VYŘEŠENO Narození 1724, Tloskov, čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Narození 1724, Tloskov, čeština

Příspěvekod lukyha » pon kvě 02, 2016 8:45

Zdravím badatele,

chtěl bych poprosit o pomoc s přečtením dvou slov v matrice narozených. Standardní zápis rodičů a kmotrů dítěte přečtu, ale za jménem otce jsou uvedena dvě slova, která se mi nedaří rozluštit. Tipuji na něco jako "čihláři ..."? Ale možná už je to jenom slepota dlouhého snažení se o přečtení.

Zdroj je zde: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/9722/71
jde o čtvrtý záznam od shora na pravé straně knihy (str. 129)
(Jméno dítěte je Jiřík, otec Jan Hetvík.)

Moc děkuju všem za pomoc a přeji krásný den,
Lukáš
Naposledy upravil lukyha dne pon kvě 02, 2016 9:45, celkově upraveno 2
lukyha
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv bře 31, 2016 22:18

Re: Prosím o pomoc s přečtením dvou slov v matrice narozenýc

Příspěvekod Zora » pon kvě 02, 2016 8:51

Dobrý den, prosím, přečtěte si pravidla, najdete je nahoře nad dialogovým oknem

1. Do předmětu zprávy patří např: Narození 1778 Opava latina nebo Příčina úmrtí 1850 němčina (Předmět typu Prosím o přečtení a přeložení nebo Prosba opravdu správně není)


Vaše příspěvky mají v předmětu vždy jen neidentifikovatelnou prosbu.
Děkuji, Zora
search.php?author_id=6239&sr=posts
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Prosím o pomoc s přečtením dvou slov v matrice narozenýc

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon kvě 02, 2016 8:55

Nejprve Vás odkáži na pravidla fóra, nahoře v růžovém rámečku, prosím upravte:

1. Do předmětu zprávy patří např: Narození 1778 Opava latina nebo Příčina úmrtí 1850 němčina (Předmět typu Prosím o přečtění a přeložení nebo Prosba opravdu správně není)

Tak a ke čtení: čtu snad "Czyhlárže Hoska"
a myslím, že to bude chtít najít sourozence a ověřit.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Narození 1724, Tloskov, čeština

Příspěvekod lukyha » pon kvě 02, 2016 9:09

Ok, díky za upozornění, upravil jsem a omlouvám se, nevšiml jsem si toho pravidla.
U sourozenců jsem ten záznam nenašel, ale je fakt, že jsem také knihu neprošel ještě celou.

Myslíte, že to může být "cihlář - jako povolání" nebo to může mít jiný význam? Protože u jiných se povolání v té knize příliš nevyskytuje.
lukyha
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv bře 31, 2016 22:18

Re: Narození 1724, Tloskov, čeština

Příspěvekod Zora » pon kvě 02, 2016 9:21

Zvažte možnost, že Tloskov měl část zvanou Cihelna, tedy že by se mohlo jednat i o osbu bydlící v této části
viz wiki
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tloskov
Evidenční část Tloskov leží z převážné části v katastrálním území Neveklov[3], z malé části (lokalitou Cihelna) spadá do katastrálního území Mlékovice u Neveklova

A díky za nápravu :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1724, Tloskov, čeština

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon kvě 02, 2016 9:34

je tam někde rodina Hošků (Hosků)? v matrice....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Narození 1724, Tloskov, čeština

Příspěvekod lukyha » pon kvě 02, 2016 9:44

Zora - děkuju. Je to zajímavé, buďto jsem slepý nebo potřebuju na vzduch. I na té wiki jsem přehlédl část s názvem Cihelna. Možná tím, že jsem si vůbec nebyl tím záznamem v knize jist, zda je to skutečně "něco okolo cihel".
Karolína - upřímně nevím, ale děuji za případný směr. Kniha nemá index, šel jsem stránku po stránce a věděl jsem používaná jména dítěte, otce, místo a dle svatby přibližně období narození. Jméno Hosků (Hošků) mi ale v paměti neutkvělo.

Ale dámy, moc děkuji, že jste mi poskytly indicie. Teď s jistotou vím, že jde o něco s cihlařinou - ať už prací nebo místem - a budu se snažit hledat dál. Přeju vám krásný zbytek dne.
lukyha
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv bře 31, 2016 22:18

Re: VYŘEŠENO Narození 1724, Tloskov, čeština

Příspěvekod Dawid » stř srp 31, 2016 20:15

Několik měsíců staré téma, ale protože jinde na fóru teď přišla na osobu, které se týká, řeč, tak doplním: on tam není žádný "Hosku" nebo co, stojí tam prostě jen "Czyhlaržie Tlosk." (jako že tloskovského, z Tloskova).
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků