Vyřešeno Narození Obrubce 1692 postraní otec

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Vyřešeno Narození Obrubce 1692 postraní otec

Příspěvekod MaK » sob bře 25, 2017 21:07

Prosím o názory k zápisu narození,http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6814/50, levá strana 4. odspodu, nedopsán.1692- dne 9.5. bylo pokřtěno dítě jménem Jan, matka dítěte Anna, otec ??postraní Kostrba, kmotři Šimon??
Způsob zapsání rodičů se liší od ostatních zápisů v matrice, jaký význam mohlo mít označení postraní otec, pokud čtu správně? Pan farář si asi nepoznamenal jména a později nedoplnil, protože chybí další kmotři. dlouho jsem hledala narození dětí Anny a Václava Kostrbových za jejich 18 let trvající manželství, toto je jediný zápis po devíti letech od svatby který by mohl znamenat jejich dítě a chybí v něm křestní jméno otce! V roce 1699 Anna zemřela a Václav se znovu oženil a s 2. ženou měl několik dětí. Ani úmrtní zápisy mi nepomohly, protože pan fárář psal např. takto: umřelo dítě 5 let z Obory, bez uvedení jakéhokoli jména. Děkuji za názory. MaK
Naposledy upravil MaK dne ned bře 26, 2017 21:14, celkově upraveno 3
MaK
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 20, 2016 21:52
Oblast pátrání: okr. Ml.Boleslav

Re: postraní otec

Příspěvekod zedir » sob bře 25, 2017 21:20

Dobrý den,

je odkaz správně? Žádný takový záznam tu nevidím.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: postraní otec

Příspěvekod zedir » sob bře 25, 2017 21:35

Doplňuji správný odkaz:

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6814/50

Vidím tam opravdu otce postranního, neuvedeno křestní jméno. Chápal bych v tom jen jeden z mnoha zápisů vyjadřujících otce neznámého (nebo možná lépe řečeno nemanželského, pokud bylo známo alespoň minimáolně příjmí).
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: postraní otec

Příspěvekod royt » sob bře 25, 2017 21:40

Příště by to chtělo napsat do předmětu - KŘEST KOSMONOSY 1692 - pravidla fóra jsou napsaná nahoře
royt
 
Příspěvky: 787
Registrován: sob kvě 12, 2012 13:08
Bydliště: Neratovice
Oblast pátrání: Sedlčansko,Boleslavsko,Podřipsko,

Re: postraní otec

Příspěvekod MaK » ned bře 26, 2017 19:17

zedir píše:Doplňuji správný odkaz:

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6814/50

Vidím tam opravdu otce postranního, neuvedeno křestní jméno. Chápal bych v tom jen jeden z mnoha zápisů vyjadřujících otce neznámého (nebo možná lépe řečeno nemanželského, pokud bylo známo alespoň minimáolně příjmí).


Omlouvám se za chyby v zadání dotazu a děkuji (a obdivuji) za dohledání správného snímku. :shock:
Já jsem se s tímto označením otce u nemanželských dětí nesetkala a protože jméno matky Anna odpovídá jménu manželky Václava Kostrby, domnívám se že jde o označení místa, protože Kostrbové byli v této době v Obrubcích minimálně 3 dospělí muži a Václav nebyl dědic gruntu a pan farář byl docela lajdák a nebyl si jistý jménem otce označil ho takto. Protože mi asi nikdo nepotvrdí, že je to označení pro nemanželského otce, přikloním se k tomu že to byl legitimní a patrně jediný syn Václava a Anny Kostrbových. Děkuji.
MaK
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 20, 2016 21:52
Oblast pátrání: okr. Ml.Boleslav

Re: Narození Obrubce 1692 postraní otec

Příspěvekod zedir » ned bře 26, 2017 20:34

Prošel jsem pár snímků matriky a otec postranní se tu vícekrát opakuje, všechny záznamy jsou vpravo:

3. záznam svrchu - otec postranní na vojně (bez jména a příjmí)
3. od konce - postranní otec v Uhřích na ledě zmrz (bez jména a příjmí)
6. svrchu - otec postranní neví se
3. a 5. svrchu, 2. od konce - postranní otec Jan Zedník z Prahy a dvakrát jen uveden otec postranní bez křestního jména a příjmí

Vždy se tedy jedná o otce, u nějž není známo ani jméno a příjmí, nebo pochází z větší dálky, zemřeli daleko nebo byli na vojně... To jsou vše faktory, které dle mého velmi podporují domněnky o nemanželských dětech a otcích. Pokud byl Václav místní a ženatý, nevím, proč by se na něj vztahovalo označení postranní, pokud by měl dítě se svou ženou a také už samo slovo "postranní" vedle místního označení evokuje i něco skrytého, utajeného, nekalého, což vše se dá vztáhnout opět na nemanželské otce a děti v očích církve. A vzhledem ke kreativnosti, s jakou zapisující vymýšleli formulace, jak neznámého otce zapsat (což bez otce?, otec zatmělý, nepořádný otec, otce mu vzal vítr, otec visí za městem na jabloni...), by "postranní" jako nemanželský opravdu nic zvláštního nebylo. Neznám místní matriky, ale pokud by si zapisující nebyl jistý křestním jménem, čekal bych, že napíše jen "otec Kostrba", nevím, jaký smysl by mělo to slovo postranní.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Narození Obrubce 1692 postraní otec

Příspěvekod MaK » ned bře 26, 2017 21:12

Přesvědčil jste mě,tyto záznamy jsem nezaznamenala, stránky projíždím a hledám Kostrba a pak teprve čtu detaily, nenapadlo mne se pro jistotu podívat na některý zápis o nemanželském dítěti, pro mne nové poučení. Nakonec to ani nemusel být ten můj Václav, ale některý jiný Kostrba, jejich příbuzenství se mi nedaří zmapovat. Takže 18 let trvající manželství Václava a Anny bylo bezdětné nebo se rodily mrtvé děti a zápisy o mrtvěrozených jsem v souvisejících matrikách neobjevila (nebo přehlédla stejně jako postranního otce). Opravdu dškuji.
MaK
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 20, 2016 21:52
Oblast pátrání: okr. Ml.Boleslav


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků