Sňatek 1788 - Hnúšťa, Slovensko-latinsky VYŘEŠENO

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Sňatek 1788 - Hnúšťa, Slovensko-latinsky VYŘEŠENO

Příspěvekod anad » čtv lis 16, 2017 16:38

Dobrý podvečer,
neobjasnil by mi, prosím někdo z latiníků titulaturu ženicha a nevěsty jmenovitě Antonius Kubinyi a Eva Sopfia Dürner °° 12.6.1788 /první zápis na pravé straně/


https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Děkuji
Naposledy upravil anad dne pát lis 17, 2017 14:38, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
anad
 
Příspěvky: 606
Registrován: pát srp 09, 2013 18:05

Re: Sňatek 1788 - Hnúšťa, Rim.Sobota, Slovensko-latinsky

Příspěvekod zedir » čtv lis 16, 2017 16:52

Dobrý den,

vidím tam perillustris herulus cum perillustri virgine, to chápu jako "nejjasnější (urozený) pán s nejjasnější pannou".
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Sňatek 1788 - Hnúšťa, Rim.Sobota, Slovensko-latinsky

Příspěvekod anad » čtv lis 16, 2017 21:15

Zedir, moc děkuji.
Jen nevím co si pod tím mám představit. Nemáte nějakou zkušenost, co by se za takovou titulaturou mohlo skrývat. Znamená to, že takový člověk jen požíval větší vážnost např. napadá mne lékař, kupec, rychtář ........ apod. nebo snad i vyšší společenskou hodnost?? Slovenské matriky jsou hodně skoupé na širší informace.
Uživatelský avatar
anad
 
Příspěvky: 606
Registrován: pát srp 09, 2013 18:05

Re: Sňatek 1788 - Hnúšťa, Rim.Sobota, Slovensko-latinsky

Příspěvekod zedir » pát lis 17, 2017 1:22

Za sebe si myslím, že člověk takto titulovaný by rozhodně měl být jen někdo vysoce urozený s patřičnou společenskou vážností, jednak již ono perillustris k tomu směřuje, trochu méně pak i dominus z níže odkazovaného záznamu, ale za sebe si hlavně nevzpomínám, že bych na slova herulus/herula narazil kdykoliv jindy než u záležitostí hrabat. Takové ty titulární latinské superlativy jsou často matoucí a hodně se prolínající, tady na Slovensku si s nimi hodně vyhráli, ale namátkou jsem pár snímků prošel a perillustris jsem tu našel už jenom jednou, podtrhující tím vzácnost titulatury.

Našel jsem tu různé kombinace, konkrétně perillustris cum perillustri, generosus cum honesta, nobilis cum nobili, nobilis cum honesta, spectabilis cum spectabili, honestus cum honesta, inhonestus cum inhonesta, inhonestus cum honesta, generosus cum inhonesta nebo egregius cum nobili. Ale jak jsem uvedl, perillustris jsem tu našel už jenom jednou, a to na snímku 133 vpravo dole, kde se opět jedná o Kubinyie, u ženicha i svědka, nejspíše se tedy jednalo o stejný urozený rod, škoda, že zrovna tohle tu více nerozvádí. V obou případech jsou oba snoubenci perillustri. Také nevzpomínám, že bych kdy viděl, že si perillustris nebo illustrissimus brali někoho z nižšího stupně, řekněme třeba honestus.

Každopádně by ale bylo přínosné, kdyby někde existoval ucelený seznam všech světských i církevních titulů s jejich překlady v latině a němčině a rovněž způsoby jejich titulatury v jednotlivých jazycích, zatím jsem takový vyčerpávající seznam zatím nikde neviděl, jen různé kousky, ale spoustu by usnadnil.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Sňatek 1788 - Hnúšťa, Rim.Sobota, Slovensko-latinsky

Příspěvekod anad » pát lis 17, 2017 10:18

Zedir, moc Vám děkuji za rozbor, za Váš názor a hlavně za čas, který jste mému tématu věnoval.
I když se jedná o Kubinyi nemohu zatím prokázat přímé spojení s tímto Antonien. Pořád ale v hlavě slyším , jak tchán mluvil o takových vysoce urozených předcích a já mu nevěřila. Stále pochybuji i když ...... :)
Uživatelský avatar
anad
 
Příspěvky: 606
Registrován: pát srp 09, 2013 18:05

Re: Sňatek 1788 - Hnúšťa, Rim.Sobota, Slovensko-latinsky

Příspěvekod Zora » pát lis 17, 2017 10:40

anad píše:Zedir, moc Vám děkuji za rozbor, za Váš názor a hlavně za čas, který jste mému tématu věnoval.
I když se jedná o Kubinyi nemohu zatím prokázat přímé spojení s tímto Antonien. Pořád ale v hlavě slyším , jak tchán mluvil o takových vysoce urozených předcích a já mu nevěřila. Stále pochybuji i když ...... :)


Zkuste dát dotaz na slovenské fórum, jsou tam znalci přes urozené rody, Kubinyi se podle googlu na Slovensku vyskytuje, našla jsem ale v jiné lokalitě.
Na Slovensku v době "uherské" bylo opravdu mnoho více či méně urozených rodů, opravdu je třeba oblast znát. Někdy prý může bát vodítkem "dvojtečka" psaná nad příjmením, která měla na první pohled rod odlišit od běžných obyvatel.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek 1788 - Hnúšťa, Rim.Sobota, Slovensko-latinsky

Příspěvekod anad » pát lis 17, 2017 11:21

Zoro, Dobrý den,
děkuji za informace, jen by jste mne mohla, prosím návest na to slovenské fórum.
Uživatelský avatar
anad
 
Příspěvky: 606
Registrován: pát srp 09, 2013 18:05

Re: Sňatek 1788 - Hnúšťa, Rim.Sobota, Slovensko-latinsky

Příspěvekod filmovymaniak » pát lis 17, 2017 11:24

Dobrý den,
asi toto http://forum.geni.sk/index.php
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Sňatek 1788 - Hnúšťa, Rim.Sobota, Slovensko-latinsky

Příspěvekod duros » pát lis 17, 2017 13:13

Rod Kubinyi je jeden z najstarsich nobilitovanych rodov Oravskej stolice: https://www.arcanum.hu/hu/online-kiadva ... alvi-54B9/
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06


Re: Sňatek 1788 - Hnúšťa, Rim.Sobota, Slovensko-latinsky

Příspěvekod anad » pát lis 17, 2017 13:45

Duros, děkuji mockrát. Já jsem z toho, trokšku rozhozená. Na tu maďarštinu bych potřebovala svého, bohužel v roce 2008 zesnulého tchána pana Juliuse Kubinského. Jeho otec si v roce 1941 nechal upravit své příjmení z Juliuse Kubinyi na Juliuse Kubinského. Všechno co jste poslal prostuduji a pokusím se to propojit s tím, co jsem dosud našla já. Ve svém rodě Kubinských jsem se dostala po sňatek uzavřený v roce 1872 mezi Franciscem Kubiniy a Susannou Lubay. Otec tohoto Francisca byl Antonius a jeho III. žena byla Francisca Simonides a u něho jsem zatím nic nenašla. Tak uvidíme.

Ještě jednou všem zúčastněným Zedir, Zora, filmovymaniak a Duros moc a moc DĚKUJI.

P.S. upravila jsem zápis.
Uživatelský avatar
anad
 
Příspěvky: 606
Registrován: pát srp 09, 2013 18:05


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 61 návštevníků