VYŘEŠENO Svatba - Malenovice - 1840 - Franz Blahuš

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Svatba - Malenovice - 1840 - Franz Blahuš

Příspěvekod Dr. Taby » pát úno 23, 2018 10:01

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/3998/?strana=41

Dobrý den, prosím o kontrolu a info, jestli tam není někde něco o nemanželském původu. Nesedí mi jeho věk, a svatba jeho rodičů.

27. říjen1840

č.p. 147 (26 let) Franz Blahusz obuvník, odsud, syn Franze Blahusz XXX odsud a jeho Anny roz. Krejčzirik? odsud

č.p. 149 (21 let) Cecilia dcera Franze Samohil Sedlák? odsud a jeho Anna roz. Wrla z Tlumatschau

Děkuji
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Re: Svatba - Malenovice - 1840 - Franz Blahuš - nemanželský?

Příspěvekod zedir » pát úno 23, 2018 10:29

Dobrý den,

čtu tam toto:
Dr. Taby píše:Dobrý den, prosím o kontrolu a info, jestli tam není někde něco o nemanželském původu. Nesedí mi jeho věk, a svatba jeho rodičů. O nemanželském původu tam nic nečtu.

27. říjen1840

č.p. 147 (26 let) Franz Blahusch obuvník, odsud, syn Franze Blahusch podruha odsud a jeho Anny roz. Krejčziřik odsud

č.p. 149 (21 let) Cecilia dcera Franze Samohil Sedlák odsud a jeho Anna roz. Wrba z Tlumatschau

Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Svatba - Malenovice - 1840 - Franz Blahuš - nemanželský?

Příspěvekod Dr. Taby » pát úno 23, 2018 10:36

Díky. Předpokládám, že nic není ani v těch textech dole.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Re: Svatba - Malenovice - 1840 - Franz Blahuš - nemanželský?

Příspěvekod Zora » pát úno 23, 2018 10:40

Svatba se konala v roce 1816, Franz by se měl narodil cca 1814 (může se ale jednat o chybu ve věku, někdy se trochu přidávalo, aby se dosáhlo hranice 25 let, zde spíš nepravděpodobné, neb nevěsta se vdávala s povolením, tak proč ne ženich).

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=19

Zdá se mně ale, že v téže obci se před tímto datem nenarodil žádný Franz této matce, který by byl legitimizován.

Bohužel - u svateb se nepsalo, zda jde o manželské dítě, nebo dítě zlegitimizované, jen občas někde je uvedena formulace -
místo ... Jan, manželský syn Josefa Nováka a Marie Vopršálkové ( tedy jde o dítě manž. )
.... Jan syn manželů Josefa Nováka a Marie, roz. Vopršálkové. (zde dítě legitimizované)

(Tedy z této formulace se dá usoudit, že jde o legitimizované dítě, ale je třeba znát místní zvyklosti.)

Pokud by se snad opravdu mělo jednat o dítě, které matka porodila za svobodna, často děvčata rodila mimo obec původu ...
Zkusím se ještě jednou podívat, mohla jsem se přehlédnout - hokej. :-(

Pak bohužel hledat v okolních vesnicích, nebo na chvíli odložit a pátrat po narození ženicha . (Má udaný věk)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba - Malenovice - 1840 - Franz Blahuš - nemanželský?

Příspěvekod zedir » pát úno 23, 2018 10:46

Vidím tam už jenom otcovské svolení ke sňatku a svědky a úplně na konci strany to jsou obecné kontrolní formulace uzavírající každý rok, že všechna otcovská i poručenská svolení byla doložena a že byli všichni oddáni dle katolického náboženství.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Svatba - Malenovice - 1840 - Franz Blahuš - nemanželský?

Příspěvekod Dr. Taby » pát úno 23, 2018 11:02

Díky moc. Já se to pokusím dohledat, ale všichni by měli být z jedné vesnice, hledám i v okolních. Zajímavé je, že otec i syn jsou Franzové, takže docela shoda. V Malenovicích už mám dost dohledaných záznamů a povětšinou vše sedí na měsíc. Budu bádat, díky moc.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Re: Svatba - Malenovice - 1840 - Franz Blahuš - nemanželský?

Příspěvekod Zora » pát úno 23, 2018 11:06

Dr. Taby píše:Díky moc. Já se to pokusím dohledat, ale všichni by měli být z jedné vesnice, hledám i v okolních. Zajímavé je, že otec i syn jsou Franzové, takže docela shoda. V Malenovicích už mám dost dohledaných záznamů a povětšinou vše sedí na měsíc. Budu bádat, díky moc.


Opravdu neznám manž - nemanž. původ Franze.
Ale v rodinách sedláků se taková ožehavá situace nevěsty řešila domluvenou svatbou, teor. by tomu odpovídal věk i postavení manžela. Dost často už budoucí matka věděla, koho si vezme a tak bylo jméno pro dítě i předem určeno . po legit. otci. ... Tady tahle teorie o určeném jménu dítěte nesedí, přece jenom je tam větší časový rozdíl mezi narozením cca 1814 a svatbou 1816.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO Svatba - Malenovice - 1840 - Franz Blahuš

Příspěvekod Zora » pát úno 23, 2018 11:45

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=73

první zápis vpravo, zkuste popřemýšlet, zda nedošlo v matrikách k chybě.

Zde se narodil nemanželský syn Franz a to Anně, rozené Franz Blahuš.
Snad by se dalo připustit, že v zápisu o svatbě nezapsali původ Franze správně, zaměnili otce a dědečka a protože v obci žil manželský pár Franz Blahuš a Anna, rozená Krejčiřík, (u svatby vidím spíše Krejzču?) snad připsali jako rodiče tuto manželskou dvojici.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO Svatba - Malenovice - 1840 - Franz Blahuš

Příspěvekod Dr. Taby » pát úno 23, 2018 12:54

To bych spíš byl ochoten věřit tomu, že spletl jméno a napsal matce jméno Blahus, aby se dítě jmenovalo stejně. Ale moc důvod k tomu nevidím, ani jeden nebyl vdovec/vdova. Navíc by pak asi došlo k legitimizování toho potomka. Když se pak Dranzovi a Cecílii narodilo dítě, tak je tam opět celá rodina vypsána. viz zde, druhý zápis vpravo.
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/3992/?strana=199
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Re: VYŘEŠENO Svatba - Malenovice - 1840 - Franz Blahuš

Příspěvekod Zora » pát úno 23, 2018 13:01

Ano, děti manželské dvojice Franz - Anna Krejčiřík jsem přečetla všechny.

Podle mě je tohle jiná matka - svobodná dcera Franze Blahuše a nemá nic společného s Annou, roz. Krejčiříkovou.


Zkusím se podívat, mzda se Anna Blahušová , dcera Franze, narodila.
----------

edit, takže moje cesta nebyla správná, velmi pravděpodobně se nejedná o příjmení Blahuš (u nemanž. Franze).

Nezbývá než hledat v okolí narození nemanž. Franze, později zřejmě legitimizovaného.
Zkusím na tom zapracovat.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO Svatba - Malenovice - 1840 - Franz Blahuš

Příspěvekod Dr. Taby » úte úno 27, 2018 8:51

Tak po dalším bádání je situace takováto. Anna je ve většině případů Krejča - někdy i takto napsaná.

Franz Blahusch si vzal Annu ve svých 38 letech. Dva roky před svatbou spolu měli dítě Franz. Pak asi další 3-4. Při posledním porodu Anna umírá. 2 měsíce poté se znovu žení. Bere si opět Annu, stejně starou. Vzápětí umírá dítě z posledního porodu. Přestože jsou všichni vždy z Malenovic, u Franze i jeho otec a všichni kolem, tak on se zjevně tam nenarodil. Zajímavé je, že všude je pod jménem Blahuš, přestože se musel narodit jako nemanželský - o dva roky. Hledám dál. Anna Krejča, přestože je všude také z Malenovic, tak tam o nich ani zmínka - zatím.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Re: VYŘEŠENO Svatba - Malenovice - 1840 - Franz Blahuš

Příspěvekod Zora » úte úno 27, 2018 10:43

Snažím se postupně procházet jednotlivé matriky farnosti Malenovice , zatím jsem tedy nenarazila.
Franz mohl být legitimizován, změnilo by se mu příjmení po matce na příjmení po manželovi matky.
Jde sice o opravdu ranou dobu legitimizace, ale přesto jsem asi dva zápisy v matričních knihách narazila

Ve všech matričních knihách jsou indexy, ale s tím velmi opatrně, není jasné, jak by byl Franz zapsán pod kterým příjmením. je asi lepší prohlížet přímo stránky.
Vzhledem k tomu, že asi došlo k legitimizaci, rodina nevěsty se asi snažila i o utajení porodu nemanželského dítěte a poslala dcerku někam k příbuzným. To mohlo být do vedlejší vesnice , ale také hodně daleko. Nejčastěji k příbuzným matky (babičce dítěte). V neposlední řadě dcera mohla někde sloužit, a porodila v místě služby...
Prostě - soustředné kruhy.... a stále dál od Malenovic.

Zkouším také, nevyřadila jsem to ze sledování.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO Svatba - Malenovice - 1840 - Franz Blahuš

Příspěvekod Dr. Taby » úte úno 27, 2018 11:44

Děkuji. V pátrání se ubírám stejným směrem. Je ale zajímavé, že jinak poměrně velmi pečlivý matrikář toto vypustil. Hledal jsem i podle čísel popisných (tak jsem našel jedno dítě, které ani nebylo v indexu) a hledám dál. Našel jsem i Franze Blahuse z toho roku 1776, také v Malenovicích. A jen u páru Franz a Cecilia jsem našel 11 dětí.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Re: VYŘEŠENO Svatba - Malenovice - 1840 - Franz Blahuš

Příspěvekod Dr. Taby » úte úno 27, 2018 12:06

Tak jsem asi našel Annu Krejčovou - sedí jméno otce, i povolání. Věk asi tak o půl roku... http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/3992/?strana=21
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Re: VYŘEŠENO Svatba - Malenovice - 1840 - Franz Blahuš

Příspěvekod Zora » úte úno 27, 2018 12:57

Dr. Taby píše:Děkuji. V pátrání se ubírám stejným směrem. Je ale zajímavé, že jinak poměrně velmi pečlivý matrikář toto vypustil. Hledal jsem i podle čísel popisných (tak jsem našel jedno dítě, které ani nebylo v indexu) a hledám dál. Našel jsem i Franze Blahuse z toho roku 1776, také v Malenovicích. A jen u páru Franz a Cecilia jsem našel 11 dětí.


On ten matrikář nemusel nic opomenout nebo vypustit. Legitimizace mohla být v jiné farnosti, jeho se tedy netýkala. Dostal před svatbou rodný list z rodné farnosti. tam bylo buď, že otec se k dítěti přiznal, nebo poznámka, že jde o legitimizovaného syna.
jenže to se do svatebních zápisů většinou nepsalo.
Jediné, co jsem kdy viděla -
u manželských dětí - u svatby formulace - manželský syn toho a toho
u nemanželských dětí, - formulace u svatby - manželský syn manželů těch a těch a to ještě ne vždy stoprocentně platí...
Ano, toho Franze (teor. otce, který si dítě zlegitimizoval), jsem také našla, jen jsem ho neposílala, protože jsem si nebyla jistá, jestli Vaši předci povedou právě k tomuto muži.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 20 návštevníků