Vyřešeno- Mělník Narození 25.11.1763 česky a latinsky- Díky.

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Vyřešeno- Mělník Narození 25.11.1763 česky a latinsky- Díky.

Příspěvekod Ivana Tatarek » pon dub 23, 2018 11:28

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13218/34 dole poslední zápis vlevo.
Já nemohu najít nevěsty rodiče, jestli přišli odjinud opravdu nevím, prošla jsem už 3 x zápisy v asi v 17 matričních knihách z Mělníka a okolív termínu kdy otec nevěsty ovdověl a kdo narození této dcery 1725-1727 a nic. Jestli někdo nepřijde na to kde je hledat. Taky je pravda že toho tolik neumím přečíst .

Zde je zápis o svatbě jejich dcery, mé praprababičky jestli se dá něco z toho vyvodit jak najít jejich svatbu či matku nevěsty kde bydleli za svobodna ..nemůžu najít zápis o svatbě jejích rodičů . Možná jsou z daleka .. někde jsem četla že tak do 30 km v té době se brali lidé. Nikde není uváděné příjmení matky než jméno Eva tak proto hledám její svatbu. Díky.

Paní Zoro díky za radu...mě to hned nedošlo)))koukala jsem na Thomasovu první svatbu , úmrtí jeho i první ženy , zápisy o narození dětí ale nic jsem odkud přišel on nebo ta Eva nenašla. Ještě k tomu v té době prodali Černínové panství Lobkowiczům a nějak se spádově měnily matriční zápisy jednotlivých obcí.

Děkuji ..
Naposledy upravil Ivana Tatarek dne úte dub 24, 2018 19:51, celkově upraveno 1
Ivana Tatarek
 
Příspěvky: 50
Registrován: sob črc 07, 2012 12:57

Re: Mělník Pšovka 1759 svatba latinsky

Příspěvekod Zora » pon dub 23, 2018 11:49

V tom odkaze, který je výše, vidím nevěstu, Marianu po zemřelém Thomasi Cž? a pak bych hádala. Rozhodně není vidět celé příjmení.

Zkuste sem připsat posloupnost, kterou jste již našla a u jednotlivých osob uveďte odkazy na narození, svatbu, event. úmrtí.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Mělník Pšovka 1759 svatba latinsky

Příspěvekod Ivana Tatarek » pon dub 23, 2018 17:31

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13231/135
tady 4 tý zápis vlevo je 1.11.1724 svatba Thomase Černého s Marianou Holtzovou( to příjmení mi přečetli v archívu v Praze za což jim děkuji ještě jednou).

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13215/79

zde 3 sloupec vlevo je zápis o smrti Mariany 24.2.1725 4 měsíce po svatbě

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13231/70

a zde je zápis o narození dcery Anny Marie Černé dceři Thomase s Evou ?? A tu Evu hledám protože dělám strom ženského rodu asi jako to mají židi prostě matku po matce. Už mám Sukovou, Čížkovou, Cibulkovou, Rybářovou, Kostrounkovou,Matějkovou, Silnou a Černou. 200 let. Tu druhou svatbu Thomase ne a né najít. Už se blížím k Roudnici s hledáním. Pak s tou Evou má ještě nejméně 4 děti.

Jestli je tam někde skryté odkud ta Eva nebo Thomas jsou.
Děkuji
Ivana Tatarek
 
Příspěvky: 50
Registrován: sob črc 07, 2012 12:57

Re: Mělník Pšovka 1759 svatba latinsky

Příspěvekod Zora » pon dub 23, 2018 18:12

Zkuste přepsat, co ze zápisu o narození dcery Marie Anny přečtete, příp. přeložte, já vám to podstatné potom doplním.
Genealogie není jen o tom, že vyhledáte jméno, necháte si poradit s příjmením a sama neprojevíte snahu.

Zápis je čitelný a pokud se jen maličko potrápíte se slovy pro Vás cizími, příště už je budete znát.
tady máte latinsko-český slovník, který Vám pomůže při překladu slov.
http://slovnik.cz/

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Mělník Pšovka 1759 svatba latinsky

Příspěvekod Ivana Tatarek » úte dub 24, 2018 14:52

Dobrý den paní Zoro.
Ten Váš slovník je lepší než jsem měla já .Tak já úplný začátečník čtu:
Začínající šťastně rok 1727.
Leden
Z Vinic (asi 7 jednička by byla hubenější) dne? křtěno dítě p.Adamem Kajárkem legitimní dítě Anna Maria rodiče Thomas Černý matka Eva.
Pomocník .. Marie Grofin svědek Marie Anna Hájková, Joanes Bubeníček. Rodiče ... poddan(připsaní) panství černínské.

Panství černínské bylo obrovské v té době. Je někde soupis jejich poddaných?? Já to příjmení s tím Czerniij našla směrem na Roudnici a Litoměřice tam byly také vinice a tam postupně hledám v matrikách. Pak už psali jen Černý v pozdější době.
Děkuji.
Ivana Tatarek
 
Příspěvky: 50
Registrován: sob črc 07, 2012 12:57

Re: Mělník Pšovka 1759 svatba latinsky

Příspěvekod Zora » úte dub 24, 2018 17:09

Začíná šťastný (úspěšný) rok 1727

leden

7. téhož (ledna) je pokřtěn(o) páterem A.K. legitimní (tedy z posvátného svazku manželského vzešlé) dítě
Anna Maria
Parentis - rodiče
jména jsou jasná
Levans fuit Anna Maria Grofin (dítě držela ) Fuit - byl, byla
levans - - osoba, která při křtu drží dítě.

testes - svědci : Marie Anna Hájková, Joanes Bubeníček

parentis huius prolis sunt subditi Čzerniniani
Rodiče tohoto narozeného dítěte (potomka) jsou poddanými Černínů.

Takže jste si v podstatě sama přečetla a přeložila, že v zápise není ani slovo o tom, odkud pocházela matka.

Co se týče možného panství původu matky, bohužel ono to fungovalo tak, že ženich si mohl vzít nevěstu i z jiného panství, po souhlasu obou vrchností, po svatbě se stali oba poddanými tam, kde bydleli. Buď podle manžela (nejčastěji), nebo podle nevěsty.

Na dohledání druhé svatby máte poměrně uzounký časový prostor, od úmrtí první ženy k narození dcery asi v druhém manželství.
Bohužel, genealogie je pouze a jenom o hledání, sama hledám "ztraceného předka už několik roků. Soustředné kruhy kolem posledního nalezeného záznamu.

Pokud naleznete zápis, o kterém se domníváte, že by mohl být ten správný, tak ho přepište a určitě se najde zase někdo, kdo doplní nebo vyloučí...
Žádné další vodítko, kam nasměrovat hledání v tomto zápise nevidím...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Mělník Pšovka 1759 svatba latinsky

Příspěvekod havlisovka » úte dub 24, 2018 17:53

Tak zkusím zase přemýšlet nahlas.

Mlazice patřily pod panství Mělník; protože bylo později prodáno Lobkowiczům, tento fond je uložený v Litoměřicích.

Pan Martin Pech obětoval spoustu času na přepis nebo částečný přepis některých archiválií mj. z velkostatku Mělník a zveřejnil je tady:
http://www.podripskagenealogie.euweb.cz/fondyvs.htm

Když si otevřete Sirotčí registru pro rok 1725, Tomáše Černého najdete psaného mezi podruhy z obce Zimoř, a je u něj už poznámka, že je podruhé ženat (žena Mařa je škrtnutá, je připsána žena Eva, věk 22 let, a že je "v svý boudě na Mlazicku".
Tamtéž můžete zkusit hledat všechny Evy, a budete mít štěstí, protože tam najdete jednu "verheuratet bey Thomas Czerny" - byla z Počeplic, její otec už nežil a jmenoval se Jakub Sak, matka byla Kateřina.

Počeplice patřily farou do Štětí. Svatba je tady, druhá odspoda vlevo:
http://vademecum.soalitomerice.cz/vademecum/permalink?xid=09ddd7cea03b9b8d:-1b1ffbd2:1261cfe24ad:-7c7b&scan=145#scan145
havlisovka
 
Příspěvky: 1038
Registrován: úte led 01, 2008 12:32
Bydliště: Praha

Re: Mělník Pšovka 1759 svatba latinsky

Příspěvekod Zora » úte dub 24, 2018 18:14

havlisovka píše:Tak zkusím zase přemýšlet nahlas.

Mlazice patřily pod panství Mělník; protože bylo později prodáno Lobkowiczům, tento fond je uložený v Litoměřicích.

Pan Martin Pech obětoval spoustu času na přepis nebo částečný přepis některých archiválií mj. z velkostatku Mělník a zveřejnil je tady:
http://www.podripskagenealogie.euweb.cz/fondyvs.htm

Když si otevřete Sirotčí registru pro rok 1725, Tomáše Černého najdete psaného mezi podruhy z obce Zimoř, a je u něj už poznámka, že je podruhé ženat (žena Mařa je škrtnutá, je připsána žena Eva, věk 22 let, a že je "v svý boudě na Mlazicku".


Tamtéž můžete zkusit hledat všechny Evy, a budete mít štěstí, protože tam najdete jednu "verheuratet bey Thomas Czerny" - byla z Počeplic, její otec už nežil a jmenoval se Jakub Sak, matka byla Kateřina.

Počeplice patřily farou do Štětí. Svatba je tady, druhá odspoda vlevo:
http://vademecum.soalitomerice.cz/vademecum/permalink?xid=09ddd7cea03b9b8d:-1b1ffbd2:1261cfe24ad:-7c7b&scan=145#scan145

Klobouk dolů, ani nešpitám :-)))
Fakt umíte. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Mělník Pšovka 1759 svatba latinsky

Příspěvekod Ivana Tatarek » úte dub 24, 2018 19:35

Já ani neumím říci jak moc děkuji.
Tady jsou tak hodní a chytří lidé.. :D Já opravdu a to nelžu jsem četla v matrikách, zapisovala kterou už jsem kontrolovala
dneska už jsem překročila Labe a hledala v indexu Vlíněves 32 tam nějací Černí jsou.

Díky...
Ivana Tatarek
 
Příspěvky: 50
Registrován: sob črc 07, 2012 12:57

Re: Vyřešeno- Mělník Narození 25.11.1763 česky a latinsky- D

Příspěvekod havlisovka » úte dub 24, 2018 20:34

Poděkujte Martinovi, ne mně - on to vyseděl ještě postaru nad knihami v Žitenicích a nezištně dal k dispozici ve formátu, kde stačí selský rozum a CTRL+F, zaslouží si obdiv (je tu registrovaný, ale chodí málo).
Černý je bohužel velmi běžné příjmení, já jsem prve myslela třeba na Beřkovice (farnost Vliněves) nebo Mlčechvosty (farnost Vepřek). Spolehnout se na to panství taky nedá, jeden můj předek, nemanželské dítě, zrovna na mlazickou vinici přicestoval bůhvíjak až z panství Břevnov... a skončil na panství Roudnice, resp. Encovany. Tohle byla trochu klika :)
havlisovka
 
Příspěvky: 1038
Registrován: úte led 01, 2008 12:32
Bydliště: Praha

Re: Vyřešeno- Mělník Narození 25.11.1763 česky a latinsky- D

Příspěvekod Ivana Tatarek » stř dub 25, 2018 18:57

Já si to prohlížím ani jsem spát nemohla. Ono na mělnicku umřelo na ten mor či to bylo 15 tisíc lidí . Prý tři ze čtyř. Takže tam potřebovali lidi do vinic na práci - pak se z nich stali vinaři.
Vedle mě na základce seděla Jana Černá určitě to je její nějaký předek. Ona se přihlásila v Liberci na Technické univerzitě na podzim do Genealogie v praxi a pak bude dělat rodokmen tak jí předám své poznatky o Černých a já budu dál hledat po mé matce a její matce. Jestli to zvládnu ta písmenka mají úplně jiný význam než čtu.. Tak snad mám narození té Evy ale ještě to dvakrát zkontroluji zda alespoň něco čtu dobře. Vlastně všichni viděli horu Říp jen každý z jiné strany...my na těch polích makali jako děti na levo zámek a vpravo Říp..teď tam má pachtýř řepku..
Ten pán co udělal ty spisy je opravdu dobrý a určitě mu hodně lidí děkovati bude.. škoda že tu není klanící se smejlík)))
Krásný den..
Ivana Tatarek
 
Příspěvky: 50
Registrován: sob črc 07, 2012 12:57


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 16 návštevníků