nalezení sňatku Horní Dubňany Znojmo 1845 vyřešeno

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

nalezení sňatku Horní Dubňany Znojmo 1845 vyřešeno

Příspěvekod Juliene » sob črc 14, 2018 12:25

dobrý den, neporadil by mi prosím někdo s nalezením sňatku? údajně by se mělo jednat o rok 1845 Franz Pikola + Maria v Horních Dubňanech

ale mě se to najít nedaří. sňatek by podle mě měl být zde:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=112

ale já ho tam nevidím. děkuji moc za rady
Naposledy upravil Juliene dne pát črc 20, 2018 22:02, celkově upraveno 1
Juliene
 
Příspěvky: 239
Registrován: úte zář 08, 2015 12:37
Oblast pátrání: Vysočina,Mitrov, Habří,Lubny

Re: nalezení sňatku Horní Dubňany Znojmo 1845

Příspěvekod Rebeca » sob črc 14, 2018 12:42

z čeho vycházíte? kde bylo řečeno, že se brali v těch Dubňanech? jo a podle čeho odvozujete ten rok?
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

Re: nalezení sňatku Horní Dubňany Znojmo 1845

Příspěvekod Zora » sob črc 14, 2018 12:52

to bude zase ten rodokmen po příbuzné, že...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nalezení sňatku Horní Dubňany Znojmo 1845

Příspěvekod Rebeca » sob črc 14, 2018 13:17

jo aha...já rodokmeny po příbuzných mám jen jako vedlejší zdroje a stejně jedu poctivé hledání, jako kdyby nikdo nic nedělal....pokud tedy ten příbuzný nedodal rodokmen i s přesnými odkazy na zdroje :-D
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

Re: nalezení sňatku Horní Dubňany Znojmo 1845

Příspěvekod Juliene » pon črc 16, 2018 9:27

dobrý den, ano, podle toho co jsme zjitila máte správnou myšlenku a budu to dělat od začátku tak jako u své větve,,.,očividně ne vždy musí být někám zjištěné informace pravdivé..
Juliene
 
Příspěvky: 239
Registrován: úte zář 08, 2015 12:37
Oblast pátrání: Vysočina,Mitrov, Habří,Lubny

Re: nalezení sňatku Horní Dubňany Znojmo 1845

Příspěvekod Zemanst » pon črc 16, 2018 9:45

Narození dcery Františky => otec Franc Pikola, matka Marie obec. Tulešice 16.5.1845 sign.13695/55 ; sňatek patrně v místě rodiště Marie (obtížně čitelné)
Zemanst
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned čer 10, 2018 8:00
Oblast pátrání: Vyškovsko, Opava, Tábor

Re: nalezení sňatku Horní Dubňany Znojmo 1845

Příspěvekod Zora » pon črc 16, 2018 11:32

Zemanst píše:Narození dcery Františky => otec Franc Pikola, matka Marie obec. Tulešice 16.5.1845 sign.13695/55 ; sňatek patrně v místě rodiště Marie (obtížně čitelné)


Tulešice
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nalezení sňatku Horní Dubňany Znojmo 1845

Příspěvekod beatrix » pon črc 16, 2018 15:00

Zda šlo i o rodiště Marie Lutzbauerové netuším, ale její otec působil v Mühlfraun - Dyji.
beatrix
 
Příspěvky: 288
Registrován: sob čer 02, 2018 22:07
Oblast pátrání: Oberpfalz, Merklín, Zbiroh, Otradice, Jedovnice, Turiec

Re: nalezení sňatku Horní Dubňany Znojmo 1845

Příspěvekod Juliene » pát črc 20, 2018 22:02

děkuji moc Zemanst a paní Zoro, to jste teda skvělí, super já bych to nepřečetla..
Juliene
 
Příspěvky: 239
Registrován: úte zář 08, 2015 12:37
Oblast pátrání: Vysočina,Mitrov, Habří,Lubny

Re: nalezení sňatku Horní Dubňany Znojmo 1845 vyřešeno

Příspěvekod Zora » ned črc 22, 2018 20:05

Dobrý večer,
Máte v tom děsný zmatek - tedy na MHeritage

Josef Pikula , co si vzal Barboru Helarou, zemřel v roce 1894 ve věku 40 let na souchotiny, narodil se tedy cca 1854
totéž podle svatby, ženil se 1876, bylo mu 22 roků tedy narozen cca 1854.
Jeho otec Franz byl v době Josefovy svatby ještě žijící, matka také

Franz zemřel 1879 v Rešicích ve věku 74 roků. V úmrtním zápisu není uveden jako vdovec, jeho žena by tedy měla zemřít někdy později
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=41

To úmrtí -věk odpovídá narození cca 1805 a vypadá to, že se tedy jedná o narození Franze *1806, který se narodil ve Slatině u Znojma. To máte dohledané.
Pak je třeba hledat svatbu Franze v Dyji, jak psala kolegyně, před rokem 1837

Máte tam jednu prostě o generaci navíc.


svatba Franze
tady jsem zatím na svatbu nenarazila, ale určitě se konala před r. 1840
Váými uváděné možné datum svatby byl omyl, jednalo se narození dcera Františky - autor si asi dělal poznámku, vodítko, před jakým datem svatbu hledat.

V Tulešicích Franzovi zemřel v roce 1845 syn Johann ve věku 5 let, musel se tedy narodit cca 1840 a svatba by měla být před tím.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=122
pravá strana uprostřed

na další straně je pak úmrtí syna Franze , ve věku 8 let, tedy narození kolem 1837 a svatba by měla být před r. 1837


Já jksem teď na tom s časem blbě, neprocházela jsem jednotlivé matriky Dubňan, zda a ve které obci se narodily děti Franze a jeho manželky, ale měla byste to projít naprosto vše.

tady se např. narodil Václav Pikola r. 1847
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=58
pravá strana uprostřed

úmrtí manželky Franze jsem nenašla - ale mohla jsem se přehlédnout, víte, jak je to s mýma očima... a netuším, jaké má Franz vlastně povolání, byl šafář nebo ovčák?
Dávejte si všechny méně čitelné zápisy přečíst do sekce čtení, abyste znala všechny podrobnosti, někdy je to dost podstatné.

Jde o to, kde vdova po Franzovi bydlela po jeho smrti. Zda stále v tom samém domě, obci, nebo se přestěhovala třeba k dětem, teoreticky se mohla i vdát.
U manželky šafáře by bylo problematické, zda by mohla bydlet dál ve stejném domě, u manželky ovčáka bych to považovala za běžné.

Franz se mohl ženit třeba až po třicítce, pokud se nenajde mladší dítě, tak v roce 1837 (předpokládané narození zemřelého syna Franze) by mělo být jeho manželce cca 20 roků, tedy narození kolem r. 1817. Pak by se jí "první (nejstarší nalezené) dítě narodilo cca ve dvaceti letech, hledaný Franz asi *1854 by se jí narodil v necelých 40 letech.


Ještě možná by bylo dobré zmapovat si všechny výskyty Pikola v matrikách Horních Dubňan, alespoň z indexů - narození, úmrtí, pozdější možné svatby, zdá se mně, že tam v době kolem úmrtí Franze umíralo více nositelů tohoto příjmení
Víc asi dnes už nedám. Pěkný večer.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nalezení sňatku Horní Dubňany Znojmo 1845 vyřešeno

Příspěvekod Zora » ned črc 22, 2018 20:28

Tady je svatba Franz a Anna Lutzenbauerová
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=35

jen je dost divný věk nevěsty, ve kterém se jí narodil Franz ...cca *1754, matce bylo fakt přes 40 roků.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nalezení sňatku Horní Dubňany Znojmo 1845 vyřešeno

Příspěvekod Juliene » stř zář 12, 2018 12:36

Dobrý den Zoro, moc děkuji za všechny cenné rad,y omlouvám se, žej sem hned nepoděkovala, ale vrhla jsem se do toho bádání a upřímkně úplně zapomněla, ještě jednou moc děkuji, na základě vašich rad a toho co jste mi našla to začíná dávat daleko víc smysl, než když jsme se držela těch informací co našli ti známí..našla jsem i nějaké další děti a nějaké jiné příbuzné které ještě nemám zařazeny, ale prima. jen mi prosím řekněte, jak jste našla ten sňatek v Dyji...hledala jsem indexy i matriky v Dubnanech ale tohle pochybuji ze bych nekdy nasla..dekuji moc!!
Juliene
 
Příspěvky: 239
Registrován: úte zář 08, 2015 12:37
Oblast pátrání: Vysočina,Mitrov, Habří,Lubny

Re: nalezení sňatku Horní Dubňany Znojmo 1845 vyřešeno

Příspěvekod Zora » stř zář 12, 2018 13:13

Beatrix Vám výše přečetla u narození dítěte, že matka (resp její otce působil) pocházela z Mühlfraun - Dyje.
Tak jsem se tam podívala. Nic víc, nic míň.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nalezení sňatku Horní Dubňany Znojmo 1845 vyřešeno

Příspěvekod Juliene » stř zář 12, 2018 13:24

když je v tom člověk shělý, vypadá to docela jednoduše..ale mě to prostě nenapadlo se podívat do Dyje..když se to týká až otce Marie...děkuji za vysvětlenou..
Juliene
 
Příspěvky: 239
Registrován: úte zář 08, 2015 12:37
Oblast pátrání: Vysočina,Mitrov, Habří,Lubny

Re: nalezení sňatku Horní Dubňany Znojmo 1845 vyřešeno

Příspěvekod Zora » stř zář 12, 2018 13:30

Nic v tom není... jakákoliv zmínka o místě je důležitá... a zkuste si představit tuhle matku jako mladou holku. Samozřejmě žila u rodičů,(dříve se tedy psalo u otce, neb ten měl za rodinu a děti odpovědnost, matka ne. Rodiče se mohli přistěhovat, odstěhovat, ale také mohli v Dyji trvale žít, zanechat tam matriční stopu. Takže - určitě prohledávám, když nenajdu, spřádám další "plány".

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků