úmrtí - 1918 - latina (odkaz upraven)

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

úmrtí - 1918 - latina (odkaz upraven)

Příspěvekod marek » stř čer 20, 2018 14:26

Dobrý den,

Prosím o přeložení příčiny úmrtí mé prababičky:
Františka, manželka Jana Loquense, zemř. 27.5.1918 (položka č. 51)

http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/Zoo ... IA&rowPg=5

Dle vyprávění, měla údajně zemřít při sebevraždě (otrávení, oběšení).

Velice děkuji
F. Marek
Naposledy upravil marek dne stř čer 20, 2018 15:17, celkově upraveno 1
marek
 
Příspěvky: 55
Registrován: čtv bře 21, 2013 19:32

Re: úmrtí - 1918 - latina

Příspěvekod zedir » stř čer 20, 2018 15:03

Dobrý den,

máte špatný odkaz (jen zkopírovaný z adresního řádku místo přímého odkazu na sken).
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: úmrtí - 1918 - latina

Příspěvekod marek » stř čer 20, 2018 15:17

marek
 
Příspěvky: 55
Registrován: čtv bře 21, 2013 19:32

Re: úmrtí - 1918 - latina (odkaz upraven)

Příspěvekod klomin » stř čer 27, 2018 8:41

Koukám na to už nějakou dobu jak blázen a jediné, co mě napadá je, že to někdo přepisoval z něčeho, co se nedalo dobře přečíst a tak to zmatlal a pomlčky jsou nějaká vynechaná písmenka a podporuje to i ten otazník na konci...
přestože jsem učil latinu na gymnáziu, tak jediné co mě napadá k začátku je-

instanter tumor de ... - náhle/okamžitě zduření od/po ... (a dále se už opravdu nechytnu)

nicméně i tak je to věštění z koule
asi by to chtělo ukázat nějakému historií se zabývajícímu koronerovi..., případně oživit tento dotaz, nechť se na to podívá ještě nějaký další latinář
klomin
 
Příspěvky: 133
Registrován: pon led 30, 2017 11:40

Re: úmrtí - 1918 - latina (odkaz upraven)

Příspěvekod Entita » stř čer 27, 2018 17:55

Čekala jsem, jestli někdo lépe rozumějící zareaguje, také jsem byla ze zápisu tumpachová.
Já tam tedy doslovně, přes veškerou snahu, čtu "Judanten tumor", jediné, co jsem vydumala, je ještě možnost "Judarten", přičemž Judart(a) snad bývalo příjmení. Dříve se často nazývalo po prvním publikovateli, přičemž lékařské pojmenování české části a německé části lékařské fakulty se lišilo a šlo o stejnou věc, nelze vyloučit, že popisovali nález tumoru (nádoru) nazvaného dle Judarta - netuším ovšem ani za mák, oč by mohlo jít a stejně tak to nevysvětluje další část zápisu, s pomlčkami a i podle mě špatně opsaného, snad kvůli nečitelnosti.
Stejně tak je to podivné vzhledem k tomu, že by spíše mělo jít o násilnou smrt, jejíž zápis býval snadno pochopitelný i při nedokonalostech v opisu.

Přivádí mě to k otázce, neví někdo, zda se někde archivují i zmiňované ohledací listy?
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21

Re: úmrtí - 1918 - latina (odkaz upraven)

Příspěvekod Rebeca » stř čer 27, 2018 18:12

tumor jsem taky přečetla.....vzhledem k otazníkům pomlčkám....strejda gůgl vyhodil toto:
https://en.wikipedia.org/wiki/Juxtaglomerular_cell_tumor

což, pokud jsem dobře po prolétnutí pochopila, je jakýsi nádor na ledvinách......asi ne něco zcela obvyklého v té době, takže přepisovač nemohl a asi ani neuměl věštit, jako u tuberkule a poddobě

edit: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jch.12997
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

Re: úmrtí - 1918 - latina (odkaz upraven)

Příspěvekod Entita » stř čer 27, 2018 18:23

Rebeca, obávám se, že toto není pravděpodobné, byť strýček Gůgl vyhodil líbivou možnost.
Ohledací list, který je zmíněn, by měl podle mých vědomostí vycházet z věcí viditelných (buď na zemřelém, nebo pitvou, ovšem vlastním okem), juxtaglomerulální tumor je natolik novodobá definice onemocnění (ale i funkční jednotky ledviny, jde o charakteristiku mikroskopickou a též produkce hormonu reninu nebyla v té době známa, jde o úmrtí v roce 1918), že lze velmi pochybovat o tom, že by v té době něco podobného byli schopni popsat (nemohu říct s určitostí, ale dá se předpokládat, že podobná jednotka jim nebyla ani náznakem známa). Ono i v druhém uvedeném odkazu je popsáno několik případů této vzácné záležitosti, které jsou zcela novodobé - dříve nedokázali takto specifickou problematiku určovat.
EDIT: A už dočítám, že poprvé bylo toto onemocnění popsáno v roce 1967 - je to v odkazu na wiki, tudíž o toto bohužel s jistotou nešlo.
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21

Re: úmrtí - 1918 - latina (odkaz upraven)

Příspěvekod Rebeca » stř čer 27, 2018 18:31

aaaha...tak nic :-D teď by se hodil patolog-ve volné čase genealog, říznutý vědmou
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

Re: úmrtí - 1918 - latina (odkaz upraven)

Příspěvekod klomin » stř čer 27, 2018 18:37

nebo spíše, jak jsem již psal, nějaký koroner, soudní lékař nebo odborník přes historii soudního lékařství :shock:
klomin
 
Příspěvky: 133
Registrován: pon led 30, 2017 11:40

Re: úmrtí - 1918 - latina (odkaz upraven)

Příspěvekod Rebeca » stř čer 27, 2018 18:39

klomin píše:nebo spíše, jak jsem již psal, nějaký koroner, soudní lékař nebo odborník přes historii soudního lékařství :shock:


jo jasně...ale vědma by to taky měla být :-D leda, že by tazatel dokázal najít ty ohledací lístky......
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků