Narození 1777 - Jinočany - Ořech

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Re: Narození 1777 - Jinočany - Ořech

Příspěvekod Zora » úte led 27, 2015 22:37

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1777 - Jinočany - Ořech

Příspěvekod smartin1905 » čtv led 29, 2015 13:11

děkuji, již jsem to vše prohledával. Dokážete něco vyluštit z tohoto? http://ebadatelna.soapraha.cz/d/10685/42
Georgius Měchura, ten přeškrtlý záznam vlevo dole. Je to otec Tomáše Měchury z mého původního příspěvku

děkuji za vaši snahu
smartin1905
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte črc 23, 2013 14:20

Re: Narození 1777 - Jinočany - Ořech

Příspěvekod zedir » pát led 30, 2015 2:50

smartin1905 píše:děkuji, již jsem to vše prohledával. Dokážete něco vyluštit z tohoto? http://ebadatelna.soapraha.cz/d/10685/42
Georgius Měchura, ten přeškrtlý záznam vlevo dole. Je to otec Tomáše Měchury z mého původního příspěvku
děkuji za vaši snahu


Záznam vidím takto:

Die 2 aprilis natus et 4 ejus baptizatus est infans nomine Georgius ex parentibus Jacobo Miechura casario ex Ginoczan, matre Dorothea subditis Tachloviczensibus. Levans Simon Kautny rusticus ex Ginoczan. Testes Josephus Knižie pastor gregarius ex Tachlovitz et Magdalena Lizlin villica ex Mireschitz. Baptizavit qui supra

Extradita baptizmata anno 1796 pro tunc et ? ex? pralibus liberis ut testis Brzezina curatus loci

O moc moudřejší z toho ale opravdu nejsem, právě naopak. Pod latinskými slovníky nemohu nalézt přesný tvar extradita, ani předpokládané sloveso extradere, ale v západoevropských jazycích jako v angličtině (extradite), francouzštině (extrader) či španělštině (extraditar) sloveso shodně znamená vydat někoho ke stíhání. Možná se zde ale nejedná přesně o takový význam, možná se mohlo něco "jen" soudně prošetřovat a "vydávaní" jsou tu vlastně ne lidé, ale právě baptizmata - křty. Vzpomněl jsem si na podobný případ, kde sice nedošlo k proškrtnutí záznamů, ale byly rovněž doplněny poznámky ohledně soudní potřeby dat křtů. Tyto poznámky byly napsány také až více i než 20 let po daných narozeních:

viewtopic.php?f=9&t=16645

Pro tunc by se dalo přeložit jako toho času, pro ten čas, tehdy apod. Poté bohužel nerozluštím zkratku za et a dále si ani nejsem jistý, že se jedná o předložku ex (z) a nedaří se mi překlad slova pralibus (pravděpodobně zde napsáno bez typické ligatury písmen ae). Poté následuje ono problematické slovo liberis - svobodný/kniha, ale bohužel ještě jeden význam téhož slova přichází v úvahu, a to děti (libri), kteří by tu v souvislosti se křty dávali také velký smysl. Vše je zakončeno slovy ut testis Brzezina curatus loci - jako svědek Březina, místní kaplan. Hned se nám nabízí otázka, u čeho svědčil...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Narození 1777 - Jinočany - Ořech

Příspěvekod smartin1905 » pát led 30, 2015 16:02

Znovu moc děkuji za vaše postřehy a poznatky. Já sám si s tím nevím rady.
Nyní jsem našel záznam o úmrtí Tomáše Měchury z roku 1846 z kostela Nejsvětější Trojice v Podskalí
http://amp.bach.cz/pragapublica/permalink?xid=2A3CFD055E394B4B8B03F09C0896E7B0&scan=285 (pátý záznam vlevo). Shoduje se nejen jméno, ale i věk 70. let (narodil se 1776 v Jinočanech. Pravděpodobně by to mohl být on. Bohužel z tohoto záznamu nemohu nic přečíst, ani datum. Pomůžete mi prosím ještě s přečtením? děkuji
Vím o něm, že se narodil 1776 v Jinočanech, v r. 1810 se oženil s Marii Zwierzinovou, bydleli na Hromádkové 166, Smíchov. Měli více dětí, další stopy této rodiny vedou do Nového Strašecí, kde je z roku 1858 záznam o Marii Měchurové, rodem Zvěřinové, vdově po T. Měchurovi.
smartin1905
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte črc 23, 2013 14:20

Re: Narození 1777 - Jinočany - Ořech

Příspěvekod zedir » pát led 30, 2015 17:12

Záznam vidím takto:

Miechura Thomas, Pragen(?) bürger, unnd pfrüdler des St. Karlli hauses, aus Ginočan bno. kreises gebürtig
příčina smrti: auszehrung
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Předchozí

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 45 návštevníků