Pomoc s textem - Svatba - 1839 - Přítoky u Kutné Hory

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Pomoc s textem - Svatba - 1839 - Přítoky u Kutné Hory

Příspěvekod MatheusKopecky » stř čer 27, 2018 22:41

Dobrý den,
velmi rád bych Vás požádal o pomoc. Netuším přesně do jaké sekce na fóru bych měl svou žádost umístit, ale vzhledem k tomu, že potřebuji pomoci s psaným textem, tak jsem se obrátil zde na Vás. Již delší dobu pátrám po původu jisté Ludmily Čížkové, rozené Tůmové. Na svatebním záznamu z roku 1839, včetně záznamu o jejich dětích se píše, že pochází z obce Svatá Kateřina, která se nachází nedaleko Kutné Hory. Nicméně ve Svaté Kateřině se nikdo toho jména nenarodí, myslím tedy Ludmila Tůmová. Ani v jejím pozdějším bydlišti, Přítokách. Zde se jak jsem již výše zmínil Ludmila Tůmová provdá v roce 1839 za Jana Čížka, který v roce 1853 také zde umírá, myslím v Přítokách. Tím všechny záznamy o Ludmile teď už Čížkové, mizí. Nenašel jsem její úmrtí záznam. Její děti odchází do Kutné Hory, kde však Ludmila Čížková neumírá. Zkoušel jsem pátrat i v nedalekém Kolíně, případně Čáslavi, kde se tou dobou nacházely nemocnice, bohužel bez výsledku. Připouštěl jsem si hypotetický návrat do rodné Svaté Kateřiny, ale nejen, že jsem tam nenašel její úmrtí záznam, nenašel jsem tam záznam ohledně úmrtí jejího otce. Vypadla mi i další teorie, že by se po smrti manžela znovu provdala, nicméně v Přítokách se nic podobného nestalo. Nezbývá, než projít kompletní oddací záznamy v Kutné Hoře. Proč ale píšu Vám. Ještě zbývá jedna nezodpovězená otázka, která mi možná pomůže. V oddacím záznamu z roku 1839 se nachází kromě údajů týkajících se původu a stavu novomanželů dva texty. Jeden z nich se s největší pravděpodobností týká podání ohlášek. Tedy míst, kde byly ohlášky podány. Tam myslím, že by mohla být stopa, druhý text netuším o čem může být. Vyskytují se v něm roky 1829 atd. Budu velice rád pokud mi pomůžete níže přiložené texty rozkódovat a já se mohu dobrat nějaké stopy.

Přečtu bohužel velice pramálo, omlouvám se.
TEXT Č. 1
Obrázek
TEXT Č. 2
Obrázek

ZDE ODKAZ NA MATRIKU - KONKRÉTNÍ ZÁZNAM JE VLEVO DOLE - http://ebadatelna.soapraha.cz/d/7412/69

Všem za případnou pomoc převelice děkuji!
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: Pomoc s textem - Svatba - 1839 - Přítoky u Kutné Hory

Příspěvekod zedir » stř čer 27, 2018 23:17

Dobrý den,

vidím tam ohlášky a vojenská svolení ke sňatku od útvaru, ve kterém Jan sloužil. Vpravo čtu ohlášky (Aufgebothen) ve "Feldkapelle in Neuhaus" poté, co Jan obdržel svolení pluku (Regiments-Dispens) a ohlášky ve farním kostele v Kutné Hoře.

V zápise pod oběma snoubenci se píše o obdržení svolení ke sňatku (Heurathslizenz) od velení c. a k. 11. pěšího pluku arcivévody Rainera a svolení Feldkapelle, ohlášeni byli jednou za třikrát a pak je tam ještě zmínka o nevěstině vrchnostenském svolení (obrigkeitlich Bewilligung) a pak opět uložení v archivu a podpisy.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Pomoc s textem - Svatba - 1839 - Přítoky u Kutné Hory

Příspěvekod MatheusKopecky » čtv čer 28, 2018 14:04

Dobrý den,
pokud chápu správně, tak ohlášky byly podány v místě Neuhaus? Říkám si, že by se mohlo jednat o Jindřichův Hradec, protože v okolí Kutné Hory, kde leží i Přítoky jsem žádné místo s bývalým názvem Neuhaus nenašel. Je to zatím jedno z vodítek. Teď jde o to, zda tam podali ohlášky oba novomanželé, tedy jak Jan tak i Ludmila. Není v textu psáno, kde podala konkrétně ohlášku Ludmila? Nebo jinak si nedokážu vysvětlit, proč by to bylo zrovna tam, protože Jan Čížek má původ v Přítoce, kde žili i jeho rodiče. Dále mám dotaz týkající se vrchnostenskému svolení u manželky, není tam psáno od koho, případně kde to svolení dostala?
Děkuju
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: Pomoc s textem - Svatba - 1839 - Přítoky u Kutné Hory

Příspěvekod Zora » čtv čer 28, 2018 14:34

Nevěsta má uvedeno, že je dcerou Franze Tůmy, ze sv. Kateřiny, panství Neuhaus, tedy J. Hradec.

Musíte podle mě hledat obec Sv. Kateřina, která spadala pod toto panství.

Nabízí se Svatá Kateřina u Pelhřimova, poblíž Počátek, netuším ovšem, zda se nenajde ještě další obec stejného jména. Z

https://mapy.cz/zakladni?planovani-tras ... t=&rt=&rt=

Zde kratinká historie, ze které vyplývá, že snad obec byla součástí panství Neuhaus.
http://www.hrady.cz/?OID=9275

Počátky spadají pod archiv Třeboň.
Je to ale bez záruky, spíš jde o to, najít správnou obec Svatá Kateřina na panství Neuhaus.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pomoc s textem - Svatba - 1839 - Přítoky u Kutné Hory

Příspěvekod beatrix » čtv čer 28, 2018 15:14

nevidím tam Neuhaus, ale Herrschaft Neuhof čili Nové Dvory a na sever od nich je skutečně Sv. Kateřina
beatrix
 
Příspěvky: 288
Registrován: sob čer 02, 2018 22:07
Oblast pátrání: Oberpfalz, Merklín, Zbiroh, Otradice, Jedovnice, Turiec

Re: Pomoc s textem - Svatba - 1839 - Přítoky u Kutné Hory

Příspěvekod Zora » čtv čer 28, 2018 15:16

beatrix píše:nevidím tam Neuhaus, ale Herrschaft Neuhof čili Nové Dvory a na sever od nich je skutečně Sv. Kateřina

Pak je třeba hledat v této kateřině, omlouvám se za čtení.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pomoc s textem - Svatba - 1839 - Přítoky u Kutné Hory

Příspěvekod beatrix » čtv čer 28, 2018 15:22

Problém je ale v tom, že se tam Ludmila skutečně nenarodila :-(
beatrix
 
Příspěvky: 288
Registrován: sob čer 02, 2018 22:07
Oblast pátrání: Oberpfalz, Merklín, Zbiroh, Otradice, Jedovnice, Turiec

Re: Pomoc s textem - Svatba - 1839 - Přítoky u Kutné Hory

Příspěvekod Zora » čtv čer 28, 2018 15:39

Já vím, prohledávala jsem to jako první.
Je třeba hledat úmrtí otce, matky...
v matrice může být zapsaný stav k datu svatby, - Tůma se tam přestěhoval.
Já bohužel nepřečtu původ matky, Ludmily, tam by se dala hledat svatba...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pomoc s textem - Svatba - 1839 - Přítoky u Kutné Hory

Příspěvekod beatrix » čtv čer 28, 2018 16:01

matka Ludmily by mohla být z Hořan
Naposledy upravil beatrix dne čtv čer 28, 2018 16:02, celkově upraveno 1
beatrix
 
Příspěvky: 288
Registrován: sob čer 02, 2018 22:07
Oblast pátrání: Oberpfalz, Merklín, Zbiroh, Otradice, Jedovnice, Turiec

Re: Pomoc s textem - Svatba - 1839 - Přítoky u Kutné Hory

Příspěvekod zedir » čtv čer 28, 2018 16:01

Zora píše:Já vím, prohledávala jsem to jako první.
Je třeba hledat úmrtí otce, matky...
v matrice může být zapsaný stav k datu svatby, - Tůma se tam přestěhoval.
Já bohužel nepřečtu původ matky, Ludmily, tam by se dala hledat svatba...
Z


Vidím tam Hořany na panství Černý Kostelec (to by měl být Kostelec nad Černými lesy).
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Pomoc s textem - Svatba - 1839 - Přítoky u Kutné Hory

Příspěvekod MatheusKopecky » čtv čer 28, 2018 18:35

Dobrý den,
příběh pokračuje. Chtěl jsem dát příspěvek do jiné části tohoto fóra, ale vidím, že se to zde začalo řešit, proto ho dám i zde, případně se omlouvám za duplikaci. Tedy, dle svatebního záznamu z Přítok v roce 1839 se Ludmila Tůmová narodí kolem roku 1815. Původ zde má zapsán ze Svaté Kateřiny nejen ona, ale i její otec. Matka však pochází z Hořan, dnes na okrese Nymburk. Připomínám, že otec se zde jmenuje František Tůma a matka Anna Doušová. Potom co jsem marně pátral ve Svaté Kateřině, jsem se obrátil na záznamy ve farnosti Skramníky, kde se skutečně v roce 1815 narodila Ludmila Tůmová, konkrétně v obci Žhery (č. 9), které se nachází cca 2 km od Hořan. Otec i matka odpovídá svatebnímu záznamu z roku 1839. U otce je uvedeno, myslím tím u rodného záznamu u Ludmily, že bydlí v obci Žhery. Tůmovým se tam kromě dcery Ludmily narodí ještě další děti. Matka Ludmily Tůmové potom skutečně pochází z obce Hořany.

Pokud se nyní přesuneme do Přítok, kde žije Ludmila, nyní již Čížková se svým mužem Janem Čížkem, můžeme si všimnout několika nejasností při rodných záznamech dětí Jana a Ludmily Čížkových, například u rodného zápisu dcery v Barbory v Přítokách v roce 1850 je psáno: Dcera Tůmy JANA, sedláka ze Svaté Kateřiny. Se jménem František Tůma, jsem se setkal pouze jednou a to u svatebního záznamu Ludmily Tůmové, jinak pouze otec byl psán Jan Tůmy, sedlák ze Svaté Kateřiny.

Otázky tedy zní:

1) Je skutečně narozená Ludmila Tůmová v obci Žhery ona budoucí Ludmila Čížková?
2) Pokud vezmeme v úvahu, že otcem je skutečně František Tůma, proč se u jejich dětí vyskytuje jméno otce Ludmily, jako Jan Tůma?
3) Proč se následně u jejího původu jak u záznamu svatebního, tak i záznamů rodných u jejich dětí vyskytuje obec Svatá Kateřina? Lze se domnívat, že se rodiče Ludmily Tůmové později přestěhovali do Svaté Kateřiny, kde následně zemřeli? Nemůžu je tam ale najít, myslím tím úmrtní záznamy rodičů Ludmily Tůmové, ve Svaté Kateřině. Logické by to bylo, že se tam přestěhovali, protože Přítoky, kde se narodil a i tu žil Jan Čížek se nachází nedaleko. Určitě mnohem blíže, než je tomu v případě Žher/ Hořan. Zkrátka hodně se mi tam ale nelíbí ta Svatá Kateřina, protože tam nikde nemůžu najít po Tůmových ani památky. Proč je u těch záznamů uvedeno, jako původ obec Svatá Kateřina, když Ludmila je ve skutečnosti ze Žher u Hořan?

ODKAZ K NAROZENÍ LUDMILY TŮMOVÉ - http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11914/27# - ZÁZNAM SE NACHÁZÍ NA PRAVÉ STRANĚ A JE TŘETÍ ODSHORA - NA DALŠÍCH STRANÁCH V TÉ SAMÉ KNIZE SE POTOM NACHÁZÍ DALŠÍ DĚTI TŮMOVÝCH!

ODKAZ NAROZENÍ BARBORY ČÍŽKOVÉ - DCERA JANA A LUDMILY ČÍŽKOVÝCH (TŮMOVÉ) - http://ebadatelna.soapraha.cz/d/7438/139# - ZÁZNAM SE NACHÁZÍ NA LEVÉ STRANĚ ÚPLNĚ NAHOŘE

ODKAZ KE SVATEBNÍMU ZÁZNAMU BARBORY ČÍŽKOVÉ Z ROKU 1873 V PŘÍTOKÁCH - http://ebadatelna.soapraha.cz/d/7412/94# - ZÁZNAM JE NA LEVÉ STRANĚ - U MATKY NEVĚSTY JE ZMÍNĚN "JAN" TŮMA ZE SVATÉ KATEŘINY

Děkuji Vám za všechny tipy
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: Pomoc s textem - Svatba - 1839 - Přítoky u Kutné Hory

Příspěvekod Zora » čtv čer 28, 2018 21:28

MatheusKopecky píše:Dobrý den,
příběh pokračuje. Chtěl jsem dát příspěvek do jiné části tohoto fóra, ale vidím, že se to zde začalo řešit, proto ho dám i zde, případně se omlouvám za duplikaci. Tedy, dle svatebního záznamu z Přítok v roce 1839 se Ludmila Tůmová narodí kolem roku 1815. Původ zde má zapsán ze Svaté Kateřiny nejen ona, ale i její otec. Matka však pochází z Hořan, dnes na okrese Nymburk. Připomínám, že otec se zde jmenuje František Tůma a matka Anna Doušová. Potom co jsem marně pátral ve Svaté Kateřině, jsem se obrátil na záznamy ve farnosti Skramníky, kde se skutečně v roce 1815 narodila Ludmila Tůmová, konkrétně v obci Žhery (č. 9), které se nachází cca 2 km od Hořan. Otec i matka odpovídá svatebnímu záznamu z roku 1839. U otce je uvedeno, myslím tím u rodného záznamu u Ludmily, že bydlí v obci Žhery. Tůmovým se tam kromě dcery Ludmily narodí ještě další děti. Matka Ludmily Tůmové potom skutečně pochází z obce Hořany.

Pokud se nyní přesuneme do Přítok, kde žije Ludmila, nyní již Čížková se svým mužem Janem Čížkem, můžeme si všimnout několika nejasností při rodných záznamech dětí Jana a Ludmily Čížkových, například u rodného zápisu dcery v Barbory v Přítokách v roce 1850 je psáno: Dcera Tůmy JANA, sedláka ze Svaté Kateřiny. Se jménem František Tůma, jsem se setkal pouze jednou a to u svatebního záznamu Ludmily Tůmové, jinak pouze otec byl psán Jan Tůmy, sedlák ze Svaté Kateřiny.

Otázky tedy zní:

1) Je skutečně narozená Ludmila Tůmová v obci Žhery ona budoucí Ludmila Čížková?
s největší pravděpodobností ano
2) Pokud vezmeme v úvahu, že otcem je skutečně František Tůma, proč se u jejich dětí vyskytuje jméno otce Ludmily, jako Jan Tůma?
Měl by se ještě dohledat záznam o svatbě Ludmiliných rodičů, dá se předpokládat, že ke svatbě otec Tůma předložil křestní list se správným jménem. Někde rozhodně došlo k chybě, těžko říct, kde přesně a jaké je spríávné křestní jméno otce...
3) Proč se následně u jejího původu jak u záznamu svatebního, tak i záznamů rodných u jejich dětí vyskytuje obec Svatá Kateřina?
Lze se domnívat, že se rodiče Ludmily Tůmové později přestěhovali do Svaté Kateřiny,ano
kde následně zemřeli?
Tuto jistotu už nemáte. matriční záznamy zatím nepostihují žádné dění, kde a ve které době bydleli. Na stáží mohli odejít k některému z dětí. Možná by pomohlo podívat se v matriční knize na osud domu Sv. Kateřina č. 22, kdo tam bydlel (umíral, rodily se děti, umřel) ... mohla by se najít stopa...
V každém případě zatím není ani žádná okolnost, která by stěhování do a z Kateřiny vylučovala.


Nemůžu je tam ale najít, myslím tím úmrtní záznamy rodičů Ludmily Tůmové, ve Svaté Kateřině. Logické by to bylo, že se tam přestěhovali, protože Přítoky, kde se narodil a i tu žil Jan Čížek se nachází nedaleko. Určitě mnohem blíže, než je tomu v případě Žher/ Hořan. Zkrátka hodně se mi tam ale nelíbí ta Svatá Kateřina, protože tam nikde nemůžu najít po Tůmových ani památky. Proč je u těch záznamů uvedeno, jako původ obec Svatá Kateřina, když Ludmila je ve skutečnosti ze Žher u Hořan?
Všeobecně platí, že u matričních záznamů svatby uvádí zapisující původ dle vlastního uvážení. Někdo opisuje údaj v rodném listě, jiný uvádí stav k době svatby.

Mně ještě vrtá hlavou, proč má nevěsta vrchnostenské povolení ke svatbě. Věk má uveden 24 let, tedy plnoletost, otec není uveden jako zemřelý (pokud tedy čtu správně) Tady bude taky nějaká chyba.
Je možné, že o povolení žádala v době přípravy svatby, kdy jí tedy nebylo ještě 24 roků (nepočítala jsem to), ale pořád by mělo platit, že v době sňatku byl již otec po smrti. Pokud by byla tato teorie správná, je možné, že se matka s dětmi po smrti manžela přestěhovala do sv. Kateřiny - pozor, to už je pouze teorie.
Nebo jde o povolení z jiného důvodu, snad změna panství? Nějak se ale moc neorientuji v místopise a příslušnosti k panstvím...



Omlouvám se Vám za špatné přečtení panství, mrzí mě to...
Z
ODKAZ K NAROZENÍ LUDMILY TŮMOVÉ - http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11914/27# - ZÁZNAM SE NACHÁZÍ NA PRAVÉ STRANĚ A JE TŘETÍ ODSHORA - NA DALŠÍCH STRANÁCH V TÉ SAMÉ KNIZE SE POTOM NACHÁZÍ DALŠÍ DĚTI TŮMOVÝCH!

ODKAZ NAROZENÍ BARBORY ČÍŽKOVÉ - DCERA JANA A LUDMILY ČÍŽKOVÝCH (TŮMOVÉ) - http://ebadatelna.soapraha.cz/d/7438/139# - ZÁZNAM SE NACHÁZÍ NA LEVÉ STRANĚ ÚPLNĚ NAHOŘE

ODKAZ KE SVATEBNÍMU ZÁZNAMU BARBORY ČÍŽKOVÉ Z ROKU 1873 V PŘÍTOKÁCH - http://ebadatelna.soapraha.cz/d/7412/94# - ZÁZNAM JE NA LEVÉ STRANĚ - U MATKY NEVĚSTY JE ZMÍNĚN "JAN" TŮMA ZE SVATÉ KATEŘINY

Děkuji Vám za všechny tipy
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků