Přání - Vyřešeno, ale pište další názory na původ textu

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Přání - Vyřešeno, ale pište další názory na původ textu

Příspěvekod kratec » stř kvě 02, 2007 7:20

Dobrý den,
níže je sken nějakého přání. Máme jej léta v rodině, zajímalo mne, co tam je napsáno. Pokusil jsem se o vlastní rozluštění, může to, prosím, někdo po mně zkontrolovat a doplnit to, co nevím.
Sám tam čtu toto (spodní pomlčky znamenají, že jsem nepřečetl):

Srdečno miluji ____
Přeweliká jest radost má
_ kterou jest mam jim k nové-
mu roku všeho dobreho ze srd-
ce wynšovati a žadati. Ja se
wynasnažim, vždy dobře se
chowati abych dokazala že jsem
jich hodna, a že jsem jedina
milujici _ a _ jejich __
____________________

Jestli někdo měl někdy v ruce něco podobného a mohl by tušit, oč vlastně jde, prosím, o sdělení. Prostě se to v naší rodině tak nějak dědí, nikdo netuší, co to vůbec znamená, po kom to je. Je to na ručním papíře, který má vodotisk, kde je zobrazen německý císař a je tam napsáno - jestli dobře čtu - "Deutschlands Befreier - Franz der Zweite", tj. Osvobodilte Německa, František II.

Předem díky za jakoukoliv pomoc.

Obrázek j
Naposledy upravil kratec dne stř kvě 02, 2007 19:08, celkově upraveno 1
kratec
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob led 20, 2007 18:32
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Brno, Mokrovousy, Nová Ves u Chotěboře, Praha

Příspěvekod Lyra » stř kvě 02, 2007 18:34

Já bych to četla asi takhle:

Srdečne milugici Pa P.
Přeweliká gest radost ma
s kterau iest mam Gim knowé-
mu roku wsseho dobreho ze srd-
ce wynssowti a žadati. Ga se
wynassnažjm, vždy dobře se
chowati abych dokazala, že gsem
Gich hodna, a že gsem srdečně
milugycy Pa P gegich dce-
ra Giřik Franziska

Samozřejmě G je nutno číst jako J. To "Pa P." bych brala jako trochu divný způsob, jak napsat "papá", tedy "tatínek". Tipovala bych, že toto přáníčko vyrobila dcera otci ve škole. Možná ve škole internátní či jinak výběrové, kde se měla vzdělávat děvčata z měšťanských rodin. Ale to jen tak střílím od boku.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Díky!!!!!!!:-)

Příspěvekod kratec » stř kvě 02, 2007 19:05

Moc děkuji, protože hlavně závěr asi hodně napovídá, oč jde. V rodině máme příjmení Jiřík, takže hádám, že je tam to jméno v invertované podobě, takže by to mohla být prostě Františka Jiříková. V rodině máme Josefa Jiříka, který měl dceru Terezii (*1876), takže Františka mohla být jejich příbuzná. Vím, spekuluji, neměl bych, ale je to logický závěr, když se ten text dědí v naší rodině po několik pokolení. Ještě jednou moc děkuji.
kratec
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob led 20, 2007 18:32
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Brno, Mokrovousy, Nová Ves u Chotěboře, Praha

Příspěvekod Lyra » stř kvě 02, 2007 19:16

A neměl on ten Váš Josef Jiřík ještě další dceru Františku? Nebo třeba jeho vnučka (dcera od jeho syna) mohla být Františka. Chce to zapátrat v matričních záznamech, třeba z nich na Vás odněkud ta Františka Jiříková vykoukne.

P.S. - Těžko nazývat spekulací něco, co je tak do očí bijící. Myslím, že Váš závěr je zcela logický a netřeba o něm přehnaně pochybovat.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Spekulace pokračuje:-)

Příspěvekod kratec » stř kvě 02, 2007 19:28

No to právě nevím. Moje prababička Marie se narodila 1876 a byla dcerou Terezie Jiříkové. Kdy ta se narodila, zatím nevím. Terezie byla dcerou Josefa Jiříka. Když budu počítat, že Terezii mohlo být 20-25 let, když se Marie narodila, tak mohu říci, že Terezie se narodila 1850-1855. Na tom papíře - a na skenu je to skryto pod tou stuhou - je uveden rok 1831. Takže když budu počítat dál, vychází mi, že Františka byla třeba v generaci Josefa Jiříka (sestra? sestřenice?). Opět: logická spekulace, než to budu mít potvrzené nějakým úředním záznamem, raději hovořím o spekulaci. :D
Ještě jednou moc děkuji, v rodině jsme si lámali hlavu, cože je to za listinu:-))))
kratec
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob led 20, 2007 18:32
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Brno, Mokrovousy, Nová Ves u Chotěboře, Praha


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 49 návštevníků