Přečtení textů - matrika narozených :: UZAVŘENO

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Přečtení textů - matrika narozených :: UZAVŘENO

Příspěvekod sanmarco » úte pro 28, 2010 16:43

Tak jsem ve svým pátráním došel až do obce Děhylov (okres Opava) a našel v jednom roce dva členy rodiny Blaštíkovič. Jsou narozeny těsně po sobě, ani jeden však nemá otce.

Možná, že jedna je dcera Josefa Blaštíkoviče, druhá jeho manželka nebo také dcera (nebo první manželka) - vidím jména Jana a Marianna ... jsem fakt zmaten a hlavně to nemohu řádně přečíst, abych se v tomto vyznal. Zápisy o této rodině jsou čertovo dílo, neboť děti sa rodily jako nemanželské, pak se zpětně legitimovaly, atd. :-(

Obrázek
Naposledy upravil sanmarco dne stř pro 29, 2010 17:23, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Příspěvekod Jan » úte pro 28, 2010 17:26

Terezie je asi pohrobek, zkuste hledat úmrtí Josefa Blaschcikowitze před
datem narození Terezie (maximálně 9 měsíců zpět, spíš méně)
jinak je to nemanželská dcera Johanny.
Josef je nemanželský syn Mariany (sestry Terezie), dcery Josefa a Johanny.
Navíc máte u všech další zápisy a sňatcích a úmrtí Terezie.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod ozana » úte pro 28, 2010 20:18

U pohrobka by to mělo být zapsáno (posthumus) a měl by tam být otec zapsán (i když v době porodu byl již mrtvý). Původní manžel může být klidně po smrti více než rok a vdova se s někým spustila.


14.10. No.1 Theresia, --- , Johanna wittwe(vdova) nach (po) dem Joseph Blaschčikowitz herrschaftlicher(panský) koch(kuchař) in Dobroslawitz entbinden(zrozený?) sub No.1

23.10. No.1 Joseph, --- , Mariana tochter (dcera) nach dem +Joseph Blaschčikowitz herrschaftlicher koch in Dobroslawitz und(a) dessen(jeho) eheweibes(manželka) Johanna geb. Tomaschkewitz von Dankowitz entb. sub No.1
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5765
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Příspěvekod sanmarco » úte pro 28, 2010 21:51

Dohledal jsem tento zápis:

Obrázek

... u Josefa souhlasí datum narození (23.10.1837). Chápu to asi takto:

Josef Blaštíkovič + Jana Tomaškovicová byli manželé. Měli mimojiné dcery Mariannu (které se v roce 1837 narodil právě Josef) a Terezu, která se narodila již po smrti Josefa Blašťíkoviče (také v roce 1837) a měla jméno po matce Tamaškovicová /ta si v roce 1869 vzala Karla Sikorka/.

Takže Josef /*1837/ byl nemanželské dítě a Tereza /*1837/ také. A jejich vztah byl teta - synovec, i když se mi to stále zdá takové podivné. Ale je to tak.

Jestli to tak není, tak ať je vezme čert :twisted:, protože takové vztahy, kdo to kdy viděl :wink:
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Příspěvekod Jan » úte pro 28, 2010 23:20

Zkuste najít úmrtí manžela vdovy Johanny, není v té době obvyklé aby žena cca ve 40 letech měla nemanželské dítě. Je skutečně možné, že je Terezie pohrobek a farář to nenapsal.
Jinak nebudete mít jistotu jak to ve skutečnosti je.
Pokud by byla delší dobu vdova asi by se vdala, měla určitě víc dětí a nebylo neobvyklé že se vdovy vdaly kvůli dětem.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod sanmarco » stř pro 29, 2010 8:55

Věřte, že bych to rád našel, ale indexy těch matrik jsou pro mě jako staroegyptské písmo :-) Jestli mi můžete pomoci, budu moc rád!

Jedná se o farnost Plesná a tyto indexy, k nim pak dané matriky - manžela od Jany, teda se mohu týkat obě dvě:

I-N, I-Z, I-O • 1780 - 1829 • 329 • Bi IX 7 • Stará Plesná, Děhylov, Dobroslavice, Jilešovice, Martinov, Nová Plesná, Pu…

I-N, I-Z, I-O • 1830 - 1891 • 330 • Bi IX 8 • Stará Plesná, Děhylov, Dobroslavice, Jilešovice, Martinov, Nová Plesná, Pu…


Jestli něco najdete, stačí v indexu to jméno Blaštíkovič (Blašchčikowitz), tak budu velmi rád, já bohužel to štěstí neměl :-(
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Příspěvekod Jan » stř pro 29, 2010 11:24

Pokud jde o indexy nevidím problém, najít si index zemřelých ve kterém je rok narození Terezy, pak písmeno B a nazpět hledat Josefa.
Protože nevím rok narození Terezy tak vám nepomůžu, nevím ve kterém indexu hledat, navíc, učíte se vy a ne já.
Jinak Vám odkaz na mou stránku a tam uvidíte, jak evidovat zdroje informací atd. http://srnec.clanweb.eu
Pak už není takový problém v už prohledaných matrikách hledat, stačí vědět SOA, i.č., a snímek. Na příklad Annamarie Nekoxová, ZA Opava, i. č. 6956, sn. 082.
Zkuste si tento údaj v matrice najít, trvá to jen chvíli.
Naposledy upravil Jan dne ned zář 09, 2012 20:27, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod sanmarco » stř pro 29, 2010 15:53

V indexech hledat umít, to se učit nemusím, jinak bych asi nedošel do roku 1725 ve stromu svého otce. Annamarie Nekoxová ... najít ji mě problém opravdu nedělalo.

Jenže tady řeším problém, že opravdu nemohu přečíst to písmo. Vidím tak Blaščík (či Blaštík), ale to nejsou oni. Kdybych v indexu toho Josefa našel, v matrice bych si to už dohledal.
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Příspěvekod Jan » stř pro 29, 2010 16:30

Tak nehledejte v indexech, ale v matrice. Datum narození Terezie znáte, tak hledejte ve stejné matrice zpětně její sourozence a pak zjistíte kdy Josef zemřel.
U příjmení je možné, že se psalo pokaždé jinak. Jak farář slyšel, tak psal a nikdo to po něm nekontroloval, nebo myslíte, že ano? Obě příjmení které uvádíte jsou podobná.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod Zdenek » stř pro 29, 2010 17:10

Musím dát Janovi zapravdu. Index je výborná věc, ale není to všelék. Není nad řádek po řádku přečtenou matriku. Nejenže si procvičujete čtení, ale můžete se dozvědět věci, které, kdybyste jel jen podle indexu, byste nikdy neobjevil.
Uvedu příklad: Asi před půl rokem jsem dokončil pátrání ve farnosti Olšany u PV. Myslel jsem si, že vše co jsem potřeboval jsem tam vyčetl. Teď mě přepadl takový bláznivý nápad, že kompletně všechny zápisy z Olšanské farnosti přepíšu do češtiny. Nejspíš to nedotáhnu do konce, ale i tak jsem už slavil malý úspěch, když jsem objevil zápis, který jsem předtím nebyl schopen přečíst a teď když čtu slovo po slově a zvykl jasem si na pisatelovo písmo, tak jsem ho rozluštil.
Ještě jedna věc. Při přepisování se ještě zpětně kontroluji s existujícím indexem a už jsem tam objevil 2 chyby.

Chce to trpělivost a určitě to půjde.

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod sanmarco » stř pro 29, 2010 17:22

Osobně ... tuto část rodiny vzdávám, min. na čas. Vytiskl jsem si zápisy z matrik, co mám a myslím, že i farář byl hezky mimo z této rodiny. Jednou tam píše, že Josef měl za manželu Annu, pak je to přeškrtané a napsána Johanna, v dalším zápis je, že někdo byl dcerou Anny, jiný dcerou Johanny, jednou je to Blaštíkovič, podruhé Tomaškowitz, polovina zápisů je přeškrtaná ... už ani pomalu nevím, jak se jmenuji já :-(

Takže toto téma uzavírám, děkuji za snahu, ale opravdu nevím, jak dále ...
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 38 návštevníků