1687 gruntovnice - čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

1687 gruntovnice - čeština

Příspěvekod zrnka písku » sob črc 02, 2011 12:54

Prosím o opravu/doplnění zápisu z lubojatské gruntovnice 1687

Obrázek

Andrysa Damovskeho kauf
Letha pane 1687 dne 27. Septembris stal jest kauf czely dokonaly a v ? ? až do ratificirowany ? mil. Pannuw panuw jakyžto vrchnosti nassy milostivi. Kterak an kaupil Andreas Damovsky grunt od otce sweho Jana Damovskeho w tych mezoch a hraniczach y ze vssym przyslaussenstwym jak od otce prwotno darowano bylo za summau peniz triczeti? ? pocztu sleskeho zawdamkyho? i hnedt polozy ? zahotowie na potroky przydrzanych ? až do wyplaczeni o ? ? wykladati ma také kaupitelovi w domu gruntu przidawa ? wuz ? jeden ?, jeden pluh i jedna krawa také brany dwie wssechni ze zelezni, jednau ladau zita 3 vrtl. ? jednu stwrtnu jeczmena jednau stwrtnu hrachu jeden vrtl. Naprotiw tomuz sobie prodawatel wymluwil do smrti swe meskani svobodne jakz také polo ? na dwa vrtl. Které prodawatel swem semenem zasseti a kaupitel takowe zaprawiti ? baude, jakz také v zahradcze od Urbaskowo pole jeden zahon kuchaunych? wrazy.
Stalo se w Lubojetech dne a lehta na horze pssaneho.
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod stanley4 » sob črc 02, 2011 14:59

pokus o doplnenie:
Andrysa Damovskeho kauf
Letha pane 1687 dne 27. Septembris stal jest kauf czely dokonaly a v niczem neporussytelny až do ratificirowany geho? mil. Pannuw panuw jakyžto vrchnosti nassy milostivi. Kterak an kaupil Andreas Damovsky grunt od otce sweho Jana Damovskeho w tych mezoch a hraniczach y ze vssym przyslaussenstwym jak od otce jeho prwotno drzowano bylo za summau peniz tiriczeti? thlr? pocztu sleskeho zawdamkyho? i hnedt polozy dwanast? thlr? pohotowie? na potroky przydrzanych Saudtkach? až do wyplaczeni po jednem Thollaru wykladati ma také kaupitelovi, se w domu gruntu przidawa totiz? wuz ? jeden ?, jeden pluh i jedna krawa také brany dwie wssechni ze zelezmi, jednau ladau zita 3 vrtl. ? jednu stwrtnu jeczmena jednau stwrtnu hrachu jeden vrtl. Naprotiw tomuz sobie prodawatel wymluwil do smrti swe meskani svobodne jakz také polo Kazdoroczne na dwa vrtl. Které prodawatel swem semenem zasseti a kaupitel takowe zaprawiti powinen baude, jakz také v zahradcze od Urbaskowo pole jeden zahon kuchaunych? wrazy.
Stalo se w Lubojetech dne a lehta na horze pssaneho.
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Příspěvekod zrnka písku » sob črc 02, 2011 15:26

Stanley díky!
Jediné, co mi není jasné ani trochu je ...na potroky przydrzanych Saudtkach?... z toho jsem popravdě srnka :)
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod Zdenek » ned črc 03, 2011 10:31

Já bych to četl stejně. Co to ale znamená? Přidávám se k Vašemu stádu jelenů a srn. :lol:

Tak jen v teoretické rovině:
1. slovo opravdu netuším
2. napadá mě: přidržený, pozdržený, zadržený
3. soudek- jako nádoba, nebo soud jako instituce.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Zdenek » ned črc 03, 2011 15:01

Ještě jednou já. Ten výraz mi stále vrtá hlavou a vzpoměl jsem si, kde jsem ho viděl. Nedávno jsem si od profesionála nechal přepsat zápisy z gruntovnice, bylo to v němčině, takže na to zatím nemám, a v překladu se takové spojení vyskytuje. Přikládám část překladu a snad v tom vykoukáte co tím chtěl pisatel říct. Je to zhruba v polovině textu.


dále mu Novotnému s jeho ženou Barborou dcerou po Valentinu Tománkovi byla připsána třetí
zděděná část z 83 marek 10 gr závdavek........................................22 22
Z 535 m. 10 gr. 1 d byl uhrazen
doplatek třetí části..........................................................................145 3 7
Roku 1750 při držených soudech bylo Janu Novotnému připsáno, jaký on ještě zaplatil závdavek z
1 f 10 x dvěma dědicům z Rakouska z Bratlingu Martinu Dvorhelovi a Honzovi
Mikelovi.........................................................................................10 – -
a doplatek........................................................................................2 5 5
Roku 1755 dne 24. září bylo Janu Novotnému připsáno, co on od své švagrové Mariny, dcery po
zemřelém Valentinu Tománkovi, koupil (za třetí část)
Naposledy upravil Zdenek dne pon črc 04, 2011 7:24, celkově upraveno 1
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod zrnka písku » ned črc 03, 2011 17:47

Díky Zdenku.
Jediné, co mě z toho vašeho úryvku napadá, že měl po tom tolaru zaplatit vždy při "držených soudech" - v době, kdy asi rychtář (u nás fojt) vynášel soudy a dělal jinou agendu za přítomnosti obce... ale jestli je to tak...
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod Zdenek » pon črc 04, 2011 7:23

Andrysa Damovskeho kaup
Letha pane 1687 dne 27. Septembris stal jest kaup

Možná bych tam změnil ještě takovou drobnost?
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod zrnka písku » pon črc 04, 2011 7:36

Zdenek píše:Andrysa Damovskeho kaup
Letha pane 1687 dne 27. Septembris stal jest kaup

Možná bych tam změnil ještě takovou drobnost?


Díky :-)
Ještě mě napadlo k těm "potrokům" ... nemůže to být pět roků, i když to tak moc nevypadá?
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod Zdenek » pon črc 04, 2011 14:18

Asi by to chtělo nají ve slovníku staročeštiny, co to jsou ty potroky.
V souvislosti s tím Vaším textem by tam asi pasovalo nejvíc kdyba potroky byly splátky. A drženích soudech něco jako za dohledu příslušného úřadu.
To jsou jen takové nápady skutečnost je nejspíš ale jiná.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod zrnka písku » pon črc 04, 2011 14:30

Zdenek píše:Asi by to chtělo nají ve slovníku staročeštiny, co to jsou ty potroky...


Prolezla jsem, co jsem našla, ale potroky nikde :-)
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod kingsware » úte črc 05, 2011 16:50

"i hnedt polozy dwanast? thlr? pohotowie? na potroky" bych četl jako:
"ihned položí 12 tolarů hotově na prkno" - z tohoto asi vychází i naši politici :lol: ... ale teď vážně.

Podle mě by to mohlo být, že hotově před soudem (asi při podpisu kupní smlouvy) zaplatí 12 tolarů a pak na splátkách ( v polštině je podobný výraz pro srážky z platu) po jednom tolaru až do konečné částky 30-ti tolarů slezských.
Uživatelský avatar
kingsware
 
Příspěvky: 124
Registrován: pon črc 31, 2006 9:20
Bydliště: U pivovaru 359, Kynšperk n./O.,35751
Oblast pátrání: Roudnice, Kleneč, Unhošť,Ledčice
Kladno-Rozdělov
Nuzice, Třebelice

Příspěvekod Zdenek » stř črc 20, 2011 20:11

Znáte tyto stránky? Je tam toho hodně o gruntovnicích a myslím, že by se tam našlo i vysvětlení Vašeho problému.

http://www.volny.cz/lipnany/titgrun.html
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 53 návštevníků