Prosím o pomoc při čtení poznámky v knize poddaných

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Prosím o pomoc při čtení poznámky v knize poddaných

Příspěvekod Milan Wölfl » stř úno 08, 2012 21:28

Zdravím,
prosil bych o pomoc při luštění poznámky v knize poddaných hlubockého velkostatku z roku 1802.
http://digi.ceskearchivy.cz/cs/52605/40
Přečtu
14. Chalupa Ssindelaržowska Jakuba Kantora 67
žena Rozina 49
dieti Mateg 30
Jakub 18
Magdalena 15
Anna 13

Poznámky ale nepřečtu.
Tentýž rok se Matěj Kantor provdal za Kateřinu Deičmar, 15.10. v Hůrkách.
Nikde ale nemůžu najít jeho narození. Je možné, že by záznam o jeho narození během reformy vedení matrik na přelomu 1770/71 úplně vypadl?

Děkuji předem za pomoc!
MW
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Příspěvekod Věra Mátlová » stř úno 08, 2012 22:38

Reforma způsobu vedení matrik byla až v roce 1784, v roce 1770/71 se změnilo jen to, že byly očíslované chalupy a tato čísla se musela do matrik uvádět, takže se to začalo zapisovat ve formě kolonek a ne textového odstavce. Spíš bych viděla, že se Matěj narodil někde jinde - je tam i nápadný věkový rozdíl mezi Matějem a mladšími sourozenci, takže Matěj mohl být syn z předchozího manželství Jakuba nebo Roziny, narozený někde úplně jinde naž další děti.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Příspěvekod Milan Wölfl » stř úno 08, 2012 22:47

V hůrecké matrice je na konci roku 1770 vidět přechod ze zápisů textových na kolonkové. Jsem naprosto ztracen, kde hledat :shock:
Kdyby byl Matěj dítě někoho jiného, byla by v zápisu ale příjmení poněkud jiná, ne převzatá od otce, ne?
Díky za pomoc!
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Příspěvekod Věra Mátlová » stř úno 08, 2012 23:17

Pokud se matka toho ševětínského Matěje jmenovala Rozina, Matěj se mohl narodit jako Matěj Šindelář v Ševětíně, rodina pak mohla přesídlit do Hůrek (získat tam chalupu "Šindelářovskou"), matka Rozina pak mohla ovdovět a přiženil se k ní Jakub Kantor se kterým měla ty další děti.
Eventuálně Rozina ani nemusela být jeho matka, mohla se přivdat k jeho ovdovělému otci (jako ke vdovci který měl syna Matěje event. další děti) a poté znovu ovdovět a vzít si Jakuba. V letech 1771/72 během hladomoru umřelo velké množství lidí, nejen dětí a starých ale i lidí ve středním věku. Ti co přežili pak z nezbytnosti uzavírali další sňatky.
Zkuste probrat i matriky zemřelých z let plus mínus 1770-80.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Příspěvekod Milan Wölfl » pát úno 10, 2012 13:35

Tak jsem prohledal vše, knihy úmrtí 1760-1780, ale nic. Nakonec jsem prohlédl i gruntovnice a na Matěje Kantora jsem narazil. V knize narozených jsou pak jeho sourozenci /dle gruntovní knihy poddaných/ uvedeni též jako děti Jakuba, ale ne Kantora (jako v urbáři) nýbrž Šindeláře...
Vše by sedělo, jen kdybych našel záznam o narození Jakuba nebo Matěje...
Díky za ochotu a podotýkám, že jsem stále nerozluštil poznámku v urbáři :(
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Prosím o pomoc při čtení poznámky v knize poddaných

Příspěvekod Věra Mátlová » sob úno 11, 2012 11:37

Takže: Jakub Šindelář s Rozinou měli v Hůrkách 5 dětí (Barboru 1774, Rozinu 1777, Annu 1780, Jakuba 1782 a Marii 1785). U narození Barbory je otec zapsán jako Jakub Šindelář seu Kantor.
Jak jsem předpokládala podle značného věkového rozdílu, Jakub si Rozinu vzal jako vdovec, zapsán jako Jakub Šindelář seu Kovařík, 21.7.1772.
Jeho první žena Marie Anna Kovaříková zemřela ve věku 39 let v Hůrkách 14, je zapsána jako Marie Anna Kovaříková seu Mlinaříková, její vdovec je Jakub Kovařík seu Mlinařík nunc Šindelář.
Jakubovy děti se narodily v Hůrkách mezi lety 1754 – 1772 (Rozina 6.3.1754 je zapsaná jako Kovaříková, další děti už jako Mlinaříkovi (stále stejných rodičů Jakuba a Marjány rozený Štroblový) – Matěj 1757, dvojčata Matěj a Kateřina 1760 jsou už zapsaní jako Mlinaříkovi, Kateřina Mlinaříková 1761, Marie Anna Mlinaříková 1764, Matěj Mlinařík 1766 – to je asi ten váš hledaný, Alžběta Mlinaříková 1768. U dalších detí - Anna Kovaříková 1770 je matka Marie Anna Kovaříková rozená Roučková, dvojčata Jan a Marie Anna Kovaříkovi 1772 – tady je jako otec zapsán Jakub Kovařík seu Šindelář a matka Marie Anna Kovaříková rozená Roučková ze Lhoty, pět dní po jejich porodu Marie Anna umírá.

Možná se vám to bude zdát krkolomné, ale přejmenovávání po střeše je právě pro tut oblast typické. Před pár týdny se na toto táma psalo na chatu genealogie Okoun, a psalo se tam že někteří chlapi se za život jmenovali i 4x jinak.

Taže teď už jenom najít tu pravou Lhotu u Budějovic (najspíš fara Bílá Lhota, event. Mladošovice, Bošilec) a svatbu Marie Anny Štroblový (nebo Roučkový?) s Jakubem.
Jakub Kovařík/ Mlinařík/ Šindelář/ Kantor se asi narodil v Hůrkách někdy okolo 1735.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Prosím o pomoc při čtení poznámky v knize poddaných

Příspěvekod tagetes » ned úno 12, 2012 10:39

Tak z poznámky toho moc nepřečtu, ale třeba to někdo doplní/opraví. U Matěje je "in Krieg" (přeškrtnuto) ..., u Jakuba něco jako "... auf ... Challuppen dessen Weib Mariana 20".
tagetes
 
Příspěvky: 100
Registrován: úte říj 06, 2009 22:55
Bydliště: Praha

Re: Prosím o pomoc při čtení poznámky v knize poddaných

Příspěvekod Věra Mátlová » ned úno 12, 2012 11:32

To přeškrtnuté není Krieg, ale Knin (Kniny), to byla vedlejší vesnice - viz jiné zápisy. Matěj byl v té době v jiné vesnici (Terhen ? jméno jsem při nejlepší vůli nemohla dát do souvislosti s ničím v blízkém okolí), ve stejné, do jaké se oženil jeho bratr Jakub k manželce Marianě
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Prosím o pomoc při čtení poznámky v knize poddaných

Příspěvekod Milan Wölfl » pon úno 13, 2012 1:33

Mno, po pár desítkách hodin jsem opět tu, s novými výsledky.
Bádal jsem a rekapituluji, s nutnou perspektivou...
Začínám u Jakuba Papáčka, který se narodil 12. července 1848 v Hůrkách, v chalupě číslo 13, v chalupě Tůmovské;
záznam : http://digi.ceskearchivy.cz/cs/5258/232
jeho rodiče, Matěj Papáček a Marie Kantor neb Šindelář, dcera +Matěje Kantora neb Šindeláře, chalupníka v Hůrkách a Alžběty rozené Deyčmar z Hůrek, měli svatbu o něco dříve, 9. února 1847.
Matěj Papáček, podruh z Hůrek, číslo 25, zde jako pětadvacetiletý, narodil se tedy kolem roku 1822. Když hledám, najdu jej v říjnu 1821, což sedí.
záznam narození : http://digi.ceskearchivy.cz/cs/5256/443
Marie Kantor neb Šindelář, dcera + Matěje, je zde psána do Hůrek 24, jako sedmadvacetiletá. Když hledám, za předpokladu, že se narodila kolem roku 1820, najdu ji v záznamu z 6. srpna 1819, v chalupě číslo 24, což také, při porovnání s jinačími nesrovnalostmi, docela dobře sedí.
záznam narození : http://digi.ceskearchivy.cz/cs/5256/440.
U narození Marie v srpnu 1819 je psán otec Matěj Kantor, chalupník a matka Alžběta, rozená Deyčmar. Když jdeme po stopách svatby Matěje, za předpokladu, že může být jak Kantor, tak Šindelář, najdeme svatbu u 3. listopadu 1818, s Alžbětou Deyčmarovou.
záznam : http://digi.ceskearchivy.cz/cs/5263/200
Pro jednoduchost vezmeme jen Matěje, u něho jsou pochybnosti a nedostatky.
Matěj Kantor je zde zapsán jako vdovec, jdeme tedy s tímto předpokladem dál. Zde mu bylo 45 let (dle zápisu). Alžběta byla svobodná, zde psáno pětadvacetiletá.
Matěj se tedy musel narodit kolem roku 1773 a Alžběta kolem roku 1793. Alžběta se narodila dle matrik 9. října 1796.
Protože potřebujeme vědět, co a jak bylo, nemůžeme pátrat v matrikách, ale v urbáři, pro rok 1818 a dřívější...
Pátrám po stránkách soupisu poddaných pro rok 1818. Ale, usedlost 24 tu ani není! Je tu jen 23, obecní kovárna - dnes usedlost číslo 40
mapa katastrů
Kód: Vybrat vše
http://sgi.nahlizenidokn.cuzk.cz/marushka/default.aspx?themeid=3&&MarQueryId=6D2BCEB5&MarQParam0=649589&MarQParamCount=1&MarWindowName=Marushka

Matěje Kantora najdeme v chalupě číslo 41, překvapivě jako šestačtyřicetiletého! A jeho žena? Alžbieta, 27 let. Náhoda? Je u nich navíc poznámka "1818...?"
chalupa 41 : http://digi.ceskearchivy.cz/cs/52621/33
Když ale jdeme o rok dříve, zjišťujeme, že Matěj (45 let) ženu v roce 1817 neměl; měl ale děti (tedy podle soupisu). A o rok dříve?
A ještě o rok dříve? Ten, kdo služebnictvo sepisoval se asi zapomněl-u jeho ženy je viditelně zaškrtáno, co se dalo-žena Kateřina, 33 let a kříž...
záznam : http://digi.ceskearchivy.cz/cs/52617/30
Pro kontrolu ještě zkontrolujeme rok předem (jen pro kontrolu, že se kdosi nezmýlil u manželky...)
Negativní. Matěj Kantor, 43 let, v chalupě 41 a jeho žena Kateřina, 32 let.
záznam : http://digi.ceskearchivy.cz/cs/52620/32
Nejdřív chceme něco najít o jeho, nyní již zemřelé, ženě Kateřině, která se měa narodit podle urbáře kolem roku 1783.
Kateřina, dle knihy úmrtí zemřela v únoru 1815 na otok - v pětatřiceti letech, což v rámci možností také 33 letům odpovídá...
Ale překvapení tu je - matěj si původně vzal Kateřinu Deyčmarovou, tedy starší sestru Alžběty. Poté, když Kateřina zemřela, zanedlouho nato si Matěje vzala. A spolu měli Marii...
Matěj se podle tohoto záznamu musel narodit kolem roku 1770 (v roce 1802 32 let) a Kateřina kolem roku 1784.
záznam o svatbě Matěje a Kateřiny : http://digi.ceskearchivy.cz/cs/5263/193
Záznam je zapsán pro Hůrky, usedlost číslo 14, tedy chalupu Šindelářovskou...
Zítra tedy uvidíme, co a jak dál; rekapitulace je věru obsáhlá, zítra přijde na řadu narození dětí Matěje Kantora a Kateřiny, později Alžběty Deyčmarový a oblíbený, leč méně spolehlivý urbář...

Všem také děkuji za asistenci při této nejasné větvi mých rodinných dějin!
___________________________________________________________________________
*Je možné, že by se tenkrát bralo pozemkově, například chalupa 24 = dnešní usedlost 41?
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Prosím o pomoc při čtení poznámky v knize poddaných

Příspěvekod tagetes » pon úno 13, 2012 14:43

kozulena - fakt to není Krieg? Viz třeba tady http://digi.ceskearchivy.cz/cs/52600/42
Ptám se proto, že normálně přečtu asi tak desetinu toho co vy a u několika svých předků mám takovou poznámku a vydedukovala jsem si proto, že byli vojáci. Tak jestli si to myslím správně... :) Navíc Knín je až u Temelína, ne? Nějak se v tom začínám ztrácet, možná to bude tím pondělím.
tagetes
 
Příspěvky: 100
Registrován: úte říj 06, 2009 22:55
Bydliště: Praha

Re: Prosím o pomoc při čtení poznámky v knize poddaných

Příspěvekod Milan Wölfl » pon úno 13, 2012 15:15

tagetes píše:kozulena - fakt to není Krieg? Viz třeba tady http://digi.ceskearchivy.cz/cs/52600/42
Ptám se proto, že normálně přečtu asi tak desetinu toho co vy a u několika svých předků mám takovou poznámku a vydedukovala jsem si proto, že byli vojáci. Tak jestli si to myslím správně... :) Navíc Knín je až u Temelína, ne? Nějak se v tom začínám ztrácet, možná to bude tím pondělím.


Taky mě to zarazilo, Kniny u Temelína, jiná farnost, jiné panství. U ostatních je ale podle mě také na 75% In Krieg a docela dobře čitelné, i podle vzorníku písem...
A navíc, do rodokmenu jsem taky napsal: Matěj Kantor, povolání v roce 1818 Voják/Soldat a "in Krieg"
pánové, já jsem ztracen. Dnes prohledám všechny dostupné urbáře a jestli tam bude zase binec, Matěje nechávám, s těžkým srdcem a svědomím, být...
Co myslíte, je ta historka, kterou jsem psal včera, tedy dnes v noci, reálná? Nejsou tam neshody? Podle mě zatím ne. A pokud ne, tak je to průšvih, neboť to signalizuje, že celou dobu skutečně pátrám po tom jediném, ztraceném Matějovi :? ...
Pokračování historky dnes večer (tedy pokud přežiju dnešní odpolední bádání!)
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Prosím o pomoc při čtení poznámky v knize poddaných

Příspěvekod tagetes » pon úno 13, 2012 15:47

Příjmení po chalupě, to je někdy taková lahůdka, že by si člověk nejradši hodil provaz. :D A nejhorší je, když se to vyskytne ještě dneska. Před lety mě u nás ve vsi zastavilo auto a jestli prý nevím, kde bydlí paní Kropáčková. Tak jsme se dlouze dohadovali, protože u nás ve vsi přece žádná Kropáčková není, nakonec jsme se domluvili, že podle popisu to bude paní Černá. Později se mi podařilo zjistit, že poslední Černý na tom statku byl pradědeček současných obyvatel, ale prostě je to pořád "Černejch statek". Paní Kropáčková dodneška slyší na oslovení "paní Černá", tak se v tom potom vyznejte... :lol:
tagetes
 
Příspěvky: 100
Registrován: úte říj 06, 2009 22:55
Bydliště: Praha

Re: Prosím o pomoc při čtení poznámky v knize poddaných

Příspěvekod Milan Wölfl » pon úno 13, 2012 16:06

Mno, nejen na vsích... To slyšíte pořád. Kde tu bydlí tihle. Jo, ty co bydlí u těch! To je opravdu na provaz, svatá pravda... Nevím, co v tom urbáři vyčtu, ale popravdě se výsledku docela bojím :D
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Prosím o pomoc při čtení poznámky v knize poddaných

Příspěvekod Věra Mátlová » pon úno 13, 2012 17:17

Máte pravdu, bude to Krieg, měla jsem se podívat na víc zápisů než na ten jeden překrtnutý.
Zkoušel jste najít toho Jakuba Kantora/Šindeláře/Minaříka/Kovaříka co se měl narodit někdy kolem roku 1735?
K tomu číslování chalup. Na části panství v Čechách došlo v r.1805 v rámci josefínského katastru k přečíslování chalup, a tak je i v matrikách zmatek, protože někdy se psalo číslo postaru a někdy ponovu, například v Rakovníku nějaký čas psali obě čísla s lomítkem.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Prosím o pomoc při čtení poznámky v knize poddaných

Příspěvekod Milan Wölfl » úte úno 14, 2012 1:44

Během dnešního pátrání jsem zjistil, že mnou hledaný Matěj kantor zemřel v Hůrkách dne 16. srpna 1835, pohřben byl o dva dny později. U jeho úmrtí je poznámka "Geburtsort Hurek", čili místo narození Hůrky. Zde je uveden opět jako Kantor, ne jako Šindelář. Věk je tu 61 let, což značí, že se musel narodit okolo roku 1774 v Hůrkách.
záznam : http://digi.ceskearchivy.cz/cs/5271/140
Pro kontrolu správnosti jsem zalistoval v urbáři, o rok později. V chalupě 41 je sice Matěj kantor zapsán, ale jako zemřelý, s křížem; věk je u něho 64 let, narodil se tedy kolem roku 1772, což s mírnou tolerancí odpovídá.
Žena je u něho uvedena Alžběta, 40 let, musela se tedy narodit kolem roku 1796, kdy se, viz výše, skutečně v tomto roce narodila...
Dále jsou zde uvedeny děti, Kateřina (13) a Mariana (16). Mariana se tedy musela narodit kolem roku 1820-narodila se, jak je již výše, 6. srpna 1819. To odpovídá.
A pro kontrolu, Kateřina? Podle všeho rok 1823; ve skutečnosti se narodila 23. září 1822 v Hůrkách 24!
záznam : http://digi.ceskearchivy.cz/cs/5256/445
urbář : http://digi.ceskearchivy.cz/cs/52639/37
Stoprocentní shoda...
Navíc, u záznamu narozené Kateřiny máme podstatnou stopu - rodiče Matěje Kantora! Matěj je dle tohoto pramenu synem manželů Jakuba Kantora, chalupníka z Hůrek číslo 14 (chalupa Šindelářovská) a Marie Anny rozené Kauskowý ze Lhotic, z nedaleké vsi. Manželka jeho, Alžběta Deyčmarová, dcera Jána, sedláka v čísle 2 a Alžběty sedí.
Takže víme, že Matěj se narodil v letech (teoreticky, zprůměrováno dle nejistých záznamů) 1769-1775. To je již přesnější datace, že?
Nyní ale pojďme sledovat okolnosti stěhování Matěje Kantora mezi Hůrkami 14 a 24 (podle urbáře, nevím proč 41).
V roce 1835 ještě pořád Matěj Kantor s ženou Alžbětou v chalupě 41
záznam : http://digi.ceskearchivy.cz/cs/52638/38
totéž v letech 1834, 1833, 1832, 1830, 1829, 1828, 1827
V roce 1828 je uveden navíc záznam o Matějově dceři Francce (Františce), která se v 29 letech dle poznámky vdala. Ale pátrání po jejím narození bylo doposud negativní...
poznámka : http://digi.ceskearchivy.cz/cs/52631/40

Více opět na pokračování zítra...
Naposledy upravil Milan Wölfl dne úte úno 14, 2012 11:38, celkově upraveno 1
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Další

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků