příčina smrti Merklín 1864 CZ VYŘEŠENO

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

příčina smrti Merklín 1864 CZ VYŘEŠENO

Příspěvekod tewby » pát dub 06, 2018 20:13

Prosím o pomoc s přečtením příčiny smrti Venance Fikrleho /1.záznam/

http://portafontium.cz/iipimage/3006567 ... w=254&h=96

Já čtu "nezduření břišních vnitřnosti?"

Tušíte prosím někdo, co by to mohlo být?

díky moc
Naposledy upravil tewby dne pon dub 09, 2018 11:32, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
tewby
 
Příspěvky: 347
Registrován: stř črc 24, 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: příčina smrti Merklín 1864 CZ

Příspěvekod zedir » pát dub 06, 2018 20:20

Dobrý den,

vidím tam "nezdaření břišních vnitřností (Entartung der Unterleibs-Eingeweide)". Entartung může být degenerace, rakovina.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: příčina smrti Merklín 1864 CZ

Příspěvekod bimbousek » pát dub 06, 2018 23:03

Můžu se zeptat, k čemu je potřebná příčina úmrtí? Já tedy lovím předky docela srdnatě - ač po mužské linii nezvyklé jméno, tak je to jednodušší, ale z matčiny strany - Hanák je docela síla... ale zatím mě ani nenapadlo řešit příčiny úmrtí, nebo třeba číslo domu či svědky/kmotry.... Jsem rád, že najdu, co hledám a "jedu" dál :-D
Takže proč? Pro kompletaci? Nebo?
bimbousek
 
Příspěvky: 349
Registrován: stř bře 11, 2015 8:10
Oblast pátrání: Českoskalicko, Prostějovsko, Moravská Třebová

Re: příčina smrti Merklín 1864 CZ

Příspěvekod tewby » sob dub 07, 2018 7:45

Já zaznamenávám všechna data (narození, svatby, úmrtí), místa včetně čp, zaměstnání a příčinu úmrtí. Dělám to pro kompletaci, protože mi přijde škoda to nezaznamenat, když už jsem to dohledal. Na vytištěném papíře to vypadá dobře, když je u předka co nejvíc informací:-)
Uživatelský avatar
tewby
 
Příspěvky: 347
Registrován: stř črc 24, 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: příčina smrti Merklín 1864 CZ

Příspěvekod Zora » sob dub 07, 2018 10:14

příčiny úmrtí mohou u některé linie napovědět třeba o dědičných chorobách nebo mohou dokumentovat ekonomické postavení rodiny - nedostatek vhodné potravy, o opakujících se problémech s porodem, nebo i o duševním stavu.

Tohle je na každém z nás, jak se k tomu postavíme. Já osobně vůbec nerada hledám v matrice zemřelých :-(

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: příčina smrti Merklín 1864 CZ

Příspěvekod zedir » sob dub 07, 2018 14:41

bimbousek píše:Můžu se zeptat, k čemu je potřebná příčina úmrtí? Já tedy lovím předky docela srdnatě - ač po mužské linii nezvyklé jméno, tak je to jednodušší, ale z matčiny strany - Hanák je docela síla... ale zatím mě ani nenapadlo řešit příčiny úmrtí, nebo třeba číslo domu či svědky/kmotry.... Jsem rád, že najdu, co hledám a "jedu" dál :-D
Takže proč? Pro kompletaci? Nebo?



Je to opravdu dokreslení celého života předků, za sebe říkám, že mě nikdy ani na chvíli nenapadlo, že bych úmrtí a příčiny nedohledával. Zajímá mě, jak dlouhé životy předci měli, jak zemřeli, jak dlouhé manželství měli, je tu ta otázka dědičnosti, nemocí, krátko/dlouhověkosti... Mnohdy se dá ze záznamů leccos vyčíst mezi řádky nebo daný záznam nasměruje někam, co bych bez úmrtí nevěděl. Například o jedné své prababičce jsem neslyšel nic dobrého a dle úmrtních matrik a dalších dokumentů vím, že její sourozenci zemřeli a nepoznala ani žádného prarodiče, tak si říkám, že i to se mohlo na její povaze projevit. Podobně jsem se o prapradědovi v matrice dočetl, že spáchal sebevraždu a v dobovém tisku si našel příběh, proč to udělal (nemoc, bída) a hned mi to dokresluje jeho život, dává mi to podnět, co a kde hledat dále.

Kdybych úmrtí a příčiny nedohledával (nebo tam, kde mi chybí), tak mi to přijde jen polovičaté, neuzavřené. Dlouho jsem nemohl najít úmrtí prababiččina pradědy, až nakonec jsem zjistil, že se coby stařec udusil při požáru. Je to tragická smrt, ale patří to k historii, ať obecné, tak i rodinné, stejně jako tam bude patřit i ta naše a budoucí genealogové se budou snažit popsat naše životy.

Další důvod, proč si hledám úmrtí předků, je ten, že si rád představuju, co za svého života zažili, a tak si přibližuji jejich dobu a životy, co je ovlivňovalo, z čeho měli radost, čeho se báli. Pro příbuzné jsem sepsal různé perličky o společných předcích a dokreslil jsem je právě dobovými událostmi, typu "ten a ta se vzali pár dní po potopení Titanicu; tento předek zemřel týden po bitvě u Slavkova; tato předkyně se narodila během revoluce 1848".

V neposlední řadě je to často i otázka praktičnosti či nutnosti, pokud chceme pátrat dále, protože musíme od sebe odlišit různé jmenovce a musíme vědět, který je který, kdo a kdy kde zemřel...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: příčina smrti Merklín 1864 CZ

Příspěvekod tewby » pon dub 09, 2018 9:28

Moc pěkně popsané. Lépe bych to nevysvětlil. S těmi perličkami je to skvělý nápad:-)
Uživatelský avatar
tewby
 
Příspěvky: 347
Registrován: stř črc 24, 2013 14:58
Bydliště: Praha


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 62 návštevníků