Kousek PPP, německy 1890

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Re: Kousek PPP, německy 1890

Příspěvekod pipsi » stř čer 03, 2015 20:47

:D dobrou noc!
Liebe Grüße aus Wien!
Ingrid

http://www.schuster-pippersteiner.at/ge ... /index.php
Přihlášení hosta
Uživatelské jméno: gast
Heslo: gast
Uživatelský avatar
pipsi
 
Příspěvky: 482
Registrován: pon dub 07, 2014 20:31
Bydliště: Vídeň
Oblast pátrání: okres Šumperk, Ústí nad Orlicí, Svitavy, Jindřichův Hradec, Chrudim, Žďár nad Sázavou, Třebíč, Hodoín, Brno-venkov, Břeclav

Re: Kousek PPP, německy 1890

Příspěvekod doupovcova » čtv pro 05, 2019 8:17

Zora píše:Když se tak zamyslím nad příjmením Motyky, tak je to podle mě blbost. Motyka ano, ale Motyky? Prostě zase jeden brigádník, co moc neuměl číst (a ani myslet). Z


Mám to ve svých záznamech také - moje prababička se vdávala v Rakousku a její matka byla uvedena v matrice jako Veronika, geb. Spacka - no, byla Špačková a jak se jich tam ptali, čí je dcera, asi řekla "Špačka" - a už to bylo. Takže ano, neuměli česky.
doupovcova
 
Příspěvky: 70
Registrován: pon črc 30, 2018 8:07
Oblast pátrání: Hovorany, Hodonín, Čejč, Šardice, Svatobořice, Mistřín, Ždánice, Bzenec, Kostelec u Kyjova, Horní Lipová, Hovězí, Frenštát, Smolkov u Opavy, Hrabyně, Otice, Opava-Kylešovice, Nemochovice, Archlebov, Brankovice, Lovčice, USA - Racine, Biberbach – Rakousko

Re: Kousek PPP, německy 1890

Příspěvekod Zora » čtv pro 05, 2019 17:58

doupovcova píše:
Zora píše:Když se tak zamyslím nad příjmením Motyky, tak je to podle mě blbost. Motyka ano, ale Motyky? Prostě zase jeden brigádník, co moc neuměl číst (a ani myslet). Z


Mám to ve svých záznamech také - moje prababička se vdávala v Rakousku a její matka byla uvedena v matrice jako Veronika, geb. Spacka - no, byla Špačková a jak se jich tam ptali, čí je dcera, asi řekla "Špačka" - a už to bylo. Takže ano, neuměli česky.


Příjmení znělo Wotický, pokud byste četla celé vlákno.

To, že se Vaše prababička vdávala mimo ČR, neznamená s jistotou, že příjmení jejího otce bylo Špaček a ne Špačka. Bohužel u některých ženských příjmení např. Čudrlová nepoznáte jasně, jak se jmenoval otec Čundrla, Čudrle, Čenderl? (určitě existují i vhodnější příklady, ale nechci tím trávit čas).
U svatebního obřadu se většinou nikdo na nic neptá, ale opisuje se z předložených dokladů. Nevím samozřejmě, o který se jedná rok, nebo století.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kousek PPP, německy 1890

Příspěvekod doupovcova » úte led 14, 2020 10:13

Zora píše:
doupovcova píše:
Zora píše:Když se tak zamyslím nad příjmením Motyky, tak je to podle mě blbost. Motyka ano, ale Motyky? Prostě zase jeden brigádník, co moc neuměl číst (a ani myslet). Z


Mám to ve svých záznamech také - moje prababička se vdávala v Rakousku a její matka byla uvedena v matrice jako Veronika, geb. Spacka - no, byla Špačková a jak se jich tam ptali, čí je dcera, asi řekla "Špačka" - a už to bylo. Takže ano, neuměli česky.


Příjmení znělo Wotický, pokud byste četla celé vlákno.

To, že se Vaše prababička vdávala mimo ČR, neznamená s jistotou, že příjmení jejího otce bylo Špaček a ne Špačka. Bohužel u některých ženských příjmení např. Čudrlová nepoznáte jasně, jak se jmenoval otec Čundrla, Čudrle, Čenderl? (určitě existují i vhodnější příklady, ale nechci tím trávit čas).
U svatebního obřadu se většinou nikdo na nic neptá, ale opisuje se z předložených dokladů. Nevím samozřejmě, o který se jedná rok, nebo století.
Z

Vím, o co šlo. Pouze jsem reagovala na Váš konkrétní názor na podkladě vlastní zkušenosti s komolením příjmení. A dále: Že příjmení znělo Špaček, vím s naprostou jistotou. Takže když v zápise stojí Veronika geb. Spacka, usoudila jsem, že to vzniklo díky jazykové bariéře. Ve stejném zápise se dále vyskytuje jméno Anna, geb Esterky - a příjmení znělo Esterka. Rok 1913. O opisování z předložených dokladů to zřejmě nesvědčí. Nicméně na ničem to nic nemění, to jen pro zajímavost, na jaké chybky lze narazit a může to mnohdy hledajícího zmást.
doupovcova
 
Příspěvky: 70
Registrován: pon črc 30, 2018 8:07
Oblast pátrání: Hovorany, Hodonín, Čejč, Šardice, Svatobořice, Mistřín, Ždánice, Bzenec, Kostelec u Kyjova, Horní Lipová, Hovězí, Frenštát, Smolkov u Opavy, Hrabyně, Otice, Opava-Kylešovice, Nemochovice, Archlebov, Brankovice, Lovčice, USA - Racine, Biberbach – Rakousko

Re: Kousek PPP, německy 1890

Příspěvekod Zora » úte led 14, 2020 12:36

Nestudovala jsem Váš rodokmen, to, co tvrdíte, by bylo třeba ověřit. Po roce 1913 neexistuje možnost, že by snoubenci nepředložili doklady, ale že by byly "jen zaznamenány" jejich slovně vyjádřené údaje.
Zcela jistě musela být tedy chyba ještě někde jinde.

No a u pražských pol. přihlášek dokonce jeden brigádník přečetl příjmení jako Feinstein, i když se tedy jednalo prokazatelně - ověřila jsem si to- přímo o Alberta Einsteina.

Klidně piště své úvahy např. do rubriky na volné téma, mohou někoho čímkoliv zaujmout, ale prosím, ne ke konkretním dotazům, se kterými nesouvisí a navíc - už jsou staré. Díky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků