Sňatek 1814 Kostelec u Křížků (Sulice) čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Sňatek 1814 Kostelec u Křížků (Sulice) čeština

Příspěvekod gianna » ned srp 28, 2016 21:55

Dobrý den,
prosím o pomoc s přečtením údajů o ženichovi v posledním záznamu na stránce http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6962/13:
Sňatek 20. října 1814, ženich Jan Prazak pacholek syn? ou.....ch? ............. .............., věk 28, nevěsta Magdalena Polaneczka dcera Waczlawa sedlaka ze Sulic, věk 25.
Předem moc děkuji.
Naposledy upravil gianna dne úte srp 30, 2016 7:47, celkově upraveno 2
gianna
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv led 14, 2016 11:34
Oblast pátrání: Háje, Litochleby (dnešní Praha 11), Sulice, Nechánice (farnost Kostelec u Křížků), Martinov, Děhylov (farnost Plesná), Třebsko, Narysov

Re: Sňatek 1814 Kostelec u Křížků (Sulice) čeština

Příspěvekod Tylda » pon srp 29, 2016 16:45

Dobrý den. Jen doplním (někde si trošku vymýšlím):

Sňatek 20. října 1814, vypraven ze Sulic č. 4
ženich Prazak Jan pacholek ?při? owczich w Sulicÿch, věk 28
poddani k Dobřejovicím
nevěsta Magdalena Polaneczka dcera Waczlawa sedlaka ze Sulic, věk 25.
svědci Waczlaw Mračno Mystr Polnj
Frantz Polaneczky Brart Newesty
____________________________

vlevo třetí odshora - porovnejte zde s narozením syna Františka:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6952/21
křest 12. 12. 1818, Sulice č. 15
Frantjssek
Baba: Magdalena Swatoss z Sulic
otec: Prazak Jan Baračnjk, poddaný k Dobřejovicím z Nechánic
matka: Magdalena dcera Wacslawa Polaneczkyho Sedlaka z Sulic Mateře Anny Wětrowsky z Psar
kmotři: Wacslaw Mračzno Mystr Polnj z Sulic a Rozara Forny z Nechanic selka
poznámka: Kř. list vydán 17. 8. 1846

https://mapy.cz/19stoleti?vlastni-body& ... %C3%BDchod

Zdraví Tylda :)
Tylda
 
Příspěvky: 2465
Registrován: sob bře 17, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: Sňatek 1814 Kostelec u Křížků (Sulice) čeština

Příspěvekod gianna » pon srp 29, 2016 17:44

Dobrý den,
tisíceré díky! Právě se marně snažím dopátrat rodičů Jana Pražáka a tajně jsem doufala, že by tam mohlo být alespoň, odkud byl ... je to můj přímý předek a další tedy asi zůstanou tajemstvím :) .... O tom zápisu o Františkovi vím, trochu jsem s tím taky tápala, takže ještě jednou velký dík :) .... tento František se ale podle všeho narodil v Nechánicích 15, nikoliv v Sulicích 15, myslím, že to asi bylo chybně uvedeno, protože ostatní děti Jana se rodily v Nechánicích 15 a tuším, že i ze zápisu o sňatku Františka Pražáka a Marie Rulíkové plynulo, že byl z Nechánic 15 a já ho na základě toho předtím mylně hledala v Nechánicích, až mě napadlo zkusit Sulice. :)
Jsem teprve začátečník, tak se možná hloupě ptám, pacholek při owczich znamená, že se staral o ovce? :)
gianna
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv led 14, 2016 11:34
Oblast pátrání: Háje, Litochleby (dnešní Praha 11), Sulice, Nechánice (farnost Kostelec u Křížků), Martinov, Děhylov (farnost Plesná), Třebsko, Narysov

Re: VYŘEŠENO Sňatek 1814 Kostelec u Křížků (Sulice) čeština

Příspěvekod Tylda » úte srp 30, 2016 6:22

Dobrý den.

Minule píši:
„Jen doplním (někde si trošku vymýšlím):
Sňatek 20. října 1814, vypraven ze Sulic č. 4
ženich Prazak Jan pacholek ?při? owczich w Sulicÿch, věk 28
poddani k Dobřejovicím“
-------------------------------------------------------------------------

Ten zápis by chtěl ještě od někoho potvrdit!

Ale přikláním se k tomu, že byl ovčáckým pacholkem:
search.php?keywords=ov%C4%8D%C3%A1ck%C3%BD+pacholek

Možná byl z rodu ovčáků (to je stěhovavé povolání) a tak to Vám dá větší práci s vyhledáváním. Zkuste projít vesnice, co patří k panství Dobřejovice (sem je Jan Pražak poddaný).

Také má za svědka a následně za kmotra Václava Mračno mistra polního ze Sulic! Mistr polní = vedoucí a odpovědný hospodář na ovčíně!
search.php?keywords=mistr+poln%C3%AD

Zajímavé:
viewtopic.php?f=10&t=29192&p=137520&hilit=ov%C4%8D%C3%A1k#p137520

Zdraví Tylda :)
Tylda
 
Příspěvky: 2465
Registrován: sob bře 17, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: Sňatek 1814 Kostelec u Křížků (Sulice) čeština

Příspěvekod gianna » úte srp 30, 2016 8:02

Díky, zatím mažu VYŘEŠENO. :-) Chápu to tedy dobře, že ovčácký pacholek nebylo totéž co pasák, ale že to vyžadovalo, dnešními slovy, určitou kvalifikaci? Já tedy včera večer a v noci trochu zapátrala, říkala jsem si, že asi nebyl z úplné dálky a zkusila sjet index narozených v té farnosti v roce 1786 (v době sňatku v roce 1814 mu bylo 28 let) a asi našla (i když svým čtenářským uměním si tak úplně jistá nejsem :-) ), v Nechánicích 9, ovšem coby nemanželské dítě Magdaleny Pražákové. Bohužel nemám jak potvrdit, že to byl právě ten Jan Pražák, kromě toho věku v době svatby a blízkosti místa, kde žil - což asi nejsou úplně přímé důkazy.
Ještě jednou moc díky za pomoc!
gianna
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv led 14, 2016 11:34
Oblast pátrání: Háje, Litochleby (dnešní Praha 11), Sulice, Nechánice (farnost Kostelec u Křížků), Martinov, Děhylov (farnost Plesná), Třebsko, Narysov


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 55 návštevníků