VYŘEŠENO

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Re: Gruntovnice 1683 Nesuchyně česky - slova

Příspěvekod Slim » pon kvě 08, 2017 18:29

Wyznamenanj czo gest tak po smrtj otcze wasseho Tomasse Dykasty, Gan [Jan] Barsdlin pan wezmaucze sobje za manželku mateřz nassy Kgakym wjeczem gest přzystaupil y take yake užytky z tež hospody za 23 letha gest wezal

[čára a na pravé straně dělění na 3 sloupce nadepsané] ss(? tj. kopy) _(? tj groše?) _(?)

Přzy smrtj otcze negsaucz gesstie do zemie položen, pržygdaucz rychtařz s konssely wsseckny yey stwrzyky prohlidly, czoby tak yestie Piwneho do duchodu pozustawalo, zase naprotj tomu zaho ma dluhuw se wynachazelo, kdež przes rest do duchodu powjnny, za lydma ze? rotnachle? na hotowje se nawysse wynasslo | 15 [ss]

It.(?)[Item] na hotowje wjcze že njmj zapotřzebj hejbat nebylo na dukaz tych se nasslo | 66(?) [ss]
It.(?)[Item] pssencze zaplaczene - 15 st(? strychů?)
krawy --- 3
galowje --- 1

Pronagicz potom tyž otcžym na Strucz? hospodu Matjegowj Klaubowj se dwjema menssyma kauskj polle a s gednau lakau za 3 letha dawagicz ročznje nagmu po 12 ss | 42 [ss]

It.(?)[Item] temuž Klaubowj umenssil nagmu rocznie 2 ss a tak za 14 leth po 10 ss dawagicz | 172 [ss]

It.(?)[Item] temuž Klaubowj podty wsseckny letha pronagimal mu za hotowe penjze dwa kusy polle pod 7(?) st.(? strychů?) gak draho ročznie se dawalo wiedomostj negnj
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Gruntovnice 1683 Nesuchyně česky - slova

Příspěvekod zedir » pon kvě 08, 2017 18:43

Dobrý den,

pokusím se trochu zkorigovat, ale je to písmo, které mi ne úplně sedí, musel bych si na něj déle zvykat.
Monika píše:Čtu:
Wyznamenanj czo gest tak po smrtj otcze wasseho Tomasse Dykasty, Gan [Jan] Barssti(e)pan wezmaucze sobje za manželku mateřz nassy Kgakym wejeczem gest přzystaupil y take yake užytky z tež hospody za 23 letha gest wzal

[čára a na pravé straně dělění na 3 sloupce nadepsané] ss(? tj. kopy) _(? tj groše?) _(?)

Přzy smrtj otcze negsaucz gesstie do zemie položen, pržygdaucz rychtařz s konssely wsseckny regstrziky prohlidly, czoby tak restu Pi__ho(?) do duchodu pozustawalo, zase naprotj tomu zalydma dluhuw se wynachazelo, kdež przes rest do duchodu powirny (powinny?), zalydma(?) (?) w truhle na hotowje se wegsse wynasslo | 15 [ss]

It.(?)[Item] na hotowje wjcze že njnj zapotřzebj hejbat nebylo na dukatych se nasslo | 66(?) [ss]
It.(?)[Item] pssencze zaplaczene - 15 st(? strychů?)
krawy --- 3
galowje --- 1

Pronagicz potom tyž otcžym nastarž hospodu Mathegowj Klaubowj se dwjema menssymakauskj polle a s gednau lukau za 3 letha dawagicz ročznje nagmu po 12 ss | 42 [ss]

It.(?)[Item] temuž Klaubowj umenssil nagmu rocznie 2 ss a tak za 15 leth po 10 ss dawagicz | 172 [ss]

It.(?)[Item] temuž Klaubowj podty wsseckny letha pronagimal mu za hotowe penjze dwa kusy polle pod 4 st.(? strychů?) gak draho ročznie se dawalo wjedomostj negnj


http://ebadatelna.soapraha.cz/a/110/244

Čtu:
L(?) st(?) tyž oczym tauž hospodu w uzywanj gest za 5 leth w drženj swem gest gmjel užytky wsseczkny k swe rucze obraczel

S tiech pak užytku dostj sspatnje hospodu nalepssyl nybrž gesthe [ještě?] nanegwegss [nanejvejš?] spustjl ta že diw wsse na hromadu nepadne nebo pudy tež krowy wsseckny zetlele gsau jako y take w male swjetnjczy kamna a okna wsse zboržene a roztlučzene gest pekaržska pecz kteraž meho N. [nebožtíka] otcze nemalo stala tež roztlucžena gest, a my gsaucze k tyž hospodie tržy syrotczy a matka nasse z tež hospody žadneho užytku nepoznawame nyb [asi nýbrž] negwjessi sskodu , ga [asi já] pak gsaucze manželkau opatržen w podruzstwj wotcze manzelky me zustawatj musym, cžož taž hospoda mne prawnje po otczy mem patřzj a naležj, tak ze jakozto wswym s manželkau swau zustawatj mocztj bych mohl a otczym wswym statku na Powlczynje zustawatj czož wsse milostjiwewe wrchnostj kuwaženj ponjženje zanecham, zadagicze ponjzenje že mne jakozto syrotka zastatj a ktomu po otczy mem mne patrzyczy napomocnj bytj račzy. Nebo otczym w Powlczynje pusty dokonce [asi do konce?] statek znowu jako y take od ohnje zase wyhořzely podruhe ato wsse z nasseho nam patržyczy naklad gest ssel, a my tedy kwelyke sskodie pržychazetj musyme.
Naposledy upravil zedir dne pon kvě 08, 2017 18:45, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Gruntovnice 1683 Nesuchyně česky - slova

Příspěvekod Slim » pon kvě 08, 2017 18:44

Tentyž oczym tauž hospodu w uzywanj gest za 5 leth w drženj swem gest gmjel užytky wsseczkny k swe rucze obraczel

S tiech pak užytku dostj sspatnje hospodu nalepssyl nybrž gesthe [ještě] nanegwegss [nanejvejš] spustjl ta že diw wsse na hromadu nepadne nebo pudy tež krowy wsseckny zetlele gsau jako y take w male swjetnjczy kamna a okna wsse zboužene [zubožené] a rostlučzene gest. Pekaržska pecz kteraž meho N. [nebožtíka] otcze nemalo stala tež roztlucžena gest, a my gsaucze k tyž hospodie tržy syrotczy a matka nasse z tež hospody žadneho užytku nepoznawame nyb [nýbrž] negwjessi sskodu , ga [já] pak gsaucze manželkau opatržen w podruzstwj wotcze manzelky me zustawatj musym, cžož taž hospoda mne prawnje po otczy mem patřzj a naležj, tak ze jakozto wswym s manželkau swau zustawatj mocztj bych mohl a otczym wswym statku na Powlczynje zustawatj czož wsse milostjiwewe wrchnostj kuwaženj ponjženje zanecham, zadagicze ponjzenje že mne jakozto syrotka zastatj a ktomu po otczy mem mne patrzyczy napomocnj bytj račzy. Nebo otczym w Powlczynje pusty dokonce [do konce] statek znowu jako y take od ohnje zase wyhořzely podruhe a to wsse z nasseho nam patržyczy naklad gest ssel, a my tady kwelyke sskodie pržychazetj musyme.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků