VYŘEŠENO: Pohřeb Kost. Hlavno 1686 česky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO: Pohřeb Kost. Hlavno 1686 česky

Příspěvekod Ladislav Bátora » stř říj 18, 2017 5:19

Opravdu nemám na mysli otevření debaty o tom, co ještě není a co už je pokročilý věk! :-) Ostatně to nevyřešila ani ta moje encyklopedie.

Jde mi jen o to, zda to v originálním zápisu skutečně je. Já to tam s úplnou jistotou nevidím, to svoje v náramném věku jsem si samosebou jen vymyslel, když na tom p. Indexní tak lpí.
Takže moc prosím: co to tam je doopravdy, jak to začíná snad na Na...
Díky za pomoc,
lb.

Je to tady vpravo uprostřed:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13073/138
Přílohy
NovákaJanaLudmila†1686.jpg
Naposledy upravil Ladislav Bátora dne čtv říj 19, 2017 2:20, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Pohřeb Kost. Hlavno 1686 česky

Příspěvekod Ladislav Bátora » stř říj 18, 2017 11:23

Monika píše:Myslím, že to možná nebude věk, jako spíš příčina úmrtí. A zdá se mi, že je tam hodně střídané písmo. Začátek bych četla nějak jako "Na Kamer" nebo Na Kamen" - na začátku bych četla rozhodně "K". Slovo za tím mi připadá jako "rychle" nebo "ržihle" či "ržchla", s tím, že je opět změněno písmo.

Celé tedy: "Na Kamen (Kamer) rychle (řchla, řihle)".

Že by nehoda? Upadla (řichla = řachla) hlavou na kámen?
Nebo to byla nějaká nemoc "kámen" či "kamer"? Existuje i vinný kámen (když už byl její muž vinařem), takže to možná mohl být nějaký eufemismus pro úmrtí v souvislosti s vypitým vínem. To vše jsou jen spekulace a nápady.

Indexátor mohl mít stejný problém s přečtením, jako máme my dnes. ;)


Tak se snad na to raději měl p. Indexní vyprdnout... A já bych ji hned vzak jako manželku toho jejich syna Jana.

No, to si pište, že úplně nejdřív jsem to včera četl Na Kameni! něco...
Především proto, že prapraprapraprapraprapraděda Jan II. Cikán Na Kameni taky umřel.
A trvalo mi tenkrát půl dne, než mi došlo, že neumřel na močový kameny, nýbrž taky řádně na mor. Ale nikoli ve špitále, nýbrž v tom našem gruntu v ulici odedávna (a samozřejmě až dodnes) zvané Na Kameni (hned pod náměstím, ale už za mostem přes Labe). Akorát že na placu po tom statečku, co Jan po skončení Války koupil a přestavěl místo toho Švédama dvakrát vypálenýho našeho baráku na náměstí, je teď vyvařovna knedlíků pro Jutu.

Ovšem to je všechno pěkný, ale jak naložím s tou c. k. vinařkou Lidmilou, to teda zatím netuším. Snad ještě něco najdu. Starýho Nováka ale sotva, když mu už v SPPV bylo 80.
Tak díky za ubezpečení, že nejsem sám, kdo to nepřečetl. Už jsme nejmíň tři. Když počítám i indexního... :D
Ale asi to bude to Na kámen řchla. Když to včera napadlo i mě. Schválně jsem to tady nepoznamenal, abych neovlivnil anketu. Takhle mi vloni umřela maminka, když zakopla v 85 o koberec.
Přílohy
CikánJan†1681.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Pohřeb Kost. Hlavno 1686 česky

Příspěvekod Ladislav Bátora » stř říj 18, 2017 12:11

Monika píše:Jestli měla Ludmila nějaký vztah k místu "Na Kameni", pak by to možná mohlo nakonec být i takto: "Na Kamen(i) rychle". Pak by to nebyl věk ani příčina, ale poznámka o tom, že zemřela ve vzdáleném místě a nečekaně, takže nemohla být zaopatřena.

Upřímnou soustrast.


Díky, už je to rok a půl a na druhou stranu byla máma až do těch 85 naprosto fit fyzicky i psychicky, o tom se nám možná může jen zdát. Ale vlastně tohle bývá prý otázka genetická, takže...

Né, ten příběh Lidmily, provdané Novákové za c. k. vinaře Nováka není z Jaroměře, kde je ta ulice Na Kameni, to je Sudovo Hlavno u Staré Boleslavi.
Nechám to dva dny odpočinout a pak si to zhurta otevřu a třeba mě naráz napadne, co to je. To už se mi kolikrát stalo. A když ne, tak to budu muset nechat plavat, protože kolem těch mých hlavenecko-sudohlavenských Nováků je nevyřešených otázek ještě víc, akorát ža navíc nikoli jen kvůli čtení. A ten pohřeb měl k jejich zodpovězení přispět, né je ještě víc zatemnit.

Ještě těžší pohřeb ovšem mám například v Áporce. Jeho tíha ale spočívá jen v tom, že neumím pořádně maďarsky: :cry:
Přílohy
AporkaPohřeb.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Pohřeb Kost. Hlavno 1686 česky

Příspěvekod Ladislav Bátora » stř říj 18, 2017 15:46

Nechám, jistotu furt nemáme...
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Pohřeb Kost. Hlavno 1686 česky

Příspěvekod Ladislav Bátora » stř říj 18, 2017 18:45

Monika píše:Aha, to jsem to popletla. :oops: Takže asi fakt ten pád na kámen. Kdyby to tu zhlédl ještě někdo, třeba by mu to bylo jasnější. Co kdybyste to tu nechal tedy ještě nějakou dobu otevřené?



Tak se už snad začíná vyjasňovat na lepší časy, před chvílí jsem našel v roce 1692 novou svatbu toho Jana Nováka. Sice tam není napsáno, že je vdovec, ale je to podle mě tutově on. Vinař... A vzal si zřejmě svou ovdovělou švagrovou. A navíc mu šel můj hlaveneckej prapraprapraprapraprapradědeček Matěj Uřídil za svědka! :D :D :D

Přece kdyby to byl stařec nad hrobem, tak by se jistě šest let po úmrtí té své stařeny už znova neženil.
A protože to teda stařec nad hrobem nebyl, tak tuplem o šest let dřív ta jeho první Ludmila neumírala jako stařena. Holt o něco na vinici zakopla, to je hned, tam je to samej pokroucenej kořen a všude kolem kamení, a umřela mu ve zhruba 50 letech. Sám Jan byl podle SPPV cca ročník 1633, tak Ludmila byla jistě ročník o kapánek ještě pozdější.
A už jsem našel hromadu jejich dětí z let 1655 až 65 a mezi nimi samosebou i tolik hledanou Dorotu, co si v roce 1684 vzala toho Pavla Boreckejch. Teď už se mi ty děti hravě hledaly, když už jsem byl přesvědčenej, že to byl Jan a Ludmila. A jako máku jich tam bylo. Tam doma u vinaře...

Novákovi jsou vždycky průšvih (todle jsou moji druzí), ale tentokrát to teda byl óbrprůšvih, když matrikář u svatby napsal jen: dcera hlaveneckýho vinaře J. M. Císařské Nováka. A křestní nikde... Já ho chápu: tenkrát v okolí všichni věděli, že ten starej c. k. vinař Matěj Novák už konečně (zhruba v devadesáti) umřel. Ale jak to mám tušit po takový době já?!? Že to prapraprapraprapraprapraprapraděda Matěj Novák, soused ze Sudova Hlavna a zároveň i císařskej vinař na hlavenecký vinici, vzal tak zkrátka. :D

Mimochodem: mrkněte na ten svatební zápis, ta jeho dcera (bohužel bez kř. jména) si fakt vzala nějakýho Papaříka? To teda slyším prvně, takový divný příjmení. Chudinka prapra...pratetička, to pak byla pro srandu celý vesnici. Jako že se Bátora jmenuju.
A taky mi není úplně jasný, odkud přijel svědčit pan Čurda. Nedomice se mi zdají hrozně daleko...
Přílohy
AAANovák.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Pohřeb Kost. Hlavno 1686 česky

Příspěvekod Ladislav Bátora » stř říj 18, 2017 19:19

Aha! Zase slepec!
Ona to bude spíš provdaná Šafaříková, když teď na to pořádně koukám. Ta jeho svědčící dcera.
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Pohřeb Kost. Hlavno 1686 česky

Příspěvekod Ladislav Bátora » stř říj 18, 2017 23:02

Monika píše:Ano, Ssaffaržikowy.A taky dál bych četla spíš: "Cžurdy zwiedowicz". Bohužel mi google na "Vědovice" našel jen tohle: http://docplayer.cz/28868763-Svobodnici ... skych.html a jinak nic relevantního.


No jo, ale i tam jsou Wiedowice s otazníkem...
To jsem ani nevěděl, že jsou svobodníci takhle pěkně na webu! Díky, taky jich pár v rodě mám, musím to časem prolistovat. Ale netuším, zda byli deskoví, a spíš ne.
To zas moji Cikáni asi deskoví byli, jenže dska s tou naší koupí Čermné v roce 1470 od p. rytíře Zilvára z Pilníkova v roce 1547 shořela. :cry:

A když už jsme ty moje císařsko-vinařský Nováky z Hlavence i Sudova Hlavna tak pěkně rozebrali, tak se na závěr mrkněte, jak to vlastně o minulém víkendu začalo: nalezením svatby bez křestního jména nevěstina tatíka. Což je v případě Nováků a na samým začátku matrik navíc vždy pochoutka. V tu ránu jsem věděl, že bude zle.
Ale teď už se od odpoledne hrabu v BR a hlavně (jako vždy s krajním odporem) v urbářích z roku 1584 a z roku 1651, tak už to krásně ještě během noci všechno doluštím.
A asi už mám takto i rodné jméno té Janovy Ludmily, co na vinici zakopla o kámen. Jan pořídil chalupu v Sud. Hlavně od p. Vinaře (s velkým V!) velmi těsně před svatbou. To by v tom byl čert, kdyby Ludmila nebyla Vinařová. Teď ještě projdu křty všech jejich dětí a doufám, že stará pí Vinařová aspoň na jeden dorazila. Pak by bylo zcela jasno. To zas teda byly čtyři dni... V Hlavenci na vinici.
Přílohy
AAABoreckýNováková.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Pohřeb Kost. Hlavno 1686 česky

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv říj 19, 2017 2:15

Monika píše:To jste dobrý, že jste Novákovou tak rychle vyřešil! :)

Tohle kdyby se mi povedlo s několik let nenalezenou Ludmilou Štýbrovou nebo s Černými nebo s mnoha dalšími. Za pár let snad budou digi i gruntovnice, tak snad je ještě nějaká naděje i pro mě. :wink:

Tak držím palce k Vinařům. :D



Díky, už je to vlastně – po čtyřech dnech (i nocích) – všechno vyřešeno, jen to zpracovat do jednoho souboru teď už na věčnou paměť. Nebo než se mi zničí disk.
A pak ho sem pro pobavení jako poslední příspěvek k thematu Na kamen... šoupnu.
Já si s těma rodinnejma historkama rád hraju. Vždyť proto to všechno děláme, ne?
No, kdybyste měla problém jen s Ludmilou Štýbrovou, to bylo k závidění. Ale to jistě nemáte. Já mám taky jen svatebních nejmíň třicet. Jako asi každej.
Jedna z mých nejtrýznivějších mezer křestních je ta jakoby „z Kocenic“. Už jsem za ty dva roky narození praprapraprapradědy Šimona Poeßla, budoucího (po tatíkovi...) polního mistra na panství žinkovském a plánickém hledal snad v každý farnosti okolo Plzně. Systematicky, i při sebemenší jiné příležitosti... A nic...
Přílohy
PezlKlinerová1763.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Pohřeb Kost. Hlavno 1686 česky

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv říj 19, 2017 11:16

Monika píše:To jste dobrý, že jste Novákovou tak rychle vyřešil! :)

...Tak držím palce k Vinařům. :D


Tak takhle mi ta pohádka nakonec dopadla:
Přílohy
AAANovákVinařová.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: VYŘEŠENO: Pohřeb Kost. Hlavno 1686 česky

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv říj 19, 2017 15:25

Monika píše:Máte to hezky a čtivě zpracované, ostatně jako vždy. :)

...Vaši ovčáci a k tomu svobodní a ještě bez jména otce, to vůbec nevypadá dobře. Přeji, ať narazíte na nějakou stopu!


Ani mi nemluvte, však jsem vám možná už o svých mistrech polních na Plzeňsku kdysi vyprávěl. Mám tam toho čtyři rody naráz v 6. matčiném kolenu: Koßler, ten Poeßl a ještě Gehrl a Strejcovi přinejmenším.
A u Kozlerů jsem se dostal možná dost daleko, jenže nemůžu nikde najít ty dva chybějící mezi, takže nevím ani u nich nic:
Přílohy
KozlerKryštof1677.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: VYŘEŠENO: Pohřeb Kost. Hlavno 1686 česky

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv říj 19, 2017 18:01

Rád se tam mrknu, díky.
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: VYŘEŠENO: Pohřeb Kost. Hlavno 1686 česky

Příspěvekod Rebeca » čtv říj 19, 2017 21:26

Monika píše:Napadá mě šílenost...

Hlohovice (Gross Lohowitz), Hlohovičky (Klein Lohowitz), Hradiště (Hradischt) patřily do farnosti Drahoňův Újezd, ale byly součástí panství Křivoklát. No a hrad Křivoklát býval dřív nazýván Hrádek a pak nějakou dobu fungovaly oba názvy paralelně (asi jak si kdo zvykl). Na panství Křivoklát a po širokém okolí býval ovčáky, ovčáckými mistry a polními mistry rozvětvený rod Krobů. Je to tedy takové hraní s písmenky - Kobr x Krob, ale setkala jsem se už se zákeřnějšími změnami příjmení. A kdo ví, zda z původních Kobrů nevznikli u nás na křivoklátském panství Krobové. Oni ti nejstarší matrikáři na našem území si s příjmeními moc hlavu nelámali.

Pravděpodobnost je malá, ale kdybyste měl chvíli, tak hledejte v SOA Praha obce Budy nebo Městečko, měla by to být tuším matrika Zbečno 01. :wink:



Moniko neříkejte, že můj Václav Krob z Řevničova 70 je z ovčáků :-D

Jinak ovčáky Vám nezávidím nikomu :-D
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

Re: VYŘEŠENO: Pohřeb Kost. Hlavno 1686 česky

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv říj 19, 2017 22:24

Všichni jsme prej potomci oivčáka. Jen někteří Kainovi... :-)
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: VYŘEŠENO: Pohřeb Kost. Hlavno 1686 česky

Příspěvekod Tylda » pát říj 20, 2017 11:08

Dobrý den. Snad Vás to ještě zajímá? Už se sem tak často nedostanu!

Možná to bude, jak píše Monika – „Na kámen rychle“.
Ale chtělo by to nějakého lékaře, ohledně ujasnění, kde ten kámen v těle byl?

Píšete: „Nechám, jistotu furt nemáme...“

V knížce: Lutonský Boleslav a Černý Jaroslav
Latinsko-německo-český slovník nemocí, úrazů a příčin smrti a výrazů s nimi souvisejících (nejen) pro genealogy

Stein (der) = kámen
Steinkrankheit (die) = kámen (na kámen)
Steinleiden (das) = kámen (na kámen)
Steinstaublunge (die) = zaprášení plic

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

V knížce: Josef Peterka
Cesta k rodinným kořenům
aneb
Praktická příručka občanské genealogie

Stein(e) = kámen (kameny)
Steinstaublunge = zaprášení plic

Zdraví Tylda :)
Tylda
 
Příspěvky: 2465
Registrován: sob bře 17, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: VYŘEŠENO: Pohřeb Kost. Hlavno 1686 česky

Příspěvekod Rebeca » pát říj 20, 2017 13:09

jasně, díky....zatím se prokousávám matrikami a hledám....jen to střídání zapisujících v Mutějovicích (M 18) mě trochu brzdí :-D
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

Další

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků