VYŘEŠENO Narození 1868 Rajhrad, němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Narození 1868 Rajhrad, němčina

Příspěvekod Meryl » pon úno 20, 2017 11:19

Dobrý den, prosím o pomoc s přečtením zápisu. Jsem úplný začátečník, a neumím německy :oops:
Ze cvičných důvodů jsem zkoušela přečíst každé slovo, proto se omlouvám za množství textu.

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=181
pravá strana, první zápis

1868, nar./křest 19./20. dubna
č. domu 98
Adalbert (Vojtěch)
otec:
Pavek Franz, Kürschner?, J...? in Raigern, Sohn et? leb. Franz Pavek, J…? in Krizanau, u. ?? lab. Gattin Antonia geb. Bojan…? Lg?
(Pávek František, kožešník, … v Rajhradě, syn žijícího Františka Pávka, … v Křižanově, a … žijící manželky Antonie rozené Bojan… …)
matka:
Catharina, Gatt., Tochter ??? ledigen Anna Buresh, Im Tochter..? Josef Buresh, ¾ ler in Kleinraigern ?? u. ??? + Gattin Anna, geb. Böhm.
(Kateřina, manželka, dcera ??? svobodné Anny Burešové, dcery Josefa Bureše, ¾ láníka v Rajhradicích ?? a ?? zesnulé manželky Anny, rozené Böhmové.)
Kmotři:
Franz Hruza, 4/4 ler in Raigern; Franziska Hruza, ?? ledigen Tochter
(František Hrůza, láník v Rajhradě, Františka Hrůzová, ?? svobodná dcera)

Nejvíc mě mrzí, že jsem nepřišla na slova začínající na J u otce a dědečka, jediné co by mi tak sedělo je Inmann, ale to J na začátku mi připadá jasné.
Předem děkuji...
Naposledy upravil Meryl dne pon úno 20, 2017 23:14, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Meryl
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon úno 20, 2017 0:34
Oblast pátrání: Brno-venkov (Rajhrad, Střelice), Žďár n.S. (Křižanov a okolí), okr. Šumperk

Re: Narození 1868 Rajhrad, němčina

Příspěvekod Věra Mátlová » pon úno 20, 2017 12:12

Vítejte a neomlouvejte se - děláte to nejlepší proto, abyste se to sama naučila! :)
A tu němčinu taky docela zvládáte.

To co vás svádí ke čtení "J" je ve skutečnosti opravdu "I" - tak se to psalo.

1868, nar./křest 19./20. dubna
č. domu 98
Adalbert (Vojtěch)
otec:
Pavek Franz, Kirschnerū, Inman in Raigern, Sohn des leb. Franz Pavek, Inman in Krizanau, u. dessen leb(enden). Gattin Antonia geb. Bojanata? H?
(Pávek František, kožešník, podruh(spíš nájemník - bylo to ve měste) v Rajhradě, syn žijícího Františka Pávka, podruh v Křižanově, a jeho žijící manželky Antonie rozené Bojan… …)
matka:
Catharina, Gatt., Tochter der ledigen Anna Buresh, die Tochter nach Josef Buresh, ¾ ler in Kleinraigern ist ū. dessen + Gattin Anna, geb. Böhm.
(Kateřina, manželka, dcera svobodné Anny Burešové, dcery Josefa Bureše, (jenž je) ¾ láník v Rajhradicích a jeho zesnulé manželky Anny, rozené Böhmové.)
Kmotři:
Franz Hruza, 4/4 ler in Raigern; Franziska Hruza, ?? ledigen Tochter
(František Hrůza, láník v Rajhradě, Františka Hrůzová, ?? svobodná dcera)
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Narození 1868 Rajhrad, němčina

Příspěvekod pipsi » pon úno 20, 2017 20:18

Pavek Franz, Kirschnerū = Kürschner = kožešník

Kmotři:
Franz Hruza, 4/4 ler in Raigern; Franziska Hruza, dessen ledigen Tochter
(František Hrůza, láník v Rajhradě, Františka Hrůzová, jeho svobodná dcera)
Liebe Grüße aus Wien!
Ingrid

http://www.schuster-pippersteiner.at/ge ... /index.php
Přihlášení hosta
Uživatelské jméno: gast
Heslo: gast
Uživatelský avatar
pipsi
 
Příspěvky: 482
Registrován: pon dub 07, 2014 20:31
Bydliště: Vídeň
Oblast pátrání: okres Šumperk, Ústí nad Orlicí, Svitavy, Jindřichův Hradec, Chrudim, Žďár nad Sázavou, Třebíč, Hodoín, Brno-venkov, Břeclav

Re: Narození 1868 Rajhrad, němčina

Příspěvekod Meryl » pon úno 20, 2017 23:11

Děkuji!!! Takto je to skvělé, úplně dostačující. Jméno Antonie Bojan... bude snad vyluštitelné z dalších zápisů, mám už nalezený sňatek rodičů tady tohoto dítěte a podle věku a povolání se mi snad podaří hledat i dál do minulosti.

Co se týče toho písmena J, tak jsem vycházela z http://genealogie.nka.cz/?page_id=177 a v té spodnější tabulce je J úplně stejné, jako v zápisu. Taky jsem se dívala na další záznamy stejného rukopisu a připadlo mi, že stejné písmeno je u jmen Josef apod. a že I by nemělo být tolik pod linkou. No, příště už slovo Inmann poznám :-)
Ještě jednou děkuji.
Uživatelský avatar
Meryl
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon úno 20, 2017 0:34
Oblast pátrání: Brno-venkov (Rajhrad, Střelice), Žďár n.S. (Křižanov a okolí), okr. Šumperk

Re: VYŘEŠENO Narození 1868 Rajhrad, němčina

Příspěvekod Věra Mátlová » úte úno 21, 2017 8:47

To jsou fonty už zmodernizovaného a "krasopisného" kurentu. Tady jsem vám uložila vzory písma jak se skutečně psalo cca od roku 1600. Je to z internetu, a pro začátek to jistě stačí, pro pokročilé je tam i spousta dalších pramenů.
https://uloz.to/!Ib7kDF5MKi9o/pisma1full-pdf
https://uloz.to/!RfnDtCFr9ONH/pisma2full-pdf
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: VYŘEŠENO Narození 1868 Rajhrad, němčina

Příspěvekod Meryl » úte úno 21, 2017 20:05

Věra Mátlová: děkuji moc! To jsou skvělé, propracované tabulky.

Jméno babičky je Bojanovsky, už jsem dohledala další zápisy, kde je to pěkně čitelné.
Uživatelský avatar
Meryl
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon úno 20, 2017 0:34
Oblast pátrání: Brno-venkov (Rajhrad, Střelice), Žďár n.S. (Křižanov a okolí), okr. Šumperk


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: zburget a 19 návštevníků