Něco nepřečtu - vyřešeno

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Něco nepřečtu - vyřešeno

Příspěvekod Jojin » pát led 20, 2012 13:00

Přečetl jsem ...Poctivý mládenec Ondřej Heyduk ze vsi Krutěnic s poctivou pannou Lydmillou po nebožtíku Jiříkovi ???? z Buršic ???? ???? ???? družba poctivý mládenec Jakub Styrek Jan ???? družka .....


http://jojin6.rajce.idnes.cz/Obrazky#OndrejH.jpg
Naposledy upravil Jojin dne čtv led 26, 2012 20:04, celkově upraveno 1
Jojin
 
Příspěvky: 87
Registrován: ned zář 19, 2010 15:07
Bydliště: Hluboká nad Vltavou
Oblast pátrání: Praha a Středočeský kraj, Královohradecký kraj - Nechanicko, Moravskoslezský kraj - Štramberk a okolí

Příspěvekod calmar » pát led 20, 2012 16:23

Poctivý mládenec Ondřej Heyduk ze vsi Krutěnic s poctivou pannou Lydmillou po nebožtíku Jiříkovi Mináři z Buršic. Svědkové toho sou družba poctivý mládenec Jakub Širek z Oustaleče droužka Dorota Hlado... (??) z Oustaleče, prokurátor Jan Vedralík z Oustaleče.
calmar
 
Příspěvky: 165
Registrován: stř zář 15, 2010 14:11
Bydliště: Opava
Oblast pátrání: Pomezí středních, severních a východních Čech
Bučovicko
Západní Těšínsko
Hranicko-Kelečsko-Valašsko
Hodonínsko
Opavsko

Příspěvekod CHORINUSS » pát led 20, 2012 18:30

Nemohlo by to být Dorota Hladowez ?
CHORINUSS
 
Příspěvky: 212
Registrován: ned led 08, 2012 16:45
Bydliště: ČESKÁ TŘEBOVÁ

Příspěvekod anoli » pát led 20, 2012 19:06

Já bych tam četla Dorota Chladogcz,, takže byla asi Chladova - Chladojc. To ojc je nářečí používající se na Klatovsku (jsem se dočetla).
ANOLI
Uživatelský avatar
anoli
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 04, 2006 16:20
Bydliště: Chrudim

Příspěvekod Milan Wölfl » pát led 20, 2012 19:26

anoli píše:Já bych tam četla Dorota Chladogcz,, takže byla asi Chladova - Chladojc. To ojc je nářečí používající se na Klatovsku (jsem se dočetla).

Mohu potvrdit!
Přidávám historku z let těsně před první světovou válkou:
Do vsi přišel pocestný ze západu Čech, selka jej ubytovala na noc a nabídla mu jídlo. Nový nocležník zatím brzy ráno prošmejdil všechno, co se dalo sníst a těsně před odchodem řekl selce větu, které popravdě vůbec nerozuměla...
"Selka, ten kačerojc se přestěhoval s troubojc do mošnojc!..." Poděkoval a odešel. A bylo po nedělním obědu, raz dva...
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Příspěvekod anoli » pát led 20, 2012 19:48

tak to je dobrá ukázka :D :D :D
ANOLI
Uživatelský avatar
anoli
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 04, 2006 16:20
Bydliště: Chrudim

Příspěvekod Milan Wölfl » pát led 20, 2012 20:00

Mno, kdyby praděda a prababička žili, na sichr by si ještě na pá klatovských historek vzpomněli .)
Ostatně, západ Čech je vlastně Chodsko. A o chodském dialektu se toho dá dohledat dost. Jen kdyby se nemuselo o dialektu číst i v matrikách, co? :wink:
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků