VYŘEŠENO Narození 1880 němčina Černá v Pošumaví (Shwarzbach)

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Narození 1880 němčina Černá v Pošumaví (Shwarzbach)

Příspěvekod Lucill » pon dub 23, 2018 22:30

Zdravím všechny, jsem zde nováček a prosím o pomoc při rozluštění údajů. Jedná se o Friedricha Waňka nar. 20.2.1880 (třetí záznam odshora viz odkaz). Nemohu přečíst text v kolonce matka a otec. Pečtu, že otec byl snad Johan Waněk z Přešína 53 a matka Theresia a její otec Jakob Lanrich. A to je tak vše... Předem moc děkuji za případnou pomoc.
https://digi.ceskearchivy.cz/DA?doctree ... 89&page=44
Naposledy upravil Lucill dne úte dub 24, 2018 19:36, celkově upraveno 1
Lucill
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon dub 23, 2018 22:19
Oblast pátrání: Česko

Re: Narození 1880 němčina Černá v Pošumaví (Shwarzbach)

Příspěvekod Zora » úte dub 24, 2018 7:56

ženich
Johann Vaněk, Schneidermeister in Schwarzbach Nr. 17,
eheliche (manž.) syn des Wenzl Vaněk, ??? in Přečín 53, fara Čiškau
und der Maria, geborgen (rozená) Scheffel? Přečín 51 ???

Místopis tam "u Vás" neznám, kolegové určitě doplní, co jsem nezvládala.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1880 němčina Černá v Pošumaví (Shwarzbach)

Příspěvekod Boza » úte dub 24, 2018 8:18

Moje čtení:

Johann Waněk, ???? Schwarzbach N. 17 eheliche sohn des Wenzel Waněk ??? in Přešin N. 53 Pfarre Čiškau, und das Marie geb(orene) ???? Přešin N. 53 Bez(irk) hauptmannschaft Pilsen
Theresia, ehel(icher) Tochter das Jakob Laurich, ???? in Postelberg N.- und der Maria geb(orene) Fu?z aus Semkov N.- Bez(irk) hauptmannschaft Laun.

Matka pocházela z Postoloprt. Ale co je ten "Semkov" netuším (možná to nečtu správně)
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1950
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Narození 1880 němčina Černá v Pošumaví (Shwarzbach)

Příspěvekod Lucill » úte dub 24, 2018 13:51

Moc děkuji oběma za pomoc! Jsem zase o něco chytřejší.
U otce to bude určitě Přešín (okres Plzeň jih), tomu by odpovídal i ten "Ciskau", to bude Čížkov.
Ještě by mne dost zajímalo to povolání Jakoba Lauricha, otce matky nevěsty (slovo hned za jeho jménem).
A ten "Semkov", také to tak čtu a netuším co by to mohlo být, ale asi něco okr. Louny viz to "Laun".
Třeba se ještě někdo ozve... :-)
Lucill
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon dub 23, 2018 22:19
Oblast pátrání: Česko

Re: Narození 1880 němčina Černá v Pošumaví (Shwarzbach)

Příspěvekod Zora » úte dub 24, 2018 14:25

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1880 němčina Černá v Pošumaví (Shwarzbach)

Příspěvekod Boza » úte dub 24, 2018 15:52

Co se Jakuba Lauricha týče, jsem v pokušení číst "bergmann" t.j. horník, jenže na konci slova je "s" (bergmans?). Němčině bohužel nehovím, takže je to spíš pro někoho kdo zná tyhle starší termity, navíc to můžu číst zcela blbě.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1950
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Narození 1880 němčina Černá v Pošumaví (Shwarzbach)

Příspěvekod Zora » úte dub 24, 2018 16:36

Boza píše:Co se Jakuba Lauricha týče, jsem v pokušení číst "bergmann" t.j. horník, jenže na konci slova je "s" (bergmans?). Němčině bohužel nehovím, takže je to spíš pro někoho kdo zná tyhle starší termity, navíc to můžu číst zcela blbě.


Bergmans je 2. pád, tedy formulace: syn horníka,
v němčině se přidává na konec slova S
Je to tak skoro u všech zápisů. (příjmení otce je beze změny), povolání je v druhém pádě - (vztaženo k slovu syn, dcera a pod.)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1880 němčina Černá v Pošumaví (Shwarzbach)

Příspěvekod Lucill » úte dub 24, 2018 19:03

Ještě jednou děkuju moc!!! Ten Senkov vypadá hodně pravděpodobně a ten horník taky, protože jsem se právě dočetla, že u Černé v Pošumaví byly doly na tuhu. I když vlastně, ten Jakob Laurich je z Postoloprt a tam by měly být zase doly na uhlí. Tak to bude asi opravdu možné! Obdivuji, že v takových zápisech dokážete číst, já tam bohužel nepřečtu téměř nic. Tak snad časem....
Ještě mi vrtá v hlavě jedna věc, sice mimo téma čtení ve starých zápisech, ale nedá mi to.... Zajímalo by mě, kde se v Černé v Pošumaví vzali Johann z Plzeňska a Terezie z Lounska... Nabízí se samozřejmě, že za prací, ale stejně.
Lucill
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon dub 23, 2018 22:19
Oblast pátrání: Česko

Re: Narození 1880 němčina Černá v Pošumaví (Shwarzbach)

Příspěvekod Zora » úte dub 24, 2018 19:22

V roce 1882 byl volný pohyb osob, obyvatelstvo už nebylo nijak vázané a rozrůstající se průmysl byl velice zajímavým lákadlem. Práce sice velice těžká, ale peníze pravidelné a na ruku.

Neznám Vaši oblast, ale k nám na Jižní Moravu se přesunovalo opravdu hodně osob za prací do uhelné oblasti Rosicko oslavanský revír, navíc horníci se přesunovali i do dalších blízkých nebo vzdálených oblastí - podle výdělku, obtížnosti, bydlení...
Z Oslavanska pak zase odcházeli do Ostravy.
V neposlední řadě platí, že tam, kde se zvyšuje počet příchozích za prací, jsou ve zvýšené míře potřebné u "služby", tedy zvyšuje se i počet povolání, která např. horníci potřebují ke svému životu...
Jo a horníci třeba koncem 19. století odcházeli z J. Moravy do Uher, dnešní Maďarsko, odsud do oblasti dnešního Rumunska a pak třeba i do Francie . Cestování jim tak trochu přerušila 12. sv. válka, buď se vraeli domů, nebo vstupovali do legií, nebo se stali místními.... ale to už je jiná historie.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1880 němčina Černá v Pošumaví (Shwarzbach)

Příspěvekod Lucill » úte dub 24, 2018 19:33

Zoro, moc děkuji za zajímavé postřehy!
Lucill
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon dub 23, 2018 22:19
Oblast pátrání: Česko


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 8 návštevníků