VYŘEŠENO 1692,Ostojkovice, křty, hůře čitelné texty, čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO 1692,Ostojkovice, křty, hůře čitelné texty, čeština

Příspěvekod augur » ned úno 19, 2017 20:53

Dobrý den, mám problém s přečtením zápisů o křtu:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=332
Jedná se mi o úplně první dva záznamy vlevo nahoře:
u toho prvního je špatně čitelné křestní jméno otce, nicméně přijde mi (takhle na pohled), že by to měl být také Lukáš Newrkla (ale nejspíš se tady pletu), jako záznam o řádek níže.
Pak se mi také nedaří přečíst datum v tom druhém řádku - první řádek je 29.Juli 1692 ale u toho druhého se mi to zdá na 26.9bri 1692 (listopad).
Ty záznamy byly psané každý trochu jinou rukou, což by také nasvědčovalo tomu, že to jsou dvě odlišné rodiny?

Děkuji!
Tomáš
Naposledy upravil augur dne pon úno 20, 2017 20:16, celkově upraveno 1
augur
 
Příspěvky: 239
Registrován: ned říj 02, 2016 16:46

Re: 1692, Ostojkovice, křty, hůře čitelné texty, čeština

Příspěvekod zedir » pon úno 20, 2017 9:14

Dobrý den,

za mě by to rozhodně měly být dvě rodiny, datum druhého záznamu se mi zdá spíše jako 26. 10., ale i kdyby to tak nebylo, pořád by se jednalo o záznam nejméně o dva měsíce pozdější než první (nejbližší měsíc s -ber je až září), takže by se nemohlo jednat o dvojčata a vzhledem ke stejnému roku a největšímu možnému rozdílu pěti měsíců ani o mladšího a staršího sourozence. Křestní jméno nepřečtu, je to podivný zápis, prolistoval jsem několik snímků matriky a všiml si tu Lukáše, Martina, Tomáše a Bartoloměje Nevrkly, ale tady nevidím ani jednoho z nich. Konec slova vypadá trochu jako -aß, ale ß by mělo být pod řádek stejně jako Lukáš o řádek níže, kdyby to byl Lukáš, uprostřed by zase muselo být vysoké písmeno K (nevšiml jsem si tu latinských podob, kdy by psali Lucas a pak - C tu stejně nevidím). První písmeno mi připadá jako humanistické H, ale v české novogotice...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: 1692, Ostojkovice, křty, hůře čitelné texty, čeština

Příspěvekod augur » pon úno 20, 2017 20:16

Děkuji mockrát.
Pro mě je zajímavější ten druhý zápis, nakolik ten křtěný Martin patří mezi mé předky :-) - děkuji za upřesnění data, skutečně to vypadá spíše na osmičku.
Ten nápis nad tím - je možné, že matrikář omylem zapsal ze "sousedního města" - tahle část matriky je pro obec Podolí, což bylo předměstí města Jemnice. A ten urozený pan de Rozenau, co tam byl psaný jako kmotr, se nahoře ve městě vyskytoval ...
augur
 
Příspěvky: 239
Registrován: ned říj 02, 2016 16:46


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků