Bučovice 1829 narození

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Bučovice 1829 narození

Příspěvekod martinna » ned dub 26, 2015 23:40

prosím o radu s přečtením:
hledám v Bučovicích narozenou Annu Winzinger (Winsinger), asi 1827-30.

na této stránce mi přijde, že by se mohlo jednat o nějakou osobu se jménem Winzinger, ale nejde mi to přečíst:
pravá strana druhý zápis odspodu:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=85

29.března 1830 ***Winzinger?.......matka Monika??



jiné téma k rodině Winzingerů jsem řešila zde,
viewtopic.php?f=16&t=21097
martinna
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte pro 09, 2014 8:41

Re: Bučovice 1829 narození

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon dub 27, 2015 6:27

Ridiger.....
Co indexy ?! Nejsou sice na 100% spolehlivé (když v něm jméno nenajdete, neznamená to, že určitě v matrice není), ale když tam je, víte rovnou kam jít...
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=88
(tam ale žádný Winzinger není- na této dvojstránce, v levém sloupci jsou kluci, v pravém holky)
nicméně v následujícím indexu je v roce 1832 Mathias
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=94
zápis se mi nepovedlo najít- zkuste... chybí upřesnění obce
ale v roce 1835 (viz ten samý index) je Winzinger Johan z Bučovic, strana 64
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=32
(vpravo, předposlední)
Takže tam Winzingerovi někdy byli.... Zkuste hledat podle čísla domu, u Johanna je to 68.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Bučovice 1829 narození

Příspěvekod martinna » pon dub 27, 2015 9:53

děkuji za informaci a pomoc, já jsem se snažila ty indexy projít (aspoň co nějak přečtu nebo rozluštím), ale Annu Winzinger jsem nenašla. Podle sirotčího zápisu jsem si spočítala, že by měla být narozená +-1827-29. Zkusím projít i pozdější roky, třeba najdu více rodinných příslušníků a případně další čísla popisná. Pod číslem 68 jsem včera hledala a žádné narozené dítě 1827-30 tam není.

myslíte, že by mohla už v 19letech být vdaná, že by se třeba narodila pod jiným jménem?

v tom sirotčím zápise je tohle:


Anna Winzinger,
Místo narození/panství: Bučovice (Butschowitz), kraj: Brno, země: Morava, stáří: 19 let,
náboženství katolické, stav: svobodná, osobnostní charakteristika: služebná (děvečka),
v porodnici byla ošetřována: 30. 4. 1848 – 17. 5. 1848, jméno jejího narozeného dítěte:
František (Franz), číslo (dítěte): 6633, dítě se narodilo: 29. 4. 1848, z ústavu bylo
propuštěno: 7. června 1848, (dítě) přiděleno: (ano).
Údaje k Františku Winzingerovi: přidělenh na výchovu do rodin na Moravě
(9. 11. 1843 – 24. 7. 1848);
do provinční péče vstoupil 7. června 1848. Jeho pěstounka se jmenovala Philippine Zawadil,
bydliště: Mirošov, číslo domu 37, příslušnost k faře: Bobrová.
martinna
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte pro 09, 2014 8:41

Re: Bučovice 1829 narození

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon dub 27, 2015 10:05

myslím, že je možné, že Winzingerovi žili v době jejího narození jinde, že se do Bučovic přistěhovali až kolem 1830 a zřejmě tam pak žili, takže uvedla Bučovice a myslela bydliště, ne rodiště....(nebo Annu zapomněli zapsat... nebo byla jejich první dítě a narodila se tam, kde předtím žila její matka- někdy to tak bývá....)
zkusila bych hledat v rodišti matky Johanna její svatbu, třeba tam u otce bude odkud pocházel a třeba se Anna narodila v jedné nebo druhé obci (kde žili rodiče Johanna v době své svatby)..... snad je to srozumitelné, abych se do toho nezamotala....
nezbývá, než zvětšit naleziště o uvedené obce....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Bučovice 1829 narození

Příspěvekod Zora » pon dub 27, 2015 10:09

1850 č. skenu 105 Filipína Zavadilová Josef Mirošov zemřela ve věku 40 č.p. 37
matrika Horni_Bobrova_15617_Zemřelých.

Filipína zemřela v roce 1850, takže dvouletého Franze někam přesunuli,
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29185
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bučovice 1829 narození

Příspěvekod Zora » pon dub 27, 2015 10:10

Ještě mě mate neobvyklá délka pobytu v porodnici, nesvědčí to o nějakých zdravotních problémech?
Bohužel - nevím, ověřte, si myslím, že pro tento rok není k dispozici matrika zemřelých pro zemskou porodnici.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29185
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bučovice 1829 narození

Příspěvekod martinna » pon dub 27, 2015 10:24

na tu matriku zemřelých jsem se ptala už když jsem hledala tu Annu Winzinger, jestli třeba nezemřela při porodu, ale z MZA napsali, že samostatně vedená úmertní matrika je až pro zemskou porodnici od r. 1856. že dříve byla porodnice součástí všeobecného zaopatřovacího ústavu a ten měl sídlo na Starém Brně. tam jsem ji zatím nenalezla, ale tím, že jsem zjistila ten sirotčí zápis jsem vrhla úsilí tímto směrem, děkuji za upozornění, ještě tohle prověřím.

s tím přesunem Franze je to skvělý postřeh, to by odpovídalo, proč se tak najednou ocitnul v obci Zahrada, tam předtím žádný Winzinger nebyl, to by seděklo, že byl dán do patrovnictví do rodiny Habrovců (jinak jsou v tom čísle které má uvedené jako bydliště samí Habrovci)
martinna
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte pro 09, 2014 8:41

Re: Bučovice 1829 narození

Příspěvekod martinna » pon dub 27, 2015 10:25

z tím narozením v místě matky to zkusím, taky děkuji Karolíno.
martinna
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte pro 09, 2014 8:41

Re: Bučovice 1829 narození

Příspěvekod Zora » pon dub 27, 2015 11:41

Pokud byla Anna služebná v Bučovicích, spíš bych hledala v okolí, do města chodívaly sloužit děvčata z okolních vesniček.
Na Starém Brně - zemská nemocnice - úmrtí kolem 17. května není, pro jistotu:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=165
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29185
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bučovice 1829 narození

Příspěvekod Zora » pon dub 27, 2015 15:03

Heraldicko-genealogické články mimo oborová periodika
http://www.historie.hranet.cz/heraldika/tomek/hgc.xls

Jen pro zlepšení nálady , zde je uveden: z Vizovic Wizinger, včetně poznámky o erbu. bohužel žádné další odkazy jsem zatím nenašla....
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29185
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bučovice 1829 narození

Příspěvekod martinna » pon dub 27, 2015 16:09

jee dekuji za skvely tip, tyto zdroje vubec neznam, nasla jsem k tomu po vasem nakopnuti prece jen neco:

http://www.historie.hranet.cz/heraldika ... 1984-4.pdf

strana 17-20 :-)
martinna
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte pro 09, 2014 8:41

Re: Bučovice 1829 narození

Příspěvekod Zora » pon dub 27, 2015 16:12

Jí vím, že to existuje, ale je to pdf, nedá se to prohledávat pomocí Ctrl F, takže jsem to ani neuváděla. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29185
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bučovice 1829 narození

Příspěvekod Zora » pon dub 27, 2015 16:37

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=239
Zkusmo jsem dívala na Slavkov (Austerlitz), v roce 1827 se tam příjmení Wi(n)zinger (asi) vyskytuje v indexu, zkuste si to prohlédnout.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29185
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bučovice 1829 narození

Příspěvekod martinna » pon dub 27, 2015 16:44

sice hůř a komplikovaně, ale dá se v tom vyhledávat, přes heraldickou knihovnu, ne, že bych ji předtím znala ale teď jsem se k ní dostala a ozkoušela:

http://www.historie.hranet.cz/heraldika/
martinna
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte pro 09, 2014 8:41

Re: Bučovice 1829 narození

Příspěvekod Zora » pon dub 27, 2015 16:58

Fajn, našel se další, kdo tohle používá... je to dobré pro vlastní hledání, ale je to pro mě hodně časově náročné...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29185
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: zburget a 57 návštevníků