VYŘEŠENO SVATBA 1688 STŘÍTEŽ nad LUDINOU latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO SVATBA 1688 STŘÍTEŽ nad LUDINOU latina

Příspěvekod pavelhapala » ned bře 26, 2017 11:00

Dobrý den,
poprosil bych o pomoc s rozpoznáním a kontrolou latinského textu v matrice a jeho překladem, snažím se co nejvíce rozluštit sám, ale některá slova zatím nerozluštím, a proto moc, moc děkuji všem za pomoc:

http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 3&scan=240

In filiali ecclia Ohrnsdorffensi
Ve filiálním kostele Střítežském

10.julis 1788
???(něco) ???(Dius) Bernardis Krause capellanus
něco něco Bernard Krause kaplan

Copulati
Copulatus ě (est) honestus juvenis Georgius ???(něco) Hapala rustici filius Ohrnsdorff(iŏ), cum honesta Magdalena post def(un)ctum ??? (něco) Ploschčzicza molitor(cm) superstite vidua Ohrnsdorff(iŏ)

novomanželé
oddán byl čestný svobodný muž Jiří Hapala sedlák ze Stříteže s nevěstou Magdalenou
vdovou, (pozůstalá) po zemřelém muži, mlynáři, Plošticovi ze Stříteže

testes
Martinis Klumpar et Paulis Haračz ambo cum sponsis Ohrnsdorff(iŏ)

(kmotři)svědci
Martin Klumpar a Pavel Harač oba ze (sponsis) Stříteže


1. u kaplana dvě slova nebo slovo s otazníky, nerozluštím

VYŘEŠENO 2. ě – je možné, že je to nějaká zkatka pro est?

VYŘEŠENO 3. ???(Iŏis) před Hapala a Ploštica, viděl jsem to v matrice i u svědka, který neměl jiné jméno, ale pouze tohle slovo před příjmením

VYŘEŠENO 4. post def(un)ctum – nemohu najít všechna písmenka, spíš se mi zdá, že je tam jen post def(č)tum

VYŘEŠENO 5. molitor(cm) nebo (em)- asi to špatně čtu, tento tvar jsem zatím nikde nenašel (skloňování ?)

6. Ohrnsdorff(iŏ) - „o“ s háčkem, můžete mi poradit, co je to za písmenko, znak, většinou jsem viděl místo zapsáno jako Ohrnsdorf bez „iŏ“, ale především v německy psaných matrikách

STŘÍTEŽ NAD LUDINOU, o. Přerov
Č. od 1412 Střitež, 1569-1609 Strzytež, 1628 Strytez, 1642 Tržitež, 1771 Stržitež, 1836-1846 Střiteš, 1847-1938 Střítež, 1872 Stříteš, od 1938 Střítež nad Ludinou; n. 1684-1945 Ohrnsdorf, 1794-1863 Arnsdorf, Ahrnsdorf, 1751 Ornsdorf, 1798-1872 Ohrensdorf; l. 1672 Arnsdorf, 1771-1863 Ohrnsdorfium, Ohrensdorfium. (citováno z „Místopisného rejstříku obcí českého Slezska a severní Moravy“, zpracoval Dr. Adolf Turek s kolektivem)

7. svědci Martin a Pavel oba ze „sponsis“ Stříteže ? , sponsus je ženich a sponsa nevěsta
Naposledy upravil pavelhapala dne pon bře 27, 2017 13:38, celkově upraveno 3
pavelhapala
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob črc 30, 2016 8:00
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Kunratice (Praha), Vinohrady, Drásov, Říčany, Hranice na Moravě, Střítež nad Ludinou, Pottenstein (A), České Budějovice, Kaplice, Frankfurt-Unterliederbach (GE)

Re: SVATBA 1668 STŘÍTEŽ nad LUDINOU latina

Příspěvekod Slim » ned bře 26, 2017 13:22

Copulati
Copulatus est honestus juvenis Georgius Jois (Jan, zkráceně Johanis, takový ten vytočený háček znamená, že se jedná o zkratku) Hapala rustici filius Ohrnsdorff(iŏ), cum honesta Magdalena post def(un)ctum (opět vytočený háček, takže zkratka) Joem (Jan, zkráceně Johanem) Ploschčzicza molitorem superstite vidua Ohrnsdorff(iŏ)
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: SVATBA 1668 STŘÍTEŽ nad LUDINOU latina

Příspěvekod filmovymaniak » ned bře 26, 2017 15:12

Dobrý den,
do češtiny bych to přepsal asi takto Oddán jest poctivý mládenec Jiří syn Jana Hapala sedláka z... a poctivá vdova Magdalena po Janu Ploščicovi ?mlynáři z ..
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: zburget a 34 návštevníků