Vyreseno - Umrtí 1801 Polešovice němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Vyreseno - Umrtí 1801 Polešovice němčina

Příspěvekod Lukes » úte říj 17, 2017 20:41

Dobrý den, byla by prosim rada na tento zápis?

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=45

13.2.1801 - Rosa? - dcera od Švachula Franz?

děkuji za pomoc..
Naposledy upravil Lukes dne úte říj 17, 2017 21:55, celkově upraveno 1
Lukes
 
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 01, 2013 13:39

Re: Umrtí 1801 Polešovice němčina

Příspěvekod Zora » úte říj 17, 2017 21:04

13. febr. zemřel Franz, syn po zemřelém Franzi Schwachulovi, Rosu tam nevidím, ale mohu se mýlit. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Umrtí 1801 Polešovice němčina

Příspěvekod zeter » úte říj 17, 2017 21:07

Poslouchejte, když jste schopný přečíst, že je to Schwachula Franz, tak mi neříkejte, že nejste schopný si všimnout, že ta "Rosa" je psaná tak, že se to tomu Franz navlas podobá (a taky že to je Franz), a navíc je tam "Sohn", takže to těžko bude dívčí jméno. To vůbec není otázka schopnosti dešifrovat kurent, to je jen prosté porovnávání dvou obrázků (bez kterého se kolikrát ani pokročilý čtenář u podstatně ošklivějších rukopisů neobejde)... rozlišit kurentem psané Sohn a Tochter nemlich to samé.
Já Vám milerád pomůžu, ale tady mám neodbytný dojem, že si ze mě někdo dělá srandu, nebo že tomu nevěnoval ani dost málo vlastního úsilí.

(též prosím pište k dotazu, kolikátý (shora nebo zdola) to je (a vpravo nebo vlevo), usnadňuje to orientaci, díky)
zeter
 
Příspěvky: 3299
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Umrtí 1801 Polešovice němčina

Příspěvekod Zora » úte říj 17, 2017 21:09

zeter píše:Poslouchejte, když jste schopný přečíst, že je to Schwachula Franz, tak mi neříkejte, že nejste schopný si všimnout, že ta "Rosa" je psaná tak, že se to tomu Franz navlas podobá (a taky že to je Franz), a navíc je tam "Sohn", takže to těžko bude dívčí jméno. To vůbec není otázka schopnosti dešifrovat kurent, to je jen prosté porovnávání dvou obrázků (bez kterého se kolikrát ani pokročilý čtenář u podstatně ošklivějších rukopisů neobejde)... rozlišit kurentem psané Sohn a Tochter nemlich to samé.
Já Vám milerád pomůžu, ale tady mám neodbytný dojem, že si ze mě někdo dělá srandu, nebo že tomu nevěnoval ani dost málo vlastního úsilí.

(též prosím pište k dotazu, kolikátý (shora nebo zdola) to je (a vpravo nebo vlevo), usnadňuje to orientaci, díky)

¨
Jen dodávám, že na to nevidím, ale postupovala jsem "némlich" tak, jako píše Zeter. Co nepřečtu, to logicky odvozuji.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Umrtí 1801 Polešovice němčina

Příspěvekod Lukes » úte říj 17, 2017 21:54

děkuju za pomoc...

pro Mr. Zeter: o tom jestli prectu Svachula ale neprectu pro Vas jednoduche slovickareni - nekdy se dostanete do stavu ze proste neprectete nic jen to co vlastne chcete videt. Coz je tento pripad, ne prvni a urcite ne posledni a urcite ne pouze v mem pripade. diky...
Lukes
 
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 01, 2013 13:39

Re: Vyreseno - Umrtí 1801 Polešovice němčina

Příspěvekod zeter » úte říj 17, 2017 22:05

Ale já Vám nevyčítám, že jste přečetl Schwachulu - nýbrž to, že jste zjevně přečetl, že Schwachula je Franz - to sám píšete -, ale už jste si nevšiml, že to jméno dítěte je, pouhým porovnáním, taky Franz. A rozlišit, třebas v kurentu psané, syna a dceru, na to nemusíte být žádný expert. To není žádné slovíčkaření, to je prostě věc všímavosti a pečlivosti, a pokud Vám to předhazuju, pak to dělám spíš kvůli Vám než kvůli sobě - mně je to nakonec dost jedno. Zachovejte chladnou hlavu, přepněte se do badatelského módu, třiďte a porovnávejte. Uvidíte, že časem někomu za něco podobného taky vynadáte :-D
zeter
 
Příspěvky: 3299
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků