VYŘEŠENO:Úmrtí Arnoštovice 1716

Zde je prostor pro prosby těch, co si nevědí rady se čtením nějakého rukopisu. Vyřešené problémy prosím označte.
Pravidla fóra
Pokud potřebujete pomoc s přečtěním nebo přeložením nějakého záznamu, dodržujte prosím tyto zásady, pomůžete tím všem zúčastněným:

1. Do předmětu zprávy patří např: Narození 1778 Opava latina nebo Příčina úmrtí 1850 němčina (Předmět typu Prosím o přečtění a přeložení nebo Prosba opravdu správně není)

2. Vždy napište do těla zprávy to co sami přečtete, i kdyby to mělo být chybně nebo torzovitě. Váš zápis: .... Marie ? (asi Richter?), dcera ..... a .... je pro nás povzbuzením k pomoci a ocenění snahy, žádná snaha o přečtení textu z vaší strany bude znamenat, že vám pravděpodobně nikdo nepomůže. Chybně přečtený text znamená jenom tolik, že vám jej opravíme, hlavu vám trhat nebo smát se vám nebudeme.

3. Pokud vkládáte obrázek k přečtení přímo sem, pamatujte na dostatečnou velikost - raději posunujeme posuvníkem než odbíháme pro lupu

4. Vždy (pokud je to možné) je lepší, když je na obrázku více textu pro porovnání (klidně celá strana matriky)

5. U každé žádosti by měl být odkaz na originál matriky (opět pro možné porovnání nejasných písmen)

6. Prosíme žadatele, aby po vyřešení doplnili do začátku nadpisu v prvním příspěveku text: VYŘEŠENO.

Děkuji tímto: zrnkapísku, stanley4 a TKempny

VYŘEŠENO:Úmrtí Arnoštovice 1716

Příspěvekod zdennal » čtv led 11, 2018 19:00

Prosím o přečtení věku zesnulého Adama Veseckého (první zápis).Podle mně 74 let. Stejskal ve své knize "Vesečtí z Vesce" podle mého názoru chybně přiřadil úmrtí k jinému v té době 14-ti letému Adamovi,ale nezdá se mi že je to 14 a vadí mi titulování Pan...a soused u tak mladé osoby.Děkuji.http://ebadatelna.soapraha.cz/d/3727/173
Naposledy upravil zdennal dne pát led 12, 2018 13:35, celkově upraveno 1
zdennal

Re: Úmrtí Arnoštovice 1716

Příspěvekod Bartonova » čtv led 11, 2018 20:28

Nejspíš máte pravdu,
..usnul v Pánu Adam Veseckej soused červenoaujezdeczký na souchotiny a ..... stáří svého věku okolo 74 let.
Sedmička je psána podobně jako u sedmičky např. letopočtu.
Bartonova

Oblast pátrání: střední, jižní a východní Čechy

Příspěvekod zdennal » čtv led 11, 2018 22:10

Děkuji za podporu mého názoru,ale vzhledem k tomu,že polemizuji s knihou,počkám s "vyřešeno" na další interpretace.Díky Zdeněk
zdennal

Příspěvekod zedir » čtv led 11, 2018 22:26

Dobrý den,

já tam také vidím 7, kdy jen brk nezvedli při psaní z papíru a propojili se 4, takže to vypadá trochu jako 2, ale ta nemá takový ostrý vršek jako 7, který je právě zde.

Bartonova píše:..usnul v Pánu Adam Veseckej soused červenoaujezdeczký na souchotiny a z přemoženosti truňkův stáří svého věku okolo 74 let.
zedir

Oblast pátrání: Tišnovsko (Lomnička, Drásov, Hluboké Dvory, Šerkovice...), Kyjovsko a Uherskohradišťsko (Hýsly, Žádovice, Skalka, Újezdec...)

Příspěvekod zdennal » čtv led 11, 2018 22:37

Znovu děkuji.Myslím ,že do Stejskala patří další oprava.Mimochodem protože mi jde i denobilitaci této rodiny Čtu správně v Pánu Pan Adam atd.?
zdennal

Příspěvekod zedir » čtv led 11, 2018 22:45

Ano, také to tak čtu.
zedir

Oblast pátrání: Tišnovsko (Lomnička, Drásov, Hluboké Dvory, Šerkovice...), Kyjovsko a Uherskohradišťsko (Hýsly, Žádovice, Skalka, Újezdec...)

Příspěvekod zdennal » čtv led 11, 2018 23:14

No to máme v tom Stejskalovi pěkný bordel.Ve stejný den umře Adam III. ve 24.letech,Adam IV.ve 14.letech a,podle zatím všeho Adam II v 74.letech na tuberu a chlast(dost dobrý).Co s tím? Matriky a Genealogy vyhrají nad premisou.Zdeněk
zdennal

Příspěvekod zedir » čtv led 11, 2018 23:43

Nevím, kde se vzala ta 1, nad tou bych vůbec nepřemýšlel. Viděl jsem spoustu zápisů, kde jsem váhal právě nad 2 a 7, protože někde bylo obojí zapisováno tak, že se téměř setřely rozdíly a byl pak kumšt rozhodnout, co je správně. Tady ale i přes tu určitou podobnost s 2 rozhodně vidím 7.
zedir

Příspěvekod zdennal » pát led 12, 2018 0:21

Přiznám se k tomu,že jsem na úmrtní matriky zatím neměl čas.Všechno se zjednoduší až je prověřím.Potom by byl možná i tenhle dotaz zbytečný.ale tato rodina je šíleně rozvětvená-což by nevadilo kdyby seděli na zadku jako poddaní,jenže jsou to svobodníci a někteří viz. i více.Takže se strěhují ,vdávají a dokonce i umírají spíš napříč stavu než geograficky.Stejskala jsem si vzal za autoritu,ale teď spíš pro nezávaznou orientaci.Takže se ptám i na zřejmé blbosti.Děkuje Zdeněk.
zdennal

Zpět na Čtení starých materiálů