VYŘEŠENO: Narození Freyburg 1748 - němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO: Narození Freyburg 1748 - němčina

Příspěvekod alsa » pon zář 26, 2016 21:21

Moc prosím o pomoc s přečtením velmi těžce čitelného textu - bohužel mám k dispozici pouze obrázek:

Freyburg.jpg


Pokoušela jsem se něco přeluštit, ale moc se nedaří :-(
Den 7 Sept. ist gebohren, und den 10 Sept. getauft ..... Jo.(hann?)Fr. Hegdenreihs, bürgers und ............ auf .............. ................ und fatrs ............ Nährung Rosina ........ Suzanna Rosina. ..... ....... ..... Joh.(ann) Andr .. Heg..reich, Zeug .. ......... .............. ........ .... Dorothou ............ ............. aus ................... und ................. ........... ........... ............

Nejsem schopna z toho dát dohromady rodinu :-(
Snad: dítě Suzanna Rosina, otec Johan Heidenreich, matka ?

Předem mnohokrát děkuji za pomoc A. :-)
Naposledy upravil alsa dne stř zář 28, 2016 15:24, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
alsa
 
Příspěvky: 207
Registrován: ned pro 01, 2013 12:37
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Lysá nad Labem, Jasenná, Polanka (okr. Mor. Krumlov), Třešť, Čenkov, Buková, Řeznovice, Růžená, Stará Říše, Sedlatice, Hodice, Orlík nad Vltavou, Modlešovice, Jinín...

Re: Narození Freyburg 1748 - němčina

Příspěvekod zeter » pon zář 26, 2016 23:08

No potěš koště. Něco jsem přeluštil, snad mi to ráno bude dávat lepší smysl...

Den 7ten Sept. ist gebohren, und den 10ten [?]. getauft
Jo. Fr. [Fryden/Heyden]reichs, [?] und [...................?],
und seines Eheweibes Susann[y] Rosin[ey] Töchterlein,
Susanna Rosina . . die Pathen sind
Jo[h/s]. George [Fryden/Heyden]reich, [?] [u.?] [?] allhier
[Fr.] Jo. Dorothea [příjmení]in, [Samuel] [stejné příjmení]ens Ehe-
weib, und [JFr.] Jo- [Christiana?] [H??aubartin?]

... bývalo by to chtělo delší vzorek rukopisu.
Naposledy upravil zeter dne úte zář 27, 2016 6:29, celkově upraveno 1
zeter
 
Příspěvky: 3299
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Narození Freyburg 1748 - němčina

Příspěvekod zeter » pon zář 26, 2016 23:32

jinak ještě - na druhém řádku je to za jménem asi opravdu bürgers, nad tím jsem si marně lámal hlavu...
to jméno otce (a svědka) skoro jistě končí -reich - srv. s tím, jak vypadá na začátku posledního řádku předchozího zápisu jasné Hein-rich. Počáteční písmeno asi hude spíš H než to F, teď bych to tipoval na Heyden.
zeter
 
Příspěvky: 3299
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Narození Freyburg 1748 - němčina

Příspěvekod zeter » úte zář 27, 2016 7:26

tak jak na to ještě koukám (kafe začíná zabírat) - ta záhadná škrabanice za jmény těch možná-Heydenreichů - na pátém řádku se mi zdá, že by to mohlo být
Zeug u. Leinweber (Zeug zde ve smyslu tkanina, Lein jako len, Weber je tkadlec)
Na konci druhého řádku je to trochu horší - Zeug. auch Lein tam s trochou fantazie vidím taky, ale to poslední slovo ne a ne rozlousknout: zdá se mi, že také začíná w, a končí nejspíš -eders. Weber to nejspíš není.
zeter
 
Příspěvky: 3299
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Narození Freyburg 1748 - němčina

Příspěvekod alsa » úte zář 27, 2016 8:30

Přikládám ještě dva obrázky s ukázkou rukopisu, ale nevím, zda to pomůže... (ten luštěný záznam je ten s křížkem)
Přesto díky moc :-)

Freyburg.jpg


Freyburg2.jpg
Uživatelský avatar
alsa
 
Příspěvky: 207
Registrován: ned pro 01, 2013 12:37
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Lysá nad Labem, Jasenná, Polanka (okr. Mor. Krumlov), Třešť, Čenkov, Buková, Řeznovice, Růžená, Stará Říše, Sedlatice, Hodice, Orlík nad Vltavou, Modlešovice, Jinín...

Re: Narození Freyburg 1748 - němčina

Příspěvekod zeter » úte zář 27, 2016 10:08

no že váháte... takovýhle hrabopis se dá luštit jen pečlivým srovnáváním, hledáním stejných slov nepatrně odlišně zapsaných, a teprve potom se z toho začnou s trochou štěstí a s trochu větší jistotou vyloupávat písmenka a slova. Pokud máte další strany, klidně sem s nimi, u některých klikyháků stále chybí jejich méně nahrabané protějšky :-)
Spoustu toho, co jsem napsal v prvním příspěvku, jsem si zatím potvrdil, opravuji [Haubartin] na T[aubartin], a jména těch kmotrů Dorothey a Samuela možná začínají na K, možná Kunitz.
Jestli máte rejstřík, to by pomohlo taky, můžete zkusit dohledat, jestli tam nejsou pod těmihle písmeny (H, K, T) daná jména čitelněji nebo ve více exemplářích, a můžete sama porovnat.
zeter
 
Příspěvky: 3299
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Narození Freyburg 1748 - němčina

Příspěvekod alsa » úte zář 27, 2016 13:44

Bohužel rejstřík nemám - mám pouze skeny několika málo stran v pdf. Přikládám obrázek, kde je označen záznam, myslela jsem původně stejné, ale asi spíš příbuzné rodiny...

Freyburg7.jpg
Uživatelský avatar
alsa
 
Příspěvky: 207
Registrován: ned pro 01, 2013 12:37
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Lysá nad Labem, Jasenná, Polanka (okr. Mor. Krumlov), Třešť, Čenkov, Buková, Řeznovice, Růžená, Stará Říše, Sedlatice, Hodice, Orlík nad Vltavou, Modlešovice, Jinín...

Re: Narození Freyburg 1748 - němčina

Příspěvekod zeter » úte zář 27, 2016 19:53

díky, koukám na to, a čtu zcela jasně "Heydenreich, Bürger, Zeuge und Leineweber" - není to stejná osoba, ale příjmení a povolání skoro nepochybně totéž (nebo nějaká minimální variace, že to třeba nebyl tkadlec ale střihač nebo kdo ví co) - u spousty takovýchhle starých zápisů nevíte, co čekat a co hledat (různé staré a nečekané tvary a významy slov!), dokud to jinde neuvidíte napsané čitelněji a nerozpoznáte pak i v té klikyhákovaté ošklivé spodobě :-)
Allhier jsem taky dešifroval správně, pak je tam ještě ten klikyhák na samém konci prvního řádku (vypadá jako něco škrtnutého, ale není, z těchhle zápisů je zjevné, že je to nejspíš osekaná zkratka, tipuji zkrácene Meister. Pak je tam ještě nějaký kudrlink za datem křtu, ten odolává. Za jménem matky a dítěte si stojím, stejnětak za křestními jmény všech tří osob v té části o kmotrech, váhám tedy jenom nad příjmením kmotrů, zejména Doroty a Samuela.
Ještě na to zítra mrknu, jestli se mi nespojí ještě něco dalšího.

Suma sumárum pěkný příklad toho, jak je více více, ale to prosím neberte tak, že Vám to vyčítám nebo Vás plísním, tak to není myšleno.
zeter
 
Příspěvky: 3299
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Narození Freyburg 1748 - němčina

Příspěvekod alsa » úte zář 27, 2016 20:19

Já moc moc děkuju za snahu pomoci :-) Hledala jsem potomky Marie Christiny Rost a Johanna Andrease Heidenreicha - tohle bude zřejmě nějaké příbuzenstvo.
Uživatelský avatar
alsa
 
Příspěvky: 207
Registrován: ned pro 01, 2013 12:37
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Lysá nad Labem, Jasenná, Polanka (okr. Mor. Krumlov), Třešť, Čenkov, Buková, Řeznovice, Růžená, Stará Říše, Sedlatice, Hodice, Orlík nad Vltavou, Modlešovice, Jinín...

Re: Narození Freyburg 1748 - němčina

Příspěvekod zeter » stř zář 28, 2016 9:20

tak, a ještě asi poslední iterace, zkratky dešifrovány, u jmen kmotrů nejistota částečně zůstává

Den 7ten Sept. ist gebohren, und den 10ten ejusd. getauft Mstr.
Jo. Fr. Heydenreichs, Bürger und Zeug. auch Lein [Weber?]
und seines Eheweibes Susannen Rosinen Töchterlein,
Susanna Rosina . . die Pathen sind
Joh. George Heydenreich, Zeug u. Leinweber allhier
[Fr.] Jo. Dorothea [Kunitzin], Samuel [Kunitz]ens Ehe-
weib, und [JFr.] Jo- Christiana [Taub[er?]tin]
zeter
 
Příspěvky: 3299
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Narození Freyburg 1748 - němčina

Příspěvekod alsa » stř zář 28, 2016 15:20

Ještě jednou mockrát děkuju, co bylo třeba už vím... A. :-)
Uživatelský avatar
alsa
 
Příspěvky: 207
Registrován: ned pro 01, 2013 12:37
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Lysá nad Labem, Jasenná, Polanka (okr. Mor. Krumlov), Třešť, Čenkov, Buková, Řeznovice, Růžená, Stará Říše, Sedlatice, Hodice, Orlík nad Vltavou, Modlešovice, Jinín...


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků