zkratka LL datum v matrikách narozených

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

zkratka LL datum v matrikách narozených

Příspěvekod eopa » pon črc 09, 2007 14:34

Prosím o radu a pomoc, nemohu nikde najít, co znamená v matrice narozených pod jménem dítěte 2 malá LL a datum, někdy je za ním ještě připsáno něco jako ad matrim, ad studia, ex offo, ad libr. Našla jsem to ve víc případech ... Někdo má takových LL datumů u sebe dokonce zapsáno více...

V případě, který mě nejvíc zajímí je napsáno toto:

Datum narození 10.2.1875
LL 19/8 94 ad matrim
( jestli to dobře čtu

Datum úmrtí to určitě není, to tam psali křížek. Nesouvisí to nějak se svatbou ? Budu ráda za každou pomoc :?
Eva
eopa
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř čer 06, 2007 16:16
Bydliště: Mladá Boleslav

Příspěvekod Hotka » úte črc 10, 2007 8:25

Také jsem se s tím setkala. Já tam ale mám jen 1 malé L nebo jen datum. Bylo to datum vydání křestného listu, v mém případě z důvodu svatby a později během druhé světové války kvůli dokázání nežidovského původu u státních zaměstnanců
Hotka
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř bře 07, 2007 10:40
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod eopa » stř črc 11, 2007 21:00

Hotka píše:Také jsem se s tím setkala. Já tam ale mám jen 1 malé L nebo jen datum. Bylo to datum vydání křestného listu, v mém případě z důvodu svatby a později během druhé světové války kvůli dokázání nežidovského původu u státních zaměstnanců



Hledala jsem ve slovníku zkratek, tam také 2 malá L za sebou nejsou nikde uvedená. Jedno malé L by mohlo znamenat "libra" jako kniha. A to Ad. matrim by mohlo snad znamenat " k manželství". Té dotyčné bylo v té době 19, tak potřebovala povolení, což je Licence a to by mohlo být to druhé L. No nevím... :shock:
Eva
eopa
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř čer 06, 2007 16:16
Bydliště: Mladá Boleslav

Příspěvekod Vladimír Kafka » sob zář 01, 2007 20:46

Zdravím jako nováček všechny uživatele.

Omlouvám se, jestli píšu hloupost, ale jste si jisti, že se jedná o dvě malá l ?
Setkal jsem se s různým způsobem zápisu dat, velice často ve tvaru

18 12/4 75

Tedy 12. dubna 1875. Někdy jedničku značící tisícovku vynechali a rok 1875 psali pouze 875 atd.

Malé l může být při určitém rukopisu snadno zaměnitelné za jedničku.[/i]
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Re: zkratka LL datum v matrikách narozených

Příspěvekod Sudicka » pát črc 22, 2016 11:35

Dobrý den, myslím, že se jedná o zkratku l b což znamená baptizmales litterae - tedy vydání opisu křestního listu za určitým účelem (např. ad studia = pro potřeby studia atd.). V matrikách je to často.



zkratkalb
Sudicka
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát črc 22, 2016 11:33
Oblast pátrání: jižní čechy


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků