VYŘEŠENO DÍKY! Úmrtí 1730 Heraltice latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO DÍKY! Úmrtí 1730 Heraltice latina

Příspěvekod pcharvat » úte úno 06, 2018 17:48

Dobrý den.
prosím Vás o přečtení a překlad textu - první zápis vpravo nahoře.
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/6358/?strana=381

Sepultus e Jakubus Rampir Heralticio etatis fue "90" annorum ibi.

Pokud tomu rozumím správně, tak by to mělo znít asi takto.
Zemřel Jakub Rampir z Heraltic bylo mu "90" let.
Ty uvozovky jsou "kolem devadesáti let"?

Předem děkuji za pomoc a komentáře.
PCH
Naposledy upravil pcharvat dne úte úno 06, 2018 22:14, celkově upraveno 3
pcharvat
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát bře 07, 2014 15:34
Oblast pátrání: Kamenice u Herálce, Opatov, Přibyslavice, Kožlany, Uherský Ostroh, Žďár nad. Sázavou, Slavníč, Pavlov u Herálce, Dobřív, Rokycany, Kvaň, Skorkov, Plačkov, Radňov, Rosička, Najdek, Radonín, Brancouze, Čihalín, Hrutov, Trokavec, Lučiště, Osek u Rokycan, Plzeň, Železný Újezd

Re: Úmrtí 1730 Heraltice latina

Příspěvekod zedir » úte úno 06, 2018 17:52

Dobrý den,

čtu tam toto:
pcharvat píše:Sepultus e(st) Jacobus Rampir Heralticio aetatis suae "90" annorum ibi.

Pokud tomu rozumím správně, tak by to mělo znít asi takto.
Zemřel Jakub Rampir z Heraltic bylo mu "90" let. Ano, doslovně by to bylo jen "pochován byl" a na konci ještě to slůvko "zde", ale to už jsou jen detaily.
Ty uvozovky jsou "kolem devadesáti let"? Zdá se, že ano, asi to byl jen nějaký místní zvyk poukázat a zdůraznit věk takovými uvozovkami.

Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Úmrtí 1730 Heraltice latina

Příspěvekod pcharvat » úte úno 06, 2018 18:04

Nyní to jen napasovat na ten rodokmen.
Mám osobu "Šimon Rampir", který se narodil 27.10.1695 a jehož otec byl Jacobus Rampir.
Jenže pokud bych udělal "doslovný přepočet", tak to reálně není možné - tím nechci nikoho urazit:)

Jacobus Rampir dle všeho zemřel 26.10. 1730.
1730 - 90(let) = cca narození 1640

Pokud to nebyl děda ale otec Šimona, tak ho "měl" když mu bylo 55 let.
... a to si myslím, že v té době bylo nereálné ...
PCH
pcharvat
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát bře 07, 2014 15:34
Oblast pátrání: Kamenice u Herálce, Opatov, Přibyslavice, Kožlany, Uherský Ostroh, Žďár nad. Sázavou, Slavníč, Pavlov u Herálce, Dobřív, Rokycany, Kvaň, Skorkov, Plačkov, Radňov, Rosička, Najdek, Radonín, Brancouze, Čihalín, Hrutov, Trokavec, Lučiště, Osek u Rokycan, Plzeň, Železný Újezd

Re: Úmrtí 1730 Heraltice latina

Příspěvekod zedir » úte úno 06, 2018 18:19

V této době je třeba věk u úmrtí opravdu brát velice orientačně, 10 let rozdíl je běžný, ale viděl jsem i 15-20 let, to se nejspíše jednalo o případy, kdy opravdu došlo buď ke špatnému spočtení, nebo odhadu. Pak jsou ještě chyby, kdy mohlo dojít jednoduše k přepsání, někdo chtěl zapsat například 60 let, podíval se na okamžik na jiný záznam, kde zahlédl devítku a nevědomě tu devítku promítl i do nového záznamu a napsal 90 let...

Když vezmeme v úvahu, že úmrtní věk bude nejspíše nadsazený, určitě bych nevylučoval, že tento Jakub je otec Šimona, a to i kdyby ho měl opravdu v těch 55 letech, nemyslím, že by to bylo pro tuto dobu nereálné. Více ale ještě uvidíte v matrikách hlouběji, kolik a kterých Rampírů tu je.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Úmrtí 1730 Heraltice latina

Příspěvekod pcharvat » úte úno 06, 2018 18:41

Moc děkuji za konzultaci a komentář. Uvidím při dalším hledání, třeba se mi to podaří rozluštit. PCH
pcharvat
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát bře 07, 2014 15:34
Oblast pátrání: Kamenice u Herálce, Opatov, Přibyslavice, Kožlany, Uherský Ostroh, Žďár nad. Sázavou, Slavníč, Pavlov u Herálce, Dobřív, Rokycany, Kvaň, Skorkov, Plačkov, Radňov, Rosička, Najdek, Radonín, Brancouze, Čihalín, Hrutov, Trokavec, Lučiště, Osek u Rokycan, Plzeň, Železný Újezd

Re: Úmrtí 1730 Heraltice latina

Příspěvekod Zora » úte úno 06, 2018 18:50

pcharvat píše:Moc děkuji za konzultaci a komentář. Uvidím při dalším hledání, třeba se mi to podaří rozluštit. PCH

Zkuste se podívat, kolikrát byl ženatý. V dobách dávnějších se vdovci (samozřejmě i vodvy) ženili opakovaně, byla to jakási pojistka na stáři. Pokud si vzal mladší nevěstu, je jasné, že i s ní měl děti.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Úmrtí 1730 Heraltice latina

Příspěvekod pcharvat » úte úno 06, 2018 19:29

Děkuji za námět, zkusím to i touto cestou...
První knihu mám od roku 1670, tak snad to "klapne"...
PCH
pcharvat
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát bře 07, 2014 15:34
Oblast pátrání: Kamenice u Herálce, Opatov, Přibyslavice, Kožlany, Uherský Ostroh, Žďár nad. Sázavou, Slavníč, Pavlov u Herálce, Dobřív, Rokycany, Kvaň, Skorkov, Plačkov, Radňov, Rosička, Najdek, Radonín, Brancouze, Čihalín, Hrutov, Trokavec, Lučiště, Osek u Rokycan, Plzeň, Železný Újezd

Re: Úmrtí 1730 Heraltice latina

Příspěvekod pcharvat » úte úno 06, 2018 21:30

Tak jsem to nakonec našel. Šel jsem o roku 1670, ale nakonec se to těsně povedlo.
Moc díky za tip, dost mi to pomohlo.

Pro úplnost posílám odkaz a text.
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/6358/?strana=258

31.5.1694
Jakub Rampir kovarz wdowecz pocztivy pojal sobie Katerzinu vlastný czeru neboštíka Ambrože Tkadleze sauseda Heraltickýho
pcharvat
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát bře 07, 2014 15:34
Oblast pátrání: Kamenice u Herálce, Opatov, Přibyslavice, Kožlany, Uherský Ostroh, Žďár nad. Sázavou, Slavníč, Pavlov u Herálce, Dobřív, Rokycany, Kvaň, Skorkov, Plačkov, Radňov, Rosička, Najdek, Radonín, Brancouze, Čihalín, Hrutov, Trokavec, Lučiště, Osek u Rokycan, Plzeň, Železný Újezd

Re: Úmrtí 1730 Heraltice latina

Příspěvekod Zora » úte úno 06, 2018 21:33

Inu, u žen se dá odhadnout, kdy se jim rodily děti, u mužů je to takové choulostivější :-)))
Můj předek povil syna (mého předka) v 66 letech, a ještě přežil svou poslední (třetí) manželku. Byl na výminku, statek předal synovi z prvního manželství a Anna, vdávala se jako 34 letá) se o něj zřejmě starala.... no a pak byla svatba :-)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Úmrtí 1730 Heraltice latina

Příspěvekod pcharvat » úte úno 06, 2018 21:45

No, je vidět, že rodokmen je stále otevřený a "živý" systém, takže o překvapení v něm není nouze.
Je tedy opravdu reálné, že je to otec i v 55 letech.
Smůla je, že díky tomu, že již nemám knihy, tak asi nezjistím případnou předchozí svatbu.
Ale i tak je to krásné, dostal jsem se tímto do 13. generace.
pcharvat
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát bře 07, 2014 15:34
Oblast pátrání: Kamenice u Herálce, Opatov, Přibyslavice, Kožlany, Uherský Ostroh, Žďár nad. Sázavou, Slavníč, Pavlov u Herálce, Dobřív, Rokycany, Kvaň, Skorkov, Plačkov, Radňov, Rosička, Najdek, Radonín, Brancouze, Čihalín, Hrutov, Trokavec, Lučiště, Osek u Rokycan, Plzeň, Železný Újezd

Re: Úmrtí 1730 Heraltice latina

Příspěvekod Zora » úte úno 06, 2018 21:54

posun do další generace jde také v současnosti - netuším, kolik Vám je roků, ale určitě se objeví další potomek (zatím) posledního v řadě.
Tak držím palce.

Ps - Ještě možná můžete najít předchozí potomky, trochu to vypoví o délce manželství. Podle mě on neměl 90 roků, spíš bych to brala, jako že už byl "starý" - nezapomínejte na to, že se asi nikdo nedohledával s jeho matričním zápisem narození a podle věku poslední manželky vnímali, že on byl o hodně starší...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Úmrtí 1730 Heraltice latina

Příspěvekod pcharvat » úte úno 06, 2018 22:07

:) na současnost si budu ještě muset nějaký ten rok počkat až mi synové vyrostou, minulost půjde asi rychleji ...
Moc děkuji za spoustu cenných rad všem, kteří přispěli. Rodokmen je jeden z mých koníčků pro volný čas a stále se mám co učit a objevovat.
Hezký večer a ještě jednou děkuji.
PCH
pcharvat
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát bře 07, 2014 15:34
Oblast pátrání: Kamenice u Herálce, Opatov, Přibyslavice, Kožlany, Uherský Ostroh, Žďár nad. Sázavou, Slavníč, Pavlov u Herálce, Dobřív, Rokycany, Kvaň, Skorkov, Plačkov, Radňov, Rosička, Najdek, Radonín, Brancouze, Čihalín, Hrutov, Trokavec, Lučiště, Osek u Rokycan, Plzeň, Železný Újezd

Re: Úmrtí 1730 Heraltice latina

Příspěvekod Mirra » stř úno 07, 2018 10:27

pcharvat píše:Nyní to jen napasovat na ten rodokmen.
Mám osobu "Šimon Rampir", který se narodil 27.10.1695 a jehož otec byl Jacobus Rampir.
Jenže pokud bych udělal "doslovný přepočet", tak to reálně není možné - tím nechci nikoho urazit:)

Jacobus Rampir dle všeho zemřel 26.10. 1730.
1730 - 90(let) = cca narození 1640

Pokud to nebyl děda ale otec Šimona, tak ho "měl" když mu bylo 55 let.
... a to si myslím, že v té době bylo nereálné ...

PCH

Jakub měl s Kateřinou mimo Šimona ještě další potomky - Svatoně 01.11.1697, Marianu 24.02.1700, Prokopa 05.07.1702 a Uršulu 11.09.1704. Kateřina zemřela 29.04.1711 a Jakub se oženil potřetí 01.09.1715 s Dorotou vdovou po Vilémovi Alexovi. Jeho první žena byla Zuzana, zemřela 10.03.1693
Mirra
 
Příspěvky: 541
Registrován: sob lis 18, 2006 14:44

Re: VYŘEŠENO DÍKY! Úmrtí 1730 Heraltice latina

Příspěvekod pcharvat » stř úno 07, 2018 19:19

Zírám s otevřenou pusou. Omlouvám se ...
Moc děkuji, to je naprosto vyčerpávající ...
pcharvat
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát bře 07, 2014 15:34
Oblast pátrání: Kamenice u Herálce, Opatov, Přibyslavice, Kožlany, Uherský Ostroh, Žďár nad. Sázavou, Slavníč, Pavlov u Herálce, Dobřív, Rokycany, Kvaň, Skorkov, Plačkov, Radňov, Rosička, Najdek, Radonín, Brancouze, Čihalín, Hrutov, Trokavec, Lučiště, Osek u Rokycan, Plzeň, Železný Újezd


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků