Matriční zápis bez uvedení jména dítěte? VYŘEŠENO DÍKY

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Matriční zápis bez uvedení jména dítěte? VYŘEŠENO DÍKY

Příspěvekod Anna » ned led 08, 2012 11:55

Prosím o pomoc latináře, hledala jsem zápis o narození Jakuba Kodada z Královy Lhoty a našla latinsky psaný zápis, kde mi sedí rok a místo narození i rodiče, ale ať na to koukám, jak koukám nevidím tam křestní jméno. Má to co dělat s poznámkou uvedenou za "pokřtěno dítě (....), které nerozumím nebo farář zapomněl jméno uvést?


Obrázek
Naposledy upravil Anna dne ned led 08, 2012 14:44, celkově upraveno 1
Anna
 
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 06, 2007 11:04
Bydliště: Teplice

Re: Matriční zápis bez uvedení jména dítěte?

Příspěvekod Rooka » ned led 08, 2012 12:17

Anna píše:Prosím o pomoc latináře, hledala jsem zápis o narození Jakuba Kodada z Královy Lhoty a našla latinsky psaný zápis, kde mi sedí rok a místo narození i rodiče, ale ať na to koukám, jak koukám nevidím tam křestní jméno. Má to co dělat s poznámkou uvedenou za "pokřtěno dítě (....), které nerozumím nebo farář zapomněl jméno uvést?


Obrázek


Zdravím

sice to cele nerozluštím ale jméno dítěte by mělo bejt bud Jirina nebo Jiří. Pater Jakub Wohanka nebo Wolanka ... dal to nechám zkušenějším
Rooka
 
Příspěvky: 360
Registrován: pát čer 18, 2010 15:22
Oblast pátrání: z Otcovi strany:
Benešovsko - Myslíč Bedrč Jírovice Postupice,
Kolínsko - Příšimasy Škvorec Uhřiněves, Uvaly
Praha - Strašnice Košíře Vršovice Nusle Žižkov Vinohrady

Příspěvekod Anna » ned led 08, 2012 12:30

Děkuji za reakci, já tam vidím páter Jacobus Wolavka, otec dítěte je Josef Kodad a matka Anna,ale Jiřího ani Jiřinu tam teda nikde nevyčtu. :?
Anna
 
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 06, 2007 11:04
Bydliště: Teplice

Příspěvekod zrnka písku » ned led 08, 2012 12:57

Není konec té závorky "super nominato"? Něco ve smyslu shora uvedené? Co ten zápis nad tím?
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod Anna » ned led 08, 2012 13:04

Zápis nad tím se týká narození Veroniky jiných rodičů, s mým zápisem nemá nic společného :(
Anna
 
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 06, 2007 11:04
Bydliště: Teplice

Příspěvekod Věra Mátlová » ned led 08, 2012 13:53

To co na první pohled vypadá jako Geortia je licentia, tedy žádný Jiří, jak se zdálo kolegovi Rooka.
Píše se tam: eodem dito baptisavit infantem /habita licentia a me supra nominato/ Pater ......., to se dá přeložit jako:
na témže místě navíc pokřtil Vorlický kaplan Jan Volavka /majíc povolení ode mně, shora uvedeného/ dítě narozené Josefu Kodadovi ....

Už se na více místech psalo, že křty (svatby, pohřby) se nezapisovaly hned načisto do matrik, ale na cedulky. Tyto úkony provádělo více pověřených lidí. Někdo pak všechny cedulky dal dohromady a udělal zápisy. Přitom občas zapomněl na jméno (dítěte, ženicha, nevěsty.... stalo se mi to už taky) nebo to prostě nemohl po někom jiném přečít a vydlábnul se na to (občas se najde že si tam na to vynechal místo ale pak nedoplnil).
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Příspěvekod Anna » ned led 08, 2012 14:42

Moc děkuju, opravdu smekám před Vašimi znalostmi :lol: Ještě se mi to nikdy nestalo, že by zápis neobsahoval jméno dítěte, ale vzhledem k roku narození a rodičům budu vycházet z toho, že se zápis týká opravdu mého hledaného Jakuba.
Anna
 
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 06, 2007 11:04
Bydliště: Teplice


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků