Kontrola přečtení + žádost o doplnění

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Kontrola přečtení + žádost o doplnění

Příspěvekod sanmarco » úte led 04, 2011 15:26

Čtu správně? ... a prosím o doplnění

4/4. listopad 1823 ... dům 348 ... Carolus (+10.5.1900) ... otec: Tšpon Mathias .... (zbytek vůbec nepřečtu) ... matka: Barbora, dcera od Anton Kopecky ... (a zase nic :-(

Obrázek
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Příspěvekod Zdenek » úte led 04, 2011 17:11

Mám pro Vás něco lepšího. :wink: Sňatek Matěj Tschpon+Barbora Kopecká. Bohužel kvalita je mizerná. Možná by to ale šlo v nějakém prográmku trochu vyspravit?

Obrázek
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod ozana » úte led 04, 2011 18:32

bez záruky

4/4.listopad 1823 Kooperator, No.348 Carolus (+10.5.1900), Tšpon Mathias inwohner und Seiler? Meister von Prerau?, Barbara tochter des Anton Kopecky salzaufseher? in Olschau?; Poujzil? Johann inwoh. schneider? meister in Před?? und Anna dessen eheweib
hebamme Theresia Chromann?
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Příspěvekod Zdenek » úte led 04, 2011 20:35

seiler- provazník
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod sanmarco » úte led 04, 2011 20:55

Děkuji Vám, oběma.

Než začnu ... zde se docela dobře hledají řemesla v němčině ... http://www.kruenitz1.uni-trier.de/ ... pak to stačí hodit do překladače a vyskočí výsledek, který se už dá pochopit.

To "salzaufseher" byl dozorce při výrobě soli, nebo-li zaměstnanec solných mlýnů.

Jinak sňatek Matěje a Barbory jsem hledal ... ale v archivu Opavy to už není a archivy MZK jsou dle mého hodně ubohé - myslím ty naskenované :( Takže jsem se nic nenašel. Za toto velice děkuji, moc si toho cením :)
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Příspěvekod Zdenek » úte led 04, 2011 21:00

Olšany spadají do Brna a ještě nejsou digitalizovány. Podle mojich informací přijdou na řadu až naposledy. Tento zápis jsem měl doma nafocený. Kdyby jste něco v Olšanských matrikách potřeboval, tak to můžu zkusit vyhledat.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod sanmarco » úte led 04, 2011 21:07

:roll: celkově zjišťuji, že mám na naskenované matriky docela štěstí ... svoji rodinu docela zvládám, ale partnerovu ... to je tragédie ... Vraňany, Benešov ... tj. Čechy jsou na tom katastrofálně :(

Zadal bych Vám úkoly :-), ale nemám pořádně co, neboť když se k nim nedostanu, tak nemohu pokračovat dále. I když ti manželé ... jejich narození by se asi nenašlo, že? U něj je myslím 25 let, u Barbory 20 let ... takže když se brali 1818 ... tak cca 1793, 1798? Ale nechci Vás zatěžovat :) ... i když dělám to vlastně pořád, jak se hážu texty, co ještě nepřečtu!
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Příspěvekod Zdenek » stř led 05, 2011 18:53

No asi Vás nepotěším- Barbora se v tomto období v Olšanech nenarodila. Okolo roku 1798 se rodili děti jen Filipovi a Constantinovi Kopeckým, ale žádná Barbora. Možná jste si všiml. že v tom Vašem zápise je otec Anton a v tom mém je Jan. Tak v Olšanech se vyskytují oba, ale Jan se ženil 1804 a Matěj 1805. Ale ani u jednoho není uvedeno vdovec, že by měl Barboru z 1 manželství.
Tak jediné co mě napadá je, když se kouknete na ten zápis oddací, tak je tam vepsáno: oprava a něco co už nepřečtu. Může tam být že otec se jmenoval jinak, nebo, že pocházel odjinud. Bohužel to nedokážu přečíst.
Jinak Matěj Tšpon není z Olšan. Dole je napsána obec něco jako ,,LAYBRH,,

Škoda, moc rád bych to rozlouskl, v Olšanech jsem se narodil a s velkou částí starousedlíků jsem spřízněn. A zatím neznám nikoho, kdo by tam měl předky a dělal rodokmen.
Tak kdyby Vás něco napadlo dejte vědět, matriky mám nafocené kompletně doma (kvalita je ale mizerná)

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků