VYŘEŠENO: Křest v Touškově 1801, asi německolatinsky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO: Křest v Touškově 1801, asi německolatinsky

Příspěvekod Ladislav Bátora » ned pro 10, 2017 15:12

Přeji pěkné odpoledne – a né, že by to byla nějaká zásadní záležitost:
Ale přece jen by mě zajímalo, co si to ten p. Duchek imrvére dopisoval za své příjmení. Když je to všude. Pranic se nechytám...

Zároveň se prosím podívejte, zda je správný můj odhad, že matrikář se u následujícího křtu Barbařina mladšího bratra Adama chystal po Wenzl napsat Schleich, a pak si to správně rozmyslel a to Schl... škrtnul a napsal Görl (a nechme stranou, že recte je to naše příjmení Gerl). Nebo je to opravdu nějaké slovo?
2. zápis vpravo:
http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... -12_0360-n

Díky předem za tipy,
lb.
Přílohy
GerlováBarbara1801.jpg
Naposledy upravil Ladislav Bátora dne ned pro 10, 2017 23:42, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Křest v Touškově 1801, asi německolatinsky

Příspěvekod Kašpar » ned pro 10, 2017 17:48

Co je u páně Duška celé napsáno netuším, jen druhé slovo by mohlo být "dechand" jakožto "dechant"
U Wenzla je nejdříve napsáno "Kesl", "s" škrtnuto a nadespáno místo něj "r", pod to jiným inkoustem, nebo ostřejším perem "Gőrl".
Jinak u druhého vzorku zápisu se mu asi popletli dva pastýři (hirt jako hirt).
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Křest v Touškově 1801, asi německolatinsky

Příspěvekod mfal62 » ned pro 10, 2017 18:15

právě jsem na pana Duchka taky koukal a souhlasím s Kašparem, já bych to celé četl takto:

Can: (und) Dechand = kanovník a děkan (tedy církevní funkce)
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Křest v Touškově 1801, asi německolatinsky

Příspěvekod Ladislav Bátora » ned pro 10, 2017 20:06

Kašpar píše:U Wenzla je nejdříve napsáno "Kesl", "s" škrtnuto a nadespáno místo něj "r", pod to jiným inkoustem, nebo ostřejším perem "Gőrl".
Jinak u druhého vzorku zápisu se mu asi popletli dva pastýři (hirt jako hirt).


A jo, máte pravdu, díky za opravu: to škrtnuté písmeno je S (což je ale už úplný nesmysl), nikoli H. S tímhle naším příjmením uměli navyvádět matrikáři ve vnitrozemí opravdu psí kusy. Navíc je to možná prapůvodně Girl – a kupodivu i v pohraničním Groß-Gropitzreithu (Velký Rapotín, okr. Tachov) je dokonce zapsáno jako Giehl. Je to podle mě tím, že R v němčině holt není slyšet a matrikář se kolikrát nezeptal, jak se to píše.

Hůř už snad dopadl jen praprapraprapraprapraprapradědeček König v Čemínech: Khynich, potažmo Kchynych. A zůstalo to už napořád, dokud jsme nevymřeli po meči.
Přitom farář v metropolitním Městě Touškově si Königa ještě udržel až do posledního pomazání:
lb.
Přílohy
AAAKönigFarář.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Křest v Touškově 1801, asi německolatinsky

Příspěvekod Ladislav Bátora » ned pro 10, 2017 20:42

mfal62 píše:právě jsem na pana Duchka taky koukal a souhlasím s Kašparem, já bych to celé četl takto:

Can: (und) Dechand = kanovník a děkan (tedy církevní funkce)


Jo jo, je to určitě tak, díky i za to: ten výraz Dechand jsem neznal (nebo zapomněl), ale teď koukám, že je i v Siebenscheinovi. Ovšemže jako Dechant.
Tak snad tenkrát ještě bylo v Touškově děkanství; z časů tamní hojnosti před založením Plzně a pak vypálením husity...
Ale odkud byl p. Duchek tím kanovníkem, to teda nevím: žádné nedaleké kapitulní město nebo klášter na M... mě nenapadá. Je-li na konci teda von Mis..., jak já si myslím.

Ale už to nechám koňovi, dost na tom, že mám konečně po letech pořádek ohledně Barbary Gerl! Netušil jsem totiž, že se Wenzl a Rosalia načas přestěhovali (přitom chalupu v Křimicích si kupodivu nadále drželi a do ní se po sedmi letech ve velkoměstě vrátili...) do toho Touškova a zplodili tam dokonce další tři děti. S ohledem na naprosto shodný sbor kmotrů a kmotřenek je teď už nad slunce jasnější, že je to praprapraprababička Barbara. A zbytečně jsem si dva roky dělal starost, zda jsem neadoptoval někoho dočista jiného...
Asi je potřeba vždycky sepsat všechny děti u všech párů, třebaře rozrody nedělám!
lb.
Přílohy
AAADěkan.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Křest v Touškově 1801, asi německolatinsky

Příspěvekod kolsi » pon pro 11, 2017 12:53

Ladislav Bátora píše:Ale odkud byl p. Duchek tím kanovníkem, to teda nevím: žádné nedaleké kapitulní město nebo klášter na M... mě nenapadá. Je-li na konci teda von Mis..., jak já si myslím.


von Mies... tedy ze Stříbra :-)
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Křest v Touškově 1801, asi německolatinsky

Příspěvekod Ladislav Bátora » pon pro 11, 2017 13:11

kolsi píše:
Ladislav Bátora píše:Ale odkud byl p. Duchek tím kanovníkem, to teda nevím: žádné nedaleké kapitulní město nebo klášter na M... mě nenapadá. Je-li na konci teda von Mis..., jak já si myslím.


von Mies... tedy ze Stříbra :-)


A jo, že mě to hned nenapadlo!
Vždyť z Mießu to k nám do Stadt Tuschkau měl p. kanovník Duchek ani né dvě hodinky na koni, pokud se nebál cválat.
Díky moc, a je to komplet!
lb.
Přílohy
AAAStříbro.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků