeno - nedbal a matriční kniha "se" dopsala s hrubými chybami až na poslední chvíli těsně před vizitací (která proběhla až 21.4.1823) nebo je dopsal se značnou dávkou nevole až sám vizitátor - pan vikář Pavlík :D Tak nějak mám totiž pocit, že jednotlivé zápisy psaly (dopisovaly) nejméně dvě osoby, navíc s velkým časovým odstupem od skutečného data úmrtí a nejméně jedna osoba byl někdo, kdo zemřelé farníky vůbec neznal ...
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: VYŘEŠENO!!! Narození trojčat (?) r. 1822, Luštěnice...

Příspěvekod Zora » úte črc 17, 2018 4:57

Ke Kiaře ještě doplním, že křestní kniha byla důležitější než úmrtní, počet žijících věřících byl důležitější než zemřelých věřících.... (Proto se také v mnoha farnostech dochovaly jako nejstarší knihy ty křestní a oddací, na úmrtní se tolik nedbalo...)

K problému - opravující viděl slovo blíženci, do matriky zemřelých tedy zapsal obvyklý "počet" blíženců...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO!!! Narození trojčat (?) r. 1822, Luštěnice...

Příspěvekod Entita » úte črc 17, 2018 5:33

Zajímavé.
Jen poznámka - v minulosti byl výraz blíženci (gemelli) používán pro všechny formy vícečetných gravidit, bylo to obvyklé (i když se občas našel někdo, kdo provedl označení úplně přesné - byly to ale řídké výjimky). Určitě to tedy mohla být trojčata.
Žilní zimnice je i podle mě velmi pravděpodobně hluboká žilní trombóza, po deseti porodech bohužel tendence k rozvoji tohoto problému velmi stoupla.
V té době většinou nebylo možné dodržet klid pro zasaženou končetinu, matky se musely starat o domácnost, dokud byly schopné se postavit, obávám se, že tato příčina úmrtí nebyla tak řídká, jen zde se nám dostalo výjimečně konkrétního zápisu. Větší část trombóz končila embolií, což tehdy končilo v košíku "kašlání krve" nebo "záducha", "zápal" - třeba.
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21

Re: VYŘEŠENO!!! Narození trojčat (?) r. 1822, Luštěnice...

Příspěvekod Kiara » úte črc 17, 2018 20:26

Jen naposledy - pro zajímavost ... podařilo se mi dohledat ještě další dvě děti tohoto manželského páru. Nejstarší dítě se narodilo ještě v Kosořicích (rodná obec matky) a druhé bylo zapsáno v předešlé matrice (přelom roku 1803-1804) Takže nebohá paní měla za sebou - i s porodem trojčat - celkem 13 porodů. Respekt ...
MMCH je to poměrně zvláštní, ale vdovec už se znovu neoženil a přežil svou ženu o 22 roků ...
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků