Křest 1675 Mühlhöfen, takřka německy

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Křest 1675 Mühlhöfen, takřka německy

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv led 11, 2018 0:02

Tak tendle rukopis mi teda pranic nesedl, nejde mi rozluštit ani příjmí otce, natož všech kmotrů.
A zřejmě se Zuzaně a Mikulášovi ve farnosti narodila jen tahle Ewa, takže srovnání nemám. Sice ještě stejnojmennej pár rodil v Kladrubech, ale to byl tamní lazebník Majer, to příjmí ještě snad poznám.

A nemám se čeho chytit ani v BR či SPPV, nic podobného v Milevu nevidím.
Zatím teda předpokládám, že to je Milevo. Nebo ani ro ne?

Díky předem za tipy, je to Ewa tady vlevo:
http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... -02_0330-n
Přílohy
WaltzováEwa1675.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Křest 1675 Mühlhöfen, takřka německy

Příspěvekod zedir » čtv led 11, 2018 0:32

Dobrý den, čtu tam Plaßmanin a Raht, zbytek stejně.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Křest 1675 Mühlhöfen, takřka německy

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv led 11, 2018 0:51

zedir píše:Dobrý den, čtu tam Plaßmanin a Raht, zbytek stejně.


Takže tipujete, že ten Ewin otec je skutečně Walht? To teda bude nadělení, zatím jsem se s tímhle příjmím ve farnosti Kladruby nesetkal.
Ještě mě teď napadlo, zda by to nemohl být nějak zmršený Wolff, protože jsem si všiml, že ten matrikář běžně píše Darata místo Dorota.
Nejhorší je ten fakt, že se jim nic jiného nenarodilo, koukal jsem deset let ! dozadu i dopředu...

Navíc jde o to, že já vlastně vůbec netuším, jaké příjmí ta Ewa měla: jen hledám nějakou Ewu narozenou mezi roky 1665 až 75, abych případně vykonstruoval nevěstu k praprapraprapraprapraprapradědovi Christophovi Weigertovi, pokud by se taková narodila jen jedna. A skutečně se v té době v Milevu narodila jen tahle jedna. A sám Christoph je rodem z Lázu (* 1666), do toho Mileva se nutně přiženil.
lb.
Přílohy
WeigertDorothea1696.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Křest 1675 Mühlhöfen, takřka německy

Příspěvekod zedir » čtv led 11, 2018 1:11

Přemýšlel jsem také nad tím, že to může být nějaká zkomolenina, protože když se podívám jen na tuto dvoustranu, podobných zápisů vidím více.

1) vlevo úplně nahoře mezi kmotry je Petter, u kterého bych četl Wahlff
2) v záznamu nad Evou je mezi kmotry Walhtmanin, Walffin a Wacht
3) vlevo ve druhém odspodu mezi kmotry vidím Walffichin
4) otec vpravo úplně nahoře je asi Walht
5) vpravo v šestém záznamu odshora vidím mezi kmotry Walhf

Když to tedy shrnu, jen na snímku vidím základní mužské tvary Wahlff, Walhtman, Walff, Wacht, Walffich, Walht, Walhf, což mi vše přijde tak podobné a vytvářené od stejného základu, že záměny a zkomolení jsou určitě velmi možné.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Křest 1675 Mühlhöfen, takřka německy

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv led 11, 2018 1:37

Ano, to jsem večer všechno také procházel a zvažoval – a dospěl jsem k závěru, že coby matrikáře v Kladrubech instalovali zhruba na deset let ukázkového dysgrafika.

Ale zřejmě je ta moje úvaha ohledně nalezení Weigertovy nevěsty Evy stejně bezpředmětná, protože teď jsem prošel (pokolikáté už...) celé Milevo pro roky 1640 až 60 – a žádný Mikuláš jako eventuální otec Evy (který by měl aspoň trošku podobné příjmí tomu odhadovanému) tam není.
Podívám se ještě do Brodu, Lázu, Milíkova a Vrbice, a samosebou i do Kladrub, ale i kdybych tam někde s nějakým Mikulášem uspěl, byla by to už jen ryzí loterie, a né aspoň trochu seriosní bádání.
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků