Svědek u Poláček oo Šašková, Kylián 1673, česky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Svědek u Poláček oo Šašková, Kylián 1673, česky

Příspěvekod Ladislav Bátora » pát pro 09, 2016 2:27

Přeju dobrou pozdní noc!
Netušíte prosím někdo, v jaké že to čísovické provozovně svědek Richard mistroval?
Nebo je to pojato čistě obecně - ve verštatě? Díky za tipy.

Je to tady vpravo uprostřed:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/12778/20
Přílohy
PoláčekŠašková1673.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Svědek u Poláček oo Šašková, Kylián 1673, česky

Příspěvekod J.i.Š.i. » pát pro 09, 2016 9:56

Tady není bohužel moc, co luštit. Je to skutečně pojato jen velmi obecně - ve verštatě.
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2335
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Svědek u Poláček oo Šašková, Kylián 1673, česky

Příspěvekod J.i.Š.i. » pát pro 09, 2016 10:05

A ještě k té tužkou psané poznámce.

"1676, 1677, 1678 v druhopise matriky s kostelními počty" - písmo vypadá jako z poč. 20. stol.

Nemohly by být kostelní počty dochovány v archivním fondu Římskokatolický farní úřad Davle 1669-1949, uloženém v SOkA Praha-západ?
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2335
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Svědek u Poláček oo Šašková, Kylián 1673, česky

Příspěvekod Ladislav Bátora » pát pro 09, 2016 11:23

Díky za potvrzení mého odhadu. Časem tu Davli zkusím. Jako i spoustu jiných far a okresních úřadů. Až kompletně dorazím od stolu matriky...
A záhadou mi taky je, proč se mi nikdy neukáže matrika Svatý Kilián 01:
http://ebadatelna.soapraha.cz/pages/Sea ... C7C12CDE?0

Veselej příběh z rodokmenování je, že kdysi pradávno pode mě patřily byty ČEZ a rekreačky Teplárenskejch závodů Praha. To jest včetně pionýráku v Čísovicích a tenkrát jsem neměl sebemenší tušení, že jsem vlastně prapůvodem z Čísovic (pokud jsem někde neudělal chybu). Tak jsem ráno napsal své pradávné podřízené, co měla dlouhý roky na krku právě ty rekreační a ubytovací zařízení, zda se nepamatuje, kde byl v Čísovicích verštat... :D :D :D Nepamatuje, ale aspoň mě ukecala, že po asi třech nebo čtyřech letech pauzy zase uděláme kdysi tradiční vánoční besídku. Ono už je to holt všechno strašně dávno, pomalu jako ty matriky: začali jsme spolu pracovat v tomhe oboru na jaře 1984, do té doby jsem dělal v Malešicích směnového mistra zauhlování, ale pořád na mě tlačili, abych šel na finančně horší flek, jako že za příčinou nevyužívání vzdělání. Tak jsem šel, jenže jsem ten podnikovej byťák navíc musel od píky založit. Ale byly to pěkný roky, už to, že se dodnes scházíme o tom svědčí...
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Svědek u Poláček oo Šašková, Kylián 1673, česky

Příspěvekod Ladislav Bátora » sob pro 10, 2016 0:33

A teď koukám, že jsem žil pomalu dva dny v bludu: On to není Duchoslav Šašek, nýbrž Fafka, i podle GR k BR. A podle jiných zápisů promiscue když tak ještě Fafek.
To je zase ostudy kopec... :D
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Svědek u Poláček oo Šašková, Kylián 1673, česky

Příspěvekod J.i.Š.i. » sob pro 10, 2016 0:37

To se stává. Navíc tyhle tvary -f- během 17. století mizí a člověk se s nimi tak příliš často nesetkává a nemá je takříkajíc pod kůží.
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2335
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Svědek u Poláček oo Šašková, Kylián 1673, česky

Příspěvekod Ladislav Bátora » sob pro 10, 2016 1:15

To jo, jenže zrovna v Mníšku a okolí je to takřka neodpustitelné, protože už tejden mi tam figurujou před očima (zcela cizí) Fafejtové a jiní Famfrnochové. A u nich mě teda nenapadlo, že by to byli Šašejtové. :D

A teďka mi tam zase jeden Ffaffejta vylezl – a najednou mi to docvaklo. S oprávněnou hrůzou jsem si odevřel svoje Šašky, a co nevidím... Navíc je tam (teď) jasně u nevěsty vidět genitiv od vz. předseda. (Ovšem u narození jejího bratra je zase pro změnu Fafek...)

Jinak ten Mníšek je ale utrpení sám o sobě. Přesněji řečeno Bratřínov a Čísovice. Musím hledat po všech čertech nejen svatby, protože kostel ve Sv. Kiliánu byl imrvére mimo provoz. Sám soudobý matrikář výslovně na jedné stránce doporučil, ať chodíme hledat i do Jílového, na Slapy, na Zbraslav... Teď ještě hledám Vlnasovy z Čísovic a pak Mníškovsko zabalím, některou matriku už procházím list po listu počtvrté.

A čekají mě ještě bednářové Spoustovi v Plánici a po roce možná znova zkusím najít narození Mathiase staršího Koßlera. Někde kolem Plzně nebo Klatov či kdekoli jinde, inu: moji mistrzy polnj, s nima je pokaždý radosti kopec. A to samé Jan Poeßl z Radkovic a starej wowčzák Strejc z Osobov, ale ti snad tolik nemigrovali. Uvidíme... :-( A pak budu mít matriční utrum až do zveřejnění farnosti dubenecké. A to prej jen tak nebude, aspoň se v tom smyslu na webu vyjádřil minulej tejden sám p. Ředitel zámrský...

Ovšem hůř než s Báthory samotnými už nikde dopadnout nemůžu. U nich jsem skončil praprapraprapradědou Jánosem z Alsóneszte a jeho manželkou Catharinou (a o nich beztak vím jen tolik, že nutně existovali, když se jim narodil v roce 1768 můj prapraprapraděda Ferenc), protože farnost Vel'ké Chlievany před rok 1750 nejde. Předchozí matriky se buď ztratily, nebo nikdy nebyly, neuvádí je ani A FELVIDÉKI EGYHÁZI ANYAKÖNYVEK ADATBÁZISA, což je koncovka... :-(
lb.
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků