Prosím o přečtení, resp. vysvětlení záznamu

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Prosím o přečtení, resp. vysvětlení záznamu

Příspěvekod Monty » pát dub 06, 2012 13:55

Prosím, pomůže mi někdo vysvětlit následující zápis?

Obrázek

zemř. v kněz. deficient v Lechen?

Jak tomu mám rozumět?

Děkuji moc. :)
Monty
 
Příspěvky: 130
Registrován: ned dub 01, 2012 16:38
Oblast pátrání: Nepomucko, Klatovsko, Blatensko, okolí Zdíkova

Re: Prosím o přečtení, resp. vysvětlení záznamu

Příspěvekod hedvika » čtv dub 12, 2012 22:12

Je to zřejmě kněz daný na odpočinek.
hedvika
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 05, 2012 6:00

Re: Prosím o přečtení, resp. vysvětlení záznamu

Příspěvekod Monty » pát dub 13, 2012 9:47

hedvika píše:Je to zřejmě kněz daný na odpočinek.



No jo, ale bylo mu 44, když umřel... leda by byl nemocný.
A navíc žádný Lechen nemůžu najít. :(
Monty
 
Příspěvky: 130
Registrován: ned dub 01, 2012 16:38
Oblast pátrání: Nepomucko, Klatovsko, Blatensko, okolí Zdíkova

Re: Prosím o přečtení, resp. vysvětlení záznamu

Příspěvekod Monty » pát dub 13, 2012 10:26

Lechen je buď hora v Rakousku nebo město v Botswaně... :(
Monty
 
Příspěvky: 130
Registrován: ned dub 01, 2012 16:38
Oblast pátrání: Nepomucko, Klatovsko, Blatensko, okolí Zdíkova

Re: Prosím o přečtení, resp. vysvětlení záznamu

Příspěvekod stanley4 » pát dub 13, 2012 11:26

ak dobre vidím, prvý riadok poznámky končí slovami Bzk. Gericht (okresný súd), nasleduje mesto - Melenberg? - ak by sa to podarilo správne prečítať, môže to byť vodítko... :)
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Prosím o přečtení, resp. vysvětlení záznamu

Příspěvekod Monty » pát dub 13, 2012 11:35

stanley4 píše:ak dobre vidím, prvý riadok poznámky končí slovami Bzk. Gericht (okresný súd), nasleduje mesto - Melenberg? - ak by sa to podarilo správne prečítať, môže to byť vodítko... :)



Mahrenberg, rozluštil to někdo na Actapublica...
Lechen - http://maps.google.cz/maps?hl=cs&lr=lan ... a=N&tab=wl


Díky moc. Tahle větev rodiny je jedna velká záhada, ad jedna je to samý kostelník nebo kněz a ad dvě zatím nemám úplně přesné indicie, jestli jsou to vůbec ti praví - ale jsou nejblíž. :D
Monty
 
Příspěvky: 130
Registrován: ned dub 01, 2012 16:38
Oblast pátrání: Nepomucko, Klatovsko, Blatensko, okolí Zdíkova

Re: Prosím o přečtení, resp. vysvětlení záznamu

Příspěvekod Věra Mátlová » pát dub 13, 2012 12:35

Já bych tam viděla "† a kněz deficient" tedy že v tom Slovinsku zemřel a chyběl kněz, takže se nevyzpovídal a nepřijal svátost umírajících.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Prosím o přečtení, resp. vysvětlení záznamu

Příspěvekod Monty » pát dub 13, 2012 12:39

Věra Mátlová píše:Já bych tam viděla "† a kněz deficient" tedy že v tom Slovinsku zemřel a chyběl kněz, takže se nevyzpovídal a nepřijal svátost umírajících.


To je zajímavá myšlenka... ale nebylo by tohle spíš v úmrtní knize? Tam se přece psaly záznamy o tom, zda zemřelý přijal svátost umírajících nebo ne. Tohle je záznam z matriky.
No, škoda, že k matrice zemřelých z Lechen se asi nedostanu... :?
Monty
 
Příspěvky: 130
Registrován: ned dub 01, 2012 16:38
Oblast pátrání: Nepomucko, Klatovsko, Blatensko, okolí Zdíkova

Re: Prosím o přečtení, resp. vysvětlení záznamu

Příspěvekod Věra Mátlová » pát dub 13, 2012 16:30

Úmrtní matriky se stejně jako křestní a oddací matriky vedly jako doklad o provedení církevních úkonů a výkaz práce faráře pro nadřízený orgán tj. pro konzistoř. Když tedy někdo umřel na druhém konci království tak se to v jeho domácí farnosti vůbec nezaznamenalo. Takže pilný farář mohl poznámku o tom že jeho farník zemřel někde v cizině připsat k jedinému místu kde byl nějaký důkaz jeho dřívější existence a to byla matrika pokřtěných (tedy jediného místa z hlediska církve, jinak samozřejmě pro účely výběru daní a jiných plateb byly vedeny například soupisy poddaných a pak civilní evidence obyvatel).
Občas se v křestních matrikách takové doplněné informace najdou, stejně tak jako doplněné informace o sňatku nebo o tom, že si dotyčný třeba pro účely vystěhovalectví nebo sňatku někde v dálce nebo uplatnění dědického nároku vyžádal svůj křestní list.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Prosím o přečtení, resp. vysvětlení záznamu

Příspěvekod Monty » sob dub 14, 2012 18:53

Věra Mátlová píše:Úmrtní matriky se stejně jako křestní a oddací matriky vedly jako doklad o provedení církevních úkonů a výkaz práce faráře pro nadřízený orgán tj. pro konzistoř. Když tedy někdo umřel na druhém konci království tak se to v jeho domácí farnosti vůbec nezaznamenalo. Takže pilný farář mohl poznámku o tom že jeho farník zemřel někde v cizině připsat k jedinému místu kde byl nějaký důkaz jeho dřívější existence a to byla matrika pokřtěných (tedy jediného místa z hlediska církve, jinak samozřejmě pro účely výběru daní a jiných plateb byly vedeny například soupisy poddaných a pak civilní evidence obyvatel).
Občas se v křestních matrikách takové doplněné informace najdou, stejně tak jako doplněné informace o sňatku nebo o tom, že si dotyčný třeba pro účely vystěhovalectví nebo sňatku někde v dálce nebo uplatnění dědického nároku vyžádal svůj křestní list.


Díky moc za objasnění.
Zápis o odeslání křestního listu je hned pod tím. takže se do toho Slovinska mohl přestěhovat nebo i přiženit... psala jsem do té obce, ale pochybuji, že by mi pomohli. :)
Monty
 
Příspěvky: 130
Registrován: ned dub 01, 2012 16:38
Oblast pátrání: Nepomucko, Klatovsko, Blatensko, okolí Zdíkova

Re: Prosím o přečtení, resp. vysvětlení záznamu

Příspěvekod Věra Mátlová » ned dub 15, 2012 18:45

Já taky marně pátrám po části svých předků, kteří odešli někdy okolo roku 1890-1900, sice trochu vedle - do Chorvatska, psala jsem už na různé krajanské spolky ale marně. Tak přeju hodně štěstí.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 50 návštevníků