Prosím o přečtení / dopnění / potvzení či vyvrácení

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Prosím o přečtení / dopnění / potvzení či vyvrácení

Příspěvekod martin č. » ned led 22, 2012 19:07

Ahoj, jsem tu nový. Rodokmen jsem začal sestavoval koncem loňského roku, s některými větvemi jsem se prokousal celkem hluboko a teď jsem objevil toto fórum.

Mezi předky se mi vyskytuje tento sňatek z roku 1820:

Obrázek

Obrázek

Přečtu z něj jinde doloženého ženicha: Tomáš Žedek, 24 let z Harmanic. Ale otec je Johann (Jan)??? + ostatní nerozumím či nepřečtu, nevěsta: Rosalie dcera Josefa Poříska z Otinovsi, 27 let, dům 50? ostatní opět nevím.

A nyní hlavní dotaz: V Otinovsi nalezenou Rosalii mám v adekvátní době pouze tuto z roku 1794:

Obrázek

Na jméno Rosalia bych si asi vsadil, na otce Poříska už méně. Jméno nevidím vůbec nebo je to s příjmením spojený Karel? (u svatby čtu Josefa) Nesedí mi ani dům. Jako matku čtu Katharinu, dál si ale netrofám.
U otce je uvedeno něco jako Junmann...opakuje se častěji, asi povolání či tak něco, jen nevím co.

Pomůže mi někdo prosím s rozluštěním? Patří tato svatba a narození nevěsty vůbec k sobě nebo jsem nalezl špatně?
Martin Č.
martin č.
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 20, 2012 23:01
Bydliště: Brno

Příspěvekod zrnka písku » ned led 22, 2012 19:29

Špatně na to vidím, spíš by to chtělo pro mě odkaz na matriky, ale u toho narození bych řekla, že otcem je Karel Puppik
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod martin č. » ned led 22, 2012 19:50

To je fofr. No jak říkám "Pořísek-Poříska" je spíše přáním...

odkaz zde-3.napravo: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=244

a zde-2.odspodu vlevo: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=184
Martin Č.
martin č.
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 20, 2012 23:01
Bydliště: Brno

Příspěvekod zrnka písku » ned led 22, 2012 20:57

zrnka písku píše:Špatně na to vidím, spíš by to chtělo pro mě odkaz na matriky, ale u toho narození bych řekla, že otcem je Karel Puppik


Asi vás nepotěším, je to spíš z než p => Puzzik Carl, Inmann
Josef Poříska to opravdu není :-(
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod zrnka písku » ned led 22, 2012 21:09

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/5607/?strana=239

Na str. 239 téže matriky je 3. zápis vlevo (5.6.1791) narození (zřejmě) Rosiny sestry Antonie. Dávám vám to sem, abyste mohl porovnat písmo...

Obrázek
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod zrnka písku » ned led 22, 2012 21:27

a tady http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/5607/?strana=232 máte Rosalii 16.11.1787, vlevo druhá odspodu
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod martin č. » ned led 22, 2012 21:51

Pane jo. Opravdu díky moc!!! Je zajímavé, že se tolik liší věk od uvedeného u svatby. (Prohledávám vždy pouze roky poblíž těch, které si odečtu z data úmtí nebo svatby, dál jen pokud je písmo extra čitelné, což tohle pro mne zatím není ... i když teď koukám že v tomhle případě jsem zmastil i kupecké počty a prohledával okolí roku 97 místo okolí roku 93 :-))

Mohu poprosit ještě o osvětlení, resp. přečtení a překlad i té úvodní svatby Tomáše Žedka s Rosálií? (1. resp. 3. příspěvek) Zatím zachytávám jen jména, příjmení a obec. U Tomáše však nejsem sto zachytit ani jméno otce (Vidím tam je Johann, ale příjmení nikde) Ostatní slova jsou pak pro mě španělská vesnice, dosud jsem se na ně ani nezaměřoval.

PS: koukal jsem na Vaše stránky: Pěkné! Je vidět že se minulosti vašeho rodu věnujete již dost s dlouho a s pěknými výsledky. Palec nahoru.
Martin Č.
martin č.
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 20, 2012 23:01
Bydliště: Brno

Příspěvekod zrnka písku » pon led 23, 2012 7:47

ženich: Thomas Žedek, gemeiner von k.k.: Linien Infanterien Regimente in Hartmanitz in Mähren (tady ten přesný překlad nechám na kolezích, profíci na armádu jsou tu jiní :-) - já v tom vidím jen vojína jakéhosi pěšího pluku)

nevěsta: Rosalia, tochter des Joseph Porziska, gärtler in Ottinowes in Mähren und Veronika geboren (dcera Josefa Pořísky z Otinovsi na Moravě a Veroniky rozené)

Uprostřed (pod věkem ženicha) je zapsáno povolení k sňatku od regimentu ze dne 27.5.1820

svědci: Georg Ruziczka, hausler a Matheus Porziska, gärtler, beide von Ottinowes
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod martin č. » úte led 24, 2012 17:50

Díky moc!
Už to v tom také vidím. Jen mi teď moc neštymuje Rosaliina matka - u svatby uvedená Veronika (její úmrtí jsem našel v roce 1835) a jméno matky u Rosaliina narození resp. jejich sourozenců (viz vaše odkazy) Já tam čtu Theresii. Nebo je to jinak? S těmi neodpovídajícími roky a čísly popisnými nakonec snad půjde o jiného Josefa Poříska v téže vesnici, i když je mi to divné.
Martin Č.
martin č.
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 20, 2012 23:01
Bydliště: Brno


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků