Ruzyně úmrtí 1769 latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Ruzyně úmrtí 1769 latina

Příspěvekod Tengu » pon zář 18, 2017 13:32

Dobrý den,

mohl by mi prosím někdo pomoci s přečtením/překladem 9. záznámu odshora (25.1.1769)

http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... =56#scan56

Co jsem vyčetl já:
Die 25 Janus. in comunive Si Matris Eulea ... ... ... Dorothea uxor Joannes Kubr rustici Rusinensis et 27 husus? mose Catholic ad Euleau Parochialen? Libotz Lenieta? ... ... mortem nullo vetimo Senito ... ... non ... mortem in albo nonte confefsa con ... 53

Tedy pochopil jsem že umřela v 53 letech Dorota žena Jana Kubra sedláka z Ruzině 27?
(Zde zšak žádní Kubrovi nežili v domě 27)
Také jsem nenašel žádnou zmínku o sňatku Doroty a Jana Kubra v tomto období v Libockých matrikách. (až 1769) Samozřejmě mohla proběhnout mimo "Libockou" oblast.

Vím, že přepis je hodně špatnej a zkomolenej, ale celkem by mě zajímali i věci okolo.

Mnohokrát děkuji za pomoc.
Tengu
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon zář 18, 2017 13:04

Re: Ruzyně úmrtí 1769 latina

Příspěvekod Boza » pon zář 18, 2017 18:15

Dobrý den, jen rychle - 27 ledna byla pohřbena more catholico - po katolickém způsobu. Zítra se vám na přepis snad budu moci podívat blíže. Co se místa svatby týče, tak se konaly a bývají zapsány obvykle v bydlišti nevěsty. Máte k tomuto páru nějaké děti?
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Ruzyně úmrtí 1769 latina

Příspěvekod Tengu » pon zář 18, 2017 19:01

Dobrý den,

děkuji za zájem :) Jo jo ty svatby vím, jen jsem koukal protože co se této linie týče tak všechny svatby byly z okolí Liboce. Bohužel děti k nim nemám nebo nevím jestli jo... Věc se má tak, že jsem se dostal k Janu a Anně Kubrovým ty měli děti 1753 až 1760 co jsem našel. Já právě hledám onoho Jana a už jsme vyčerpal normální možnosti, takže jsem se uchýlil k vylučovací metodě, kdy jsme si vyhledal asi čtyři Jany Kubry a snažím se najít nějaké pojítko ;) Na druhou stranu nevím jestli by to nemohla být druhá žena například. Každopádně jsou tyto matriky v latině a špatně se mi v tom orientuje. Jméno saomzřejmě odvodím a i něco navíc, ale kolikrát už jsme zjistil že po přeložení dával zápis jiný smysl. Proto bych byl moc rád kdybych se mohl něčeho chytit při dalším bádání :)

Ještě jednou mnohokrát děkuji.
Tengu
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon zář 18, 2017 13:04

Re: Ruzyně úmrtí 1769 latina

Příspěvekod Boza » úte zář 19, 2017 8:50

Tak, zde jest přepis (bez záruky): Die 25. Janu(ariu)s in communione S(anctae) Matris Eclessiae animam Deo reddidit Dorothea uxor Joannis Kubr rustici Rusinensis et 27 hujus more Catholico ad Ecclesia Parochiale Libotz sepultas inopinatam mortem nullo ultimo sa(cra)mento provisas ... non providem ante mortem in albo morte confessa et communicata

Pokud to chápu správně, tak byla z nějakého důvodu pohřbena bez zaopatření a bez svátosti.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Ruzyně úmrtí 1769 latina

Příspěvekod Zora » úte zář 19, 2017 9:02

...ante mortem in albo morte ?

já tam vidím
in Albo Monte - což by mohla být Bílá Hora.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ruzyně úmrtí 1769 latina

Příspěvekod Boza » úte zář 19, 2017 10:42

Zoro vy jste úžasná, to mě vůbec nenapadlo a přitom je to přirozené řešení.
B
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Ruzyně úmrtí 1769 latina

Příspěvekod Zora » úte zář 19, 2017 10:45

:D To bylo jediné, co jsem z toho všeho přečetla a čekala jsem, zda se něco dozvím.. :-))) :oops:

Takže žádná úžasná, to Vy jste obdivuhodná čtečka - když já na to nevidím a spíš si domýšlím.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ruzyně úmrtí 1769 latina

Příspěvekod Tengu » stř zář 20, 2017 10:47

Mockrát vám všem děkuju za pomoc :) koukám že jsem v každém slově chytil tak půl písmen :roll: :mrgreen: ... Nevím jestli to může souviset, ale s tím zaopatřením a tak, hodně z Kubrů té doby byli evangelíci.
Tengu
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon zář 18, 2017 13:04

Re: Ruzyně úmrtí 1769 latina

Příspěvekod Zora » stř zář 20, 2017 11:21

protestantská víra s tím může souviset pouze vzdáleně, u zemřelé je uvedeno, že patřila do místní katolické církve. Snad by mohla být tajnou evangeličkou, kdy navenek do kostela chodila, snad i ke zpovědi.- před smrtí nepovažovala ani ona, ani její rodina za důležité zpověď a pomazání nemocných (svátost zemřelých) ani neměla .


Domnívám se, že č. 27 je vztahuje k datu pohřbu, tedy 25. ledna zemřela
et 27. huius (hujus)
a 27. téhož (měsíce) byla pohřbena.

Ono navíc číslování v roce 1769 nebylo zavedeno
viz wiki .-
Číslování domů bylo uzákoněno v době vlády Marie Terezie v únoru 1770 a ve většině obcí proběhlo od podzimu 1770 do roku 1771.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ruzyně úmrtí 1769 latina

Příspěvekod Tengu » čtv zář 21, 2017 17:02

To dává smysl :) mockrát děkuji. Někde mám i čísla před rokem 1770 ale to bude asi náhoda ;)
Tengu
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon zář 18, 2017 13:04

Re: Ruzyně úmrtí 1769 latina

Příspěvekod Bodie » pát zář 22, 2017 8:18

Pokud někde máte uvedeno číslo domu před únorem 1770, spíše však před podzimem 1770, tak to buď není číslo domu, nebo jde o antidataci záznamu nebo je špatně datum.
Uživatelský avatar
Bodie
 
Příspěvky: 1345
Registrován: pát zář 02, 2011 10:43

Re: Ruzyně úmrtí 1769 latina

Příspěvekod Tengu » pát zář 22, 2017 10:59

Měl bych ještě dotaz jaká je pravděpodobnost špatného zápisu věku v matrice zemřelých. Například teď mám u jednoho zápisu věk úmrtí v roce 1783 54 let. V celé farnosti (podle N matrik) se nikdo okolo roku 1729 +- rok s tímto jménem nenarodil. Naopak mám stejné jméno z N matriky z roku 1726 a nenašel jsem záznam v Z matrice. Ta 4 v 54 je opravdu jasná 4, ale pokud se to z něčeho opisovalo (nevím jaký byl v té době proces) mohl to předtím někdo "naškrábat" jako 7 a někdo to špatně přečetl a do Z matriky zapsal jako 4, pak by to sedělo.
Samozřejmě je možnost že se dotyčný zemřelý z roku 1783 přistěhoval a ten narozený 1726 "odstěhoval" (úplně do jiné farnosti). Za prvé se mi to ale stalo už párkrát takovéto "neshody", za druhé je libocká farnost relativně rozsáhlá a za třetí se s největší pravděpodobností jedná o lini která drželá velký statek někdy od 17. století.
Vím, že to není stoprocentní, ale větší pravděpodobnost vidím v chybě zápisu, případně že někdo nevěděl věk přesně (nevím jak se v té době mezi "obyčejným lidem" řešilo kolik komu je)
Tengu
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon zář 18, 2017 13:04

Re: Ruzyně úmrtí 1769 latina

Příspěvekod Zora » pát zář 22, 2017 11:12

věk u úmrtí často neodpovídá,. odhadovalo se, nebo podle toho, co kdo řekl, takže +-5, to je naprosto jasné, ale setkala jsem se i s rozdílem 10 let - prokazatelně.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ruzyně úmrtí 1769 latina

Příspěvekod Bodie » pát zář 22, 2017 11:18

I když najdete rozdíl dvacet let, tak nezoufejte. Takové už jsem také viděl. Čím hlouběji jdete do minulosti, tím větší jsou chyby. Lidé si nepamatovali, kdy se narodili jejich rodiče/prarodiče. Skutečný věk nikoho ve stáří nezajímal. Neuměli číst ani psát, takže to nikdo nikam nezapsal a farář to v matrice, až na výjimky, nehledal.
Uživatelský avatar
Bodie
 
Příspěvky: 1345
Registrován: pát zář 02, 2011 10:43

Re: Ruzyně úmrtí 1769 latina

Příspěvekod Tengu » pát zář 22, 2017 12:30

Tak to jsem "rád" ikdyž to trochu komplikuje hledání, když má člověk více lidí se stejným jménem a jinými rodiči z jednoho okolí v rozmezí pár let. Pak přiřadit ze Z matriky je celkem oříšek, když nejsou ani ta čísla domů... Později s věkem oddávaných číslováním a zápisů prarodiču v N matrikách to je skládačka.

Každopádně mnohokrát děkují všem za pomoc :)
Tengu
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon zář 18, 2017 13:04


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků