úrmtní list I. sv. v.

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

úrmtní list I. sv. v.

Příspěvekod Gabriel » pon říj 22, 2007 9:56

Je mi trochu trapné, chtít přeložit něco takového na fóru pro lidi, kteří mají problémy se čtením takových věcí, jako jsou matriky ze sedmnáctého století, ale bohužel neumím německy a ten jejich hrabopis taky nepřečtu :? ...našla by se nějaká dobrá duše?

Je to originál, který došel z fronty. Ty růžový fajfky na tom udělal úředník při přepisování kvůli uznání vdovského důchodu (odškrtával si, co už přepsal). Další dvě fotky jsou detail a detai té úřední kopie. Zajímá mě hlavně ta druhá kolonka (datum a místo úmrtí). Zbytek se mi podařilo se slovníkem jakž takž přeložit, ale s tím místem smrti mám problém. Jestli jde o nějakou vojenskou hantýrku, tak mě zajímá hlavně její popis (např. že padl při dobývání kopce 303, což je podle dobových map tam a tam...)
BTW nevím, kdo to tam dopsal, možná kamarádi z fronty, ale praděda nebyl kolář, ale stárek ve mlýně. Akorát na frontě byl u vozu (vozka), tak to tam asi napsali...

http://www.vulpesknajpes.mysteria.cz/framy/foto.htm

Díky za pomoc a hodně štěstí v archivech i jinde.
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Příspěvekod Michael » pon říj 22, 2007 17:28

Našel jsem v rychlosti na Internetu toto:

http://www.personal.ceu.hu/students/97/ ... hotos3.htm

Rozumím tomu tak, že na kopci Lysonia u Berezhovo v Haliči byla nějaká bitva v I. světové válce. Pokud jsem se přehlédl, omlouvám se.
Michael
 
Příspěvky: 229
Registrován: čtv říj 19, 2006 15:27
Bydliště: Klatovy

Příspěvekod Michael » pon říj 22, 2007 17:33

Omlouvám se. Obec se jmenuje Berezhany a nevím, zda ta bitva tam nebyla i ve druhé světové. Nicméně jste ale doma. Kopec Lysonia máte, místo Berezhany máte a Halič taky máte.
Michael
 
Příspěvky: 229
Registrován: čtv říj 19, 2006 15:27
Bydliště: Klatovy

Příspěvekod Gabriel » pon říj 22, 2007 18:53

dííík za odpověď. Fíííha :roll: , teď sem se na to už po sté koukl a mám to...

1917 (vypsáno slovy, z fronty jinak než od úředníka - to je to, co mi dělalo dlouho problémy. Asi to ten pisálek na frontě nedokázal správně napsat, a úředník to za něj přepsal už správně. ) 8. (osmého) ledna na kopci Lysonia, okres Břežany, Falcko.

I tak pořád nevím, co znamená ta značka před 399. Mamka říká, že by to mohla být turistická kóta. Je to tak? A nevíte, jestli jsou nějaké mapy, na kterých by to šlo najít?

dííík moc.
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Příspěvekod Gabriel » pon říj 22, 2007 18:59

chyba. Falcko to asi není, co? Co teda znamená Falizien?
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Příspěvekod namor » pon říj 22, 2007 19:11

Spíš než Falizien by to mohlo být Galizien a to by byla Halič
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod Vizi » pon říj 22, 2007 19:17

Lysonia za 2.sv. války byl název skupiny Ukrajinské povstalecké armády operující v dané oblasti
Bitva na kopci Lysonia nedaleko města Berezhany byla 2.–4.9.1916 viz [url=http://www.encyclopediaofukraine.com/display.asp?AddButton=pages\B\E\Berezhany.htm]http://www.encyclopediaofukraine.com/display.asp?AddButton=pages\B\E\Berezhany.htm[/url]

History written in blood článek o oné bitvě, 399 je skutečně nadmořská výška
Kdo neskáče není Vyskočil
Uživatelský avatar
Vizi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon pro 04, 2006 20:20
Bydliště: Beroun

Příspěvekod Jan » pon říj 22, 2007 22:40

Ve zkratce:
Císařsko královský pěší pluk č.81
asi velitel von Falkenhayn

Zemřel:
1917
(slovně 1917)
8 mého (osmého) ledna
na hoře Lysonia kóta 399, okres Brzezany
Halič

4 tá polní rota
jezdecký vojín

Nacionále atd.

Padl (gefallen)
identifikován podle legitimačního lístku

Pohřben:
1917
9. ledna na plukovním
hřbitově u ? 293 okres
Brzezany, Halič (dnes Berezhany, Ukrajina)

Podpis polního kaplana Karl Vanek
atd.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod Hotka » úte říj 23, 2007 9:48

Mohu se zeptat, kde jste ten list o úmrtí sehnal? Z pozůstalosti nebo ve Vojenském archivu v Praze nebo ve Vídni? Můj prastrýc taky padl v 1.světové, ale bohužel kmenový list v Praze je skartovaný a mezi padlými ho prý taky nenašli. Máte nějakou zkušenost s Vojenským archivem ve Vídni?
Hotka
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř bře 07, 2007 10:40
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Gabriel » úte říj 23, 2007 11:00

juj. Dííík moc všem zúčastněným...toto jsou přesně ty informace, které jsem nemohl přečíst ani sehnat...dííík moc

ty listy jsou z pozůstalosti. Bohužel jsem se na genealogii dal až 4 roky po smrti mé prababičky, která byla jeho dcera. Teď si trhám vlasy a pláču nad tím, že takováto "živá" genealogie je předem prohraný boj s časem (zvlášť, když má váš dědeček 12 strejdů a tet a ani je nedokáže všechny vyjmenovat... :shock: ). Genealogii se věnuju zatím jen asi rok a půl, takže jsem ještě neoběhal ani všechny známé, natož abych se stihl kouknout do vojenského archivu...ale chystám se tam! 8)

BTW co jsem zjistil o 81. pluku: Rukovali v Jihlavě (Iglau) a byli to většinově Češi, dost Slováků, někakej Polák a možná sem tam Maďar. Po narukování je rozdělili na dvě půlky. Jedna Šla do Haliče a druhá na Balkán. Von Falkenheyn byl nějaký významný vojenský teoretik (a asi i praktik), podle kterého pluk pojmenovali. Možná šlo o něco jako "vlastnictví" pluku - přežitek ještě ze 17. - 19. století. Asi byl i jejich vrchní velitel, i když asi ne polní, vzhledem k rozdělenosti pluku přes celou Evropu.

BTW2 Jak je možné, že skartovali domovský pluk vašeho prastrýce? to se vůbec dá? :shock:
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků