Vyřešeno oddaní Vnorovy (okr. Hodonín) 1804, kurent

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Vyřešeno oddaní Vnorovy (okr. Hodonín) 1804, kurent

Příspěvekod kubbajs » pát bře 02, 2018 21:47

Prosím o pomoc s rozluštením zápisu v matrice http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/5421/?strana=15. Poslední řádek vpravo, číslo domu 59.
Naposledy upravil kubbajs dne čtv bře 22, 2018 0:56, celkově upraveno 1
kubbajs
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát lis 08, 2013 20:26

Re: oddaní Vnorovy (okr. Hodonín) 1804, kurent

Příspěvekod J.i.Š.i. » pát bře 02, 2018 22:36

A kterému slovu v matričním zápise nerozumíte?


Btw.

2. Vždy napište do těla zprávy to co sami přečtete, i kdyby to mělo být chybně nebo torzovitě. Váš zápis: .... Marie ? (asi Richter?), dcera ..... a .... je pro nás povzbuzením k pomoci a ocenění snahy, žádná snaha o přečtení textu z vaší strany bude znamenat, že vám pravděpodobně nikdo nepomůže. Chybně přečtený text znamená jenom tolik, že vám jej opravíme, hlavu vám trhat nebo smát se vám nebudeme.
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2331
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: oddaní Vnorovy (okr. Hodonín) 1804, kurent

Příspěvekod kubbajs » sob bře 03, 2018 14:21

V podstatě rozluštím jen křestní jména ženicha a nevěsty. Možná Thomas a Marina, dcera Johana Tomšíka nebo Tomečka. Nic víc.
kubbajs
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát lis 08, 2013 20:26

Re: oddaní Vnorovy (okr. Hodonín) 1804, kurent

Příspěvekod J.i.Š.i. » sob bře 03, 2018 14:52

Ženich:
Thomas Adamek, des k.k. Lindenarischen Regiment Soldat

Nevěsta:
Marina, des Johann Tomeczek, Podsedker, Tochter
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2331
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: oddaní Vnorovy (okr. Hodonín) 1804, kurent

Příspěvekod kubbajs » pát bře 09, 2018 13:33

Děkuji za odpověď.
Abych řekl pravdu, mám v tom teď zmatek. V tom samém domě, se té samé ženě jako je nevěsta (podle mě) 3 roky po svatbě narodila dcera ale uplně s jiným manželem ( http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/5413/?strana=73 třetí řádek vpravo, číslo domu 59). Po jaké době co žena ovdověla se mohla v té době opět provdat? Mě zajímá hlavně ten otec. Rozluštil jsem dobře že je to Thomas Jakubek?
kubbajs
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát lis 08, 2013 20:26

Re: oddaní Vnorovy (okr. Hodonín) 1804, kurent

Příspěvekod Zora » pát bře 09, 2018 16:25

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=16

tam bude nějaký problém s příjmeními, o stránku dál - viz odkaz - je přeškrtaná svatba . Zkusím se podívat na historii domu č. 59 , mezi zemřelými jsem nikoho v uvedeném rozmezí svatba - narození Anny z domu 59 neviděla.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: oddaní Vnorovy (okr. Hodonín) 1804, kurent

Příspěvekod Zora » pát bře 09, 2018 16:45

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=3

zde na č. 59 umírá Michal Jakoubek ve věku 50 roků jde o rok 1787 -pravá strana.

Snad by bylo ve Vašem případě možné, že ženich Adámek přejal příjmení po chalupě, - kde před ním žili Jakoubkovi.
Od roku 1787 až do Vaší svatby jsem našla pouze úmrtí dětí , jejichž otec byl uveden jako Inmann, tedy nebydlel ve vlastním.-

Zkuste se ještě po stejném čísle podívat směrem do minulosti u svateb a narození, mohly by tam být další události vztažené k Jakoubkům.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: oddaní Vnorovy (okr. Hodonín) 1804, kurent

Příspěvekod kubbajs » úte bře 13, 2018 13:15

Děkuji moc za odpověď, pomohlo mi to. Teď se snažím pátrat po narození Thomase. Zatím bez výsledku. Mám jen narození dětí ktré měl s Marinou. A Thomasovo úmrtí. Zemřel ve věku 75 (možná 73?) Ale narození ve Vnorovách nemůžu dohledat.
kubbajs
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát lis 08, 2013 20:26

Re: oddaní Vnorovy (okr. Hodonín) 1804, kurent

Příspěvekod Zora » úte bře 13, 2018 16:34

Prošla jsem matriku N fa Vnorovy od r. 1775, příjmení Adámek se tam nevyskytuje. Vzhledem k tomu, že ženich je zapsán jako voják, racionálně poradit nemohu. Snad hledat v okolí, ale ne vždy to platí...

Možná by poradili kolegové, někdy dokážou podle vojenské příslušnosti a věku určit obvod odvodu .

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: oddaní Vnorovy (okr. Hodonín) 1804, kurent

Příspěvekod kubbajs » stř bře 21, 2018 13:48

Zora píše:Prošla jsem matriku N fa Vnorovy od r. 1775, příjmení Adámek se tam nevyskytuje. Vzhledem k tomu, že ženich je zapsán jako voják, racionálně poradit nemohu. Snad hledat v okolí, ale ne vždy to platí...
Zora


Dobrý den. Moc děkuji za pomoc. Já se v pátrání nikam neposunul. Když Michal Jakůbek v domě č.59 umíral byl Tomáš Adámek 9 let starý. O 17 let později se v tomto domě žení s Marinou. Za dalších 9 let se v tomto domě rodí syn Martin. Kde Matka je uváděna také Marina a otec Tomáš Jakůbek. Jeho narození sem nikde nevypátral. Z toho se tedy dá usuzovat že si Tomáš Adámek změnil příjmení na Jakůbek. Ale proč? Mohl být třeba Michal jeho opatrovníkem, proto se v jeho domě ženil a později přijal i jeho jméno?

V domě 59 jsem nalezl i narození několika dcer, třeba tady: http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/5413/?strana=72, vpravo druhý řádek od spodu. Se jménama rodičů si nejsem vůbec jistý. Řekl bych že otec Martin a matka zase Marina, ale příjmení nerozluštím.
kubbajs
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát lis 08, 2013 20:26

Re: oddaní Vnorovy (okr. Hodonín) 1804, kurent

Příspěvekod Zora » stř bře 21, 2018 14:26

změna příjmení

stávalo se, že grunt koupil nový majitel (Adámek) . Nový majitel získal příjmení po gruntu - po předchozím majiteli. . (Jakoubkovský grunt)
Tzv příjmení po střeše.
(Adámek bydlel na gruntu zemřelého Jakoubka, stal se z něj tedy Jakoubek)


Ten druhý řádek odspodu - spíš bych tam viděla č. 51. mohu se mýlit.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: oddaní Vnorovy (okr. Hodonín) 1804, kurent

Příspěvekod kubbajs » stř bře 21, 2018 23:11

Děkuji. Takže tímto mé pátrání po předních může skončit. Rod Jakůbků začíná v 18.stol. Vše co bylo předtím je už úplně jiná rodina. Teď už jen ve starých mapách najít ten dům 59 a zjistit který to je teď. Ale to už je téma do jiného vlákna. Ještě jednou MOC DĚKUJI.
kubbajs
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát lis 08, 2013 20:26

Re: oddaní Vnorovy (okr. Hodonín) 1804, kurent

Příspěvekod Zora » čtv bře 22, 2018 19:16

kubbajs píše:Děkuji. Takže tímto mé pátrání po předních může skončit. Rod Jakůbků začíná v 18.stol. Vše co bylo předtím je už úplně jiná rodina. Teď už jen ve starých mapách najít ten dům 59 a zjistit který to je teď. Ale to už je téma do jiného vlákna. Ještě jednou MOC DĚKUJI.


Váš rod začíná Adámkem, toho musíte někde najít , to je zatím nejstarší předek. Samozřejmě to dá práci, ale o tom je genealogie.
Že se Adámek přejmenoval na Jakoubka, to nic nemění na rodokmenu, příjmení po chalupě se v rodech vyskytují a třeba v Jižních Čechách je to naprosto běžné. Někdy se příjmení mění v každé generaci.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků