matrika 1670, Heroltice, vyřešeno

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

matrika 1670, Heroltice, vyřešeno

Příspěvekod lenka.ou » pon bře 02, 2015 20:32

Prosím o pomoc s přečtením z matriky.

Vpravo nahoře: Vitus……………???

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... atura=1103

Děkuji.
Naposledy upravil lenka.ou dne úte bře 03, 2015 16:10, celkově upraveno 1
lenka.ou
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte úno 24, 2015 13:47
Oblast pátrání: jižní morava

Re: matrika 1670, Heroltice

Příspěvekod zedir » pon bře 02, 2015 21:02

Dobrý den,

vidím to takto:

lenka.ou píše:Vpravo nahoře: Vitus, rodiczowe Pawel Sedlak wiß otecz, Dorotha, z Heroticz (i když nechápu tu zbytečnou vsuvku za otcovým jménem - "výš otec")
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6292
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: matrika 1670, Heroltice

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pon bře 02, 2015 21:07

Teda koukám na to, ale tento rukopis mi vůbec nejde.

Tak jen něco málo.
Otce vidím Pawel Sedlak, pod tím slovo ? ostré s atecz? - u některých záznamů je za jménem otce uvedeno povolání, tak jestli by to také nemohlo být to...?
matka Dorotha z Heroticz
Kmotři Bartholomeus ??? Katerzina???

Snad někdo rozluští víc
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: matrika 1670, Heroltice

Příspěvekod zedir » pon bře 02, 2015 21:29

Kmotry vidím asi takto:

Bartholomeus Sabin? ynak Lupomiech, Marina Czeßka z Heroticz

Pořád mě mate ten zápisek za Pavlem, napadla mě ještě jedna varianta, jak se dá číst, a to wißatecz, což by jako visatec znamenalo oběšence, ale to se mi zdá přitažené za vlasy. Uvádím to jen proto, že zde je opravdu prostor pro povolání či stav otce, i když jsou v matrice tyto informace zapisovány nedbale - někde je uvedení lokality (v následujícím záznamu "z Nelepče"), jinde povolání (ve třetím záznamu "kovář deblínský"). Nechápu, proč by měl zapisující potřebu uvádět "výš otec" ve smyslu "podívej se výše na otcovo jméno", když je již uvedeno a je také vidět, že nejde např. o nějakou poznámku dopisovanou později, kdy by se přiznal otec k nemanželskému dítěti (to by Dorotino jméno pravděpodobně vyplňovalo střed kolonky a jméno Pavla by bylo někde směstnáno, i když jsem se setkal se zápisy, kde bylo místo otce uprázdněno a matka psána až "na svém místě" v kolonce). Takže stručně řečeno, podávám i výše psané, avšak dle mého názoru velmi nepravděpodobné vysvětlení stavu otce.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6292
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: matrika 1670, Heroltice

Příspěvekod lerak » pon bře 02, 2015 21:44

Zkuste to číst jako coi ss. Napadá mne trochu krkolomné vysvětlení a to: Podle úmluvy otec , z latinského coitio.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: matrika 1670, Heroltice

Příspěvekod zedir » pon bře 02, 2015 22:28

To se mi nezdá, protože mě nenapadá žádný důvod, proč by v plně českých záznamech (samozřejmě kromě některých hlaviček či měsíců) měli zapisující důvod či potřebu psát v latině (zvlášť že by šlo tento význam snadno vyjádřit česky, nejedná se o nic, pro co by nebyl ekvivalent), pak také pochybuji, že by od slova coitio vytvořili zkratku coiss, ale i kdyby ano, neznám žádný význam slova coitio, který by se blížil překladu "podle úmluvy", pak také proč slovo, které má šest písmen, "zkrátit" na pět písmen, také tu nevidím ani tečku, ani zkracovací znaménko, nemluvě o tom, co by to vlastně znamenalo? Pokud by se otec nepřiznal k otcovství, nebyl by zapsán do matriky, protože hlavní z hlediska života dítěte bylo, zda je legitimní, nebo ne. Pokud by se pravý otec přiznal legitimizací nebo by jen došlo k legitimizaci dítěte sňatkem matky s mužem, který by její dřívěji nemanželsky narozené děti vzal za své, nebyl by důvod mluvit o nějaké úmluvě, protože by děti byly naprosto legitimní, i když se narodily nemanželsky.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6292
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: matrika 1670, Heroltice

Příspěvekod Kašpar » úte bře 03, 2015 5:03

Lze dohledat, jakého měl Pawel otce ?
Pokud ano, mohlo by se to týkat tohoto.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: matrika 1670, Heroltice, vyřešeno

Příspěvekod PomněnkaPrvní » úte bře 03, 2015 18:22

Možná úplný nesmysl, ale jsem v zcela jiné matrice a padla mi do oka podobná písmenka (která mi připomínají "2o").

Na tomto obrázku je to ze slova "usnula", tedy písmeno "u" (případně "zesnula", tedy písmena "ze"??)

Výstřižek1.JPG


Tak co kdyby se to (při troše dobré vůle :wink: taky dalo přečíst jako "u", případně jako "ze"?

Výstřižek2.JPG


Pak by to mohlo být něco jako Pawel Sedlak uissatecz (přezdívka ušatec ??) - chtělo by to najít sourozence Víta a podívat se, jak je v jiných záznamech Pawel Sedlak označen.
Nebo by to mohlo znamenat Pawel Sedlak zeissatecz (tedy nějaké určení, odkud byl? - určení "z Herotic" je až pod matkou, tak co kdyby se to týkalo jenom matky a farář chtěl napsat, že otec pocházel odjinud??
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: matrika 1670, Heroltice, vyřešeno

Příspěvekod zedir » úte bře 03, 2015 18:49

Na prvním obrázku to vidím jako U, nikoliv "ze", také je třeba vycházet z dané matriky a zde jsou Z psána v podobě 3, které zasahují pod pomyslný řádek (jako například v následujícím záznamu). Bydlím několik kilometrů od Heroltic a není mi známa žádná lokalita, která by se podobala nebo obsahovala "issatecz" a nechápu, proč by byla uváděna přezdívka bez upozornění na tuto skutečnost, pokud by šlo o druhé příjmení nebo příjmení po střeše apod., bylo by uvedeno pravděpodobně stejným stylem jako v kolonce kmotrů (jestli zápis čtu správně - Sabin ynak Lupomiech, ynak vidím i v kolonce kmotrů prvního zápisu na levé stránce).
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6292
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: matrika 1670, Heroltice, vyřešeno

Příspěvekod Jirig » úte bře 03, 2015 19:01

čumím na to jak péro a vidím v tom pořád "wissatey", to koncové ey mi připadá stejné jako ey ve jméně Ondrey vlevo druhé odspodu nebo Matiey na předchozí straně vlevo uprostřed..no každopádně smysl mi to nedává ani s "y" ani s "cz"
ty, Giržik
Uživatelský avatar
Jirig
 
Příspěvky: 1891
Registrován: pon čer 30, 2014 8:33
Oblast pátrání: Slezsko - Slatina, Stará Ves, Výškovice, Josefovice, Klimkovice, Ostrava, Bílovec
Morava - Bohuňovice, Lašťany, Trusovice
Polsko - Sobolów

Re: matrika 1670, Heroltice, vyřešeno

Příspěvekod zedir » úte bře 03, 2015 19:31

Těžko říct, zda se jedná o CZ nebo EY, vypadá to jako obojí. Přikládám několik výřezů:
Na prvním je zmiňovaný Ondřej Kadlec z druhého záznamu vlevo odspodu, na druhém Jan Kropáček ze třetího záznamu vpravo nahoře a na posledním samo diskutované slovo. Když konec tohoto slova srovnáme jen s prvním výřezem, tak vypadá zrovna jako -EY z konce křestního jména, tak i jako -CZ z konce příjmení. Ať už by to bylo ale visatej, nebo visatec, obojí by opět odkazovalo k něčemu - či spíše někomu - visícímu, i když se mi to pořád zdá nepravděpodobné (v matrice jsem se nikdy nesetkal se záznamem o popraveném ani s druhotným záznamem, kdy by dítě bylo pohrobkem po popraveném otci, ženich synem takového otce apod.).
Přílohy
výřez.jpg
výřez.jpg (78.55 KiB) Zobrazeno 614 krát
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6292
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: matrika 1670, Heroltice, vyřešeno

Příspěvekod PomněnkaPrvní » úte bře 03, 2015 21:43

Bude fajn, lenko.ou, když časem dáte vědět, co jste se dozvěděla, např. z jiných záznamů k této rodině. Hodně lidí si nad tím lámalo hlavu, tak ať z toho taky něco máme :wink:
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: matrika 1670, Heroltice, vyřešeno

Příspěvekod Tylda » stř bře 04, 2015 2:16

Dobrý den.

Na zkoušku:

SOA Praha – obec Vyšetice / Wischetitz / Višetice

V tomto indexu „Louňovice pod Blaníkem 18 (1685-1947)“ je na začátku Sedlák z Laby (Labi, Labí), z Bejkovitz (Býkovice), z Launiovitz (Louňovice pod Blaníkem) – i když Sedláků je asi všude plno! Starší index není!
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/8181/116

Nejstarší matrika je „Miličín 01 (1651-1660)“.
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/8521/1

Zdraví Tylda :)
Tylda
 
Příspěvky: 2465
Registrován: sob bře 17, 2007 21:54
Bydliště: Praha


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků