němčina lán.vizitace Rosice 1674 VYŘEŠENO

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

němčina lán.vizitace Rosice 1674 VYŘEŠENO

Příspěvekod makke » pon črc 17, 2017 11:31

Dobrý den,

prosím o kontrolu německého překladu, jestli jsem text správně pochopila.

absolon.jpg


Jakob Absolon hat sein Haus verlassen, einen Lahn, so vorhergehend Jakob Polašek mit seinen Rechts Namen genent wirdt.
Jakub Absolín opustil svůj dům, lán, tedy bude pravým jménem jeho předcházejícího Jakuba Poláška nazván (ten dům předpokládám) .


Dále jsem narazila na zápis sňatku 9.8.1648 ( http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=147 ) kdy si Jakub Polášek, bere Kateřinu, vdovu po Jakubu Absolínovi. Napadlo mě tedy, že situace byla takováto:

Jakub Absolín měl lán, tento Jakub Absolín zemřel před rokem 1648 a vdova po něm, Kateřina se znovu vdala a jejím manželem se stal Jakub Polášek, ten přijal jméno po domě a začal se psát Absolín. Z nějakého důvodu v roce 1657 opustil svoji nemovitost a aby nebylo poškozeno jméno Absolín, protože to se dále v Rosicích vyskytuje, je v zápise uvedeno, že se nově vzniklá poustka bude psát původním jménem Jakuba, tedy Polášek.

Jen pro jistotu by mě zajímalo, zda se i jiným badatelům zdá tato teorie přijatelná.

Děkuji
Naposledy upravil makke dne úte črc 18, 2017 22:12, celkově upraveno 1
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: němčina lán.vizitace Rosice 1674 doplněno o další inform

Příspěvekod Dawid » úte črc 18, 2017 8:41

Můžete kdyžtak prosím dát odkaz na příslušný list LV v archivu?
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: němčina lán.vizitace Rosice 1674 doplněno o další inform

Příspěvekod makke » úte črc 18, 2017 9:06

http://www.mza.cz/a8web/A8SL4/?qsc=MMUe ... w17qm2E%3D

kdyby to náhodou nefungovalo, tak je to na stránkách www.mza.cz, oddíl digitalizace, Lánová vizitace, obec Rosice sg. 143, strana v prohlížeči 11
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: němčina lán.vizitace Rosice 1674 doplněno o další inform

Příspěvekod makke » úte črc 18, 2017 22:12

Tak jsem si svoji teorii nakonec potvrdila jinde, požádala jsem o rozbor rodilou mluvčí a ta mě upozornila, že "so" se dříve používalo i ve významu vztažného zájmena "který" a "vorhergehend" má ekvivalent "původně" a větu lze skutečně vyložit, že Jakub Absolín, který je původně nazýván Jakub Polášek.

Všem, kteří na tím dumali stejně jako já děkuji :-)
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: němčina lán.vizitace Rosice 1674 VYŘEŠENO

Příspěvekod Matoušek Jaroslav » úte kvě 01, 2018 17:16

Dobrý den, nedá mi to a třeba je to jen spekulace, ale příjmení Absolon nebo Absolín mělo údajně původ u novokřtěnců, kteří v Rosicích žili. Nemohl onen odchod z "domu" znamenat odchod od této sekty?
Matoušek Jaroslav
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte kvě 01, 2018 15:47
Oblast pátrání: Rosice, Pendrov, Domašov, Javůrek, Příbram na Moravě, Polnička, Bělá pod Bezdězem, Vrchbělá, Hrádek nad Nisou, Zittau, Podol, Popudinské Močidlany, Popudiny, Prostějov, Hodonín, Okarec/Wokaretz


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 56 návštevníků