Prosím o kontrolu a doplnění

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Prosím o kontrolu a doplnění

Příspěvekod Vladimír Kafka » sob bře 31, 2012 14:20

Prosím o kontrolu a doplění:


Léta Páně 1783 dne 1. prosince s povolením milostivé vrchnosti vystavil sobě Václav Kafka ? na obci chalupu, kterou sobě šacuje do knihy purkrechtní zajistiti ? za sumu 8 kop

Obrázek

Je Václav Kafka tesař? Když to čtu po písmenkách, vidím tam "bosař", ale to mi nedává smysl.

Vejminek bratru Josefovi, Francovi a sestře Anně až do ? let svobodný byt teplo a světlo dáti povinen bude

Obrázek

Do jakých let. Do "prvních" nebo "právních", ani jedno si neumím vysvětlit. Většinou tam bývá "do smrti"

Předem všem děkuji.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Re: Prosím o kontrolu a doplnění

Příspěvekod zrnka písku » sob bře 31, 2012 15:10

ad1, basař (basarž) a ... nechává za sumu ...
ad2, právních let - snad bych to chápala jako do plnoletosti
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: Prosím o kontrolu a doplnění

Příspěvekod Vladimír Kafka » sob bře 31, 2012 15:43

Zrnka písku, moc děkuji.
Mohu poprosit ještě o význam slova basař. V malém staročeském slovníku jsem nenašel. Doufám, že jde o povolání, nikoli o bývalého vězně (jednoho loupežníka už v rodokmenu mám)
A pokud se jedná o význam "do právních let", zní to logicky. Ale kupující Jan je rozený 1756 a sourozenci Josef 1758, Anna 1761, Franc 1762. Franc je už od srpna 1781 ženatý. Chalupa se prodává po "v Pánu zesnulém Václavovi" v r. 1810.
Na konci zápisu v gruntovní knize je následující poznámka:

3. července 1873 č. 2920
Na základě úmrtního listu France Kafky ? 5. června 1873 lit 5 a úmrtního listu Anny Kafkové ? 4. června 1873 lit 6 ukládá se výmaz práva nástupního pro svobodný byt Františka Kafky a svobodný byt Anny Kafkové na domku č.p. 26 v Loukově ? .

Takže tam zřejmě byl závazek nejen do plnoletosti.

Dovolím si využít schopností a zkušeností uživatelů fóra a obracím se s ještě jednou záhadou.

Obrázek

Poněvadž v Pánu zesnulý Václav Kafka po sobě chalupu zanechal a takovou svému synu Janovi Kafkovi odkázal, protož s ? ? Jana Hradeckýho jest taková jemu Janu Kafkovi k jeho a budoucím jeho k dědičnému vládnuti se vším právem

místo otazníků se mi jeví " přítažním sirotčího", ale netuším, co by to mohlo být

Díky předem za další připomínky.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků