Prosim o radu s prectenim a ujasneni pojmu - vyreseno

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Prosim o radu s prectenim a ujasneni pojmu - vyreseno

Příspěvekod dobrou » pát led 06, 2012 0:22

Dobry den, prosim o pomoc pri cteni zaznamu o narozeni:

Obrázek
z matriky (je to hned 6. zaznam, 2. unora vsunuty mezi brezny)
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=67

1) Predne bych se chtel ujistit, ktery ze sloupcu jsou rodice a ktery kmotri.
"Baptizati Parentes" predpokladam rodice
"? Pat?ria Eonum" predpokladam kmotri/svedci

2) Pod datem "2. unora" je poznamka priblizne "J??? venit". Zna nekdo jeji preklad a vyznam?

3) V predpokladane kolonce rodicu: "Georgius Wondra ? Niclovicis Anna ?" si nejsem jist presnym vyznamem otazniku. Prvni bude zrejme ze "pochazi z" a druhy?

4) Tento zaznam ma v 2. kolonce zleva pismeno "P", jine zaznamy maji "R P". Co to znamena?


predem dekuji za jakoukoliv radu
Naposledy upravil dobrou dne pon led 09, 2012 16:34, celkově upraveno 1
dobrou
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 05, 2012 14:02

Příspěvekod Milan Wölfl » pát led 06, 2012 0:46

Podobnou symboliku (které jsem se popravdě také hodně divil) jsem našel i v matrikách pro více osad najednou-asi rozlišení pro obce, kde se člověk narodil, oženil/vdal či zemřel.
U mě to odpovídalo, u té mé matriky chybělo rozčlenění podle území, zapisovalo se na jedné faře, datově...
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Příspěvekod dobrou » pát led 06, 2012 1:03

Milan Wölfl píše:Podobnou symboliku (které jsem se popravdě také hodně divil) jsem našel i v matrikách pro více osad najednou-asi rozlišení pro obce, kde se člověk narodil, oženil/vdal či zemřel.
U mě to odpovídalo, u té mé matriky chybělo rozčlenění podle území, zapisovalo se na jedné faře, datově...


Mate na mysli symboliku znaceni pismeny "R" a "P"?
Skutecne se jedna o matriku pro vice far. Porad ale nemuzu rozlustit presny vyznam.
Konkretne Nyklovice uz by v teto matrice v tomto roce (1758) ani nemely byt. Podle udaju o obcich u matriky by mely koncit rokem 1743, ale stesti pralo a zaznam jsem tu prece jen nasel.
dobrou
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 05, 2012 14:02

Příspěvekod karels » pát led 06, 2012 20:44

ad.2 - vyskytuje se to i jako zkratka J: V: u více dat - odhaduji na nějaké svátky
ad.3 - u prvního otazníku s Vámi souhlasím, u druhého - manželka jeho
ad.4 - domnívám se, že se jedná o tituly nabo funkce toho, kdo křtil. Rozhodně to není zkratka obcí (těch je v této knize 25). Obec je u rodičů, dále v knize po r. 1770 v samostatné kolonce (a i zde tyto dvě zkratky jsou).
karels
 
Příspěvky: 795
Registrován: stř črc 07, 2010 20:38
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: H.Brod, Klatovy, Kroměříž, Náchod, Ostr. Nová Ves, Prostějov, Přerov, Telč, Třebíč, Úpice, Miroslav, Ořechov

Příspěvekod CHORINUSS » pon led 09, 2012 13:10

K bodu 2
Když se podíváte nadvojlist matriky,vidíte, že s touto poznámkou jsou opatřeny zápisy dodatečně, nebo později vložené, tj.že nedpovídají zapsání podle data
CHORINUSS
 
Příspěvky: 212
Registrován: ned led 08, 2012 16:45
Bydliště: ČESKÁ TŘEBOVÁ

Příspěvekod dobrou » pon led 09, 2012 13:14

CHORINUSS píše:K bodu 2
Když se podíváte nadvojlist matriky,vidíte, že s touto poznámkou jsou opatřeny zápisy dodatečně, nebo později vložené, tj.že nedpovídají zapsání podle data

To bude ono, diky za radu.
dobrou
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 05, 2012 14:02

Příspěvekod Věra Mátlová » pon led 09, 2012 16:31

ad 1: to třetí = Patrini eorum = jejich kmotři
ad 2: to není J.venit ale "tarde venit" = pozdě přišel (pozdě, dodatečně došlo k zápisu, to se mohlo klidně stát při přepisování z cedulek do matriky)
ad3: já tam žádný otazník nevidím je tam napsáno Georgius Vondra rusticus Niclovicio Anna uxor ejus = Jiří Vondra z Nyklovic a jeho manželka Anna
ad 4: nekřtil vždy jenom farář (Pater) ale i jiní s nižší hodností, kterým se říkalo kaplan (Capel.), administrátor (Adm.), kooperátor (Coop.), atd. takže ta zkratka znamená kdo konkrétně křest provedl - matrika byla původně vlastně pracovní výkaz zaměstnanců
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Příspěvekod dobrou » pon led 09, 2012 16:36

Věra Mátlová píše:ad 1: to třetí = Patrini eorum = jejich kmotři
ad 2: to není J.venit ale "tarde venit" = pozdě přišel (pozdě, dodatečně došlo k zápisu, to se mohlo klidně stát při přepisování z cedulek do matriky)
ad3: já tam žádný otazník nevidím je tam napsáno Georgius Vondra rusticus Niclovicio Anna uxor ejus = Jiří Vondra z Nyklovic a jeho manželka Anna
ad 4: nekřtil vždy jenom farář (Pater) ale i jiní s nižší hodností, kterým se říkalo kaplan (Capel.), administrátor (Adm.), kooperátor (Coop.), atd. takže ta zkratka znamená kdo konkrétně křest provedl - matrika byla původně vlastně pracovní výkaz zaměstnanců


Dekuji mnohokrat za vycerpavajici odpoved!
ad3: Pomoci otazniku jsem oznacil slova, ktera jsem nedokazal presne prescist.
dobrou
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 05, 2012 14:02


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků