Povinnosti plebána 1388 - latinsky

Zde je prostor pro prosby těch, co si nevědí rady se čtením nějakého rukopisu. Vyřešené problémy prosím označte.
Pravidla fóra
Pokud potřebujete pomoc s přečtěním nebo přeložením nějakého záznamu, dodržujte prosím tyto zásady, pomůžete tím všem zúčastněným:

1. Do předmětu zprávy patří např: Narození 1778 Opava latina nebo Příčina úmrtí 1850 němčina (Předmět typu Prosím o přečtění a přeložení nebo Prosba opravdu správně není)

2. Vždy napište do těla zprávy to co sami přečtete, i kdyby to mělo být chybně nebo torzovitě. Váš zápis: .... Marie ? (asi Richter?), dcera ..... a .... je pro nás povzbuzením k pomoci a ocenění snahy, žádná snaha o přečtení textu z vaší strany bude znamenat, že vám pravděpodobně nikdo nepomůže. Chybně přečtený text znamená jenom tolik, že vám jej opravíme, hlavu vám trhat nebo smát se vám nebudeme.

3. Pokud vkládáte obrázek k přečtení přímo sem, pamatujte na dostatečnou velikost - raději posunujeme posuvníkem než odbíháme pro lupu

4. Vždy (pokud je to možné) je lepší, když je na obrázku více textu pro porovnání (klidně celá strana matriky)

5. U každé žádosti by měl být odkaz na originál matriky (opět pro možné porovnání nejasných písmen)

6. Prosíme žadatele, aby po vyřešení doplnili do začátku nadpisu v prvním příspěveku text: VYŘEŠENO.

Děkuji tímto: zrnkapísku, stanley4 a TKempny

Povinnosti plebána 1388 - latinsky

Příspěvekod bimbousek » úte pro 19, 2017 13:25

Zdravím,
prosím zdatné latiníky o okouknutí, jestli jsem pochopil správně regestu.... Děkuji.

Tasso et Ulricus fratres dicti de Bozcowicz alias in Skalicz cum Margaretha, consorte Wanconis dicti de Bozcowicz, notificant se Gallo, plebano eorum in Skalicz, in parte collationis ad ipsos pertinente pro animabus praedecessorum suorum alteram mediam sex. gr.den. Prag. in uno homine censuali in villa Zlicz residente cum pleno dominio dedisse, tali condicione inclusa, ut plebanus et eis successores omnibus quattuor temporibus ob remedium animarum praedictorum vigilias cum tribus lectionibus et in crastino unam missam defunctorum solenniter sub nota cantare tenerentur et singulis septimanis aliam missam legere obligarentur. Negligentia plebani in officiis a donatoribus per plenam potestatem arrestandi censum praedictum puniri potest.

Bratři Tas a Oldřich z Boskovic, jinak řečení ze Skalice a Margareta, manželka Vaňka z Boskovic, dávají ve známost ????, faráři ve Skalici, ???? za duše svých předků dvě kopy grošů pražských na jednom člověku ze vsi Zlíč, jejíž je vlastníkem, pod podmínkou: farář i jeho nástupci za uzdravení duší tři mše v týdnu musí sloužit, za mrtvé další dvě. Pokud plebán zanedbá těchto povinností, může být donátory potrestán zbavením funkce???

(Odkaz na originál nemám, opsal jsem osobně z Regesta Bohemiae et Moraviae aetatis Venceslai IV. (1378 dec. – 1419 aug. 16.))
bimbousek
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř bře 11, 2015 8:10
Oblast pátrání: Českoskalicko (občas Prostějov)

Zpět na Čtení starých materiálů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků