Latina, svatba ? VYŘEŠENO

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Latina, svatba ? VYŘEŠENO

Příspěvekod namor » ned srp 31, 2014 12:08

V knize 24, sn.9 je zápis o svatbě Vavřince Bohdala a Doroty, dcery Mikuláše Klímy z Krnína.

http://digi.ceskearchivy.cz/cs/4646/9 - vlevo druhý odspodu

Na tento zápis se po 21 letech odvolává zápis na sn.52 vlevo dole,

http://digi.ceskearchivy.cz/cs/4646/52

který mi není vůbec jasný. Není to klasický zápis o svatbě , ale píše se tam o jakési překážce (impedimento). Mohl by mi někdo pomoci rozluštit oč se jedná v tomto zápisu ?
Naposledy upravil namor dne pon zář 01, 2014 21:19, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Re: Latina, svatba ?

Příspěvekod Bodie » ned srp 31, 2014 20:22

Je tam text quarti consanguinitatis gradus copulati a kousek dále dispensatione obtenta.
Šlo tedy o příbuzenský vztah ve čtvrtém stupni. Potřebovali tedy povolení neboli dispens ke sňatku.
Pro čtvrtý stupeň příbuznosti šlo v podstatě o formalitu.
Uživatelský avatar
Bodie
 
Příspěvky: 1345
Registrován: pát zář 02, 2011 10:43

Re: Latina, svatba ?

Příspěvekod namor » ned srp 31, 2014 20:47

Takto mi se čtením textu pomohl kolega na fóru archivu Třeboň (… Anno 1704, 27. februarii in impedimento testii quosti consanquinitatis gradus copulati ut, atque hoc detecto et dispensatione obtentu). Za závorkou následuje text: Corum iterato mutuo consensu habito eos de praesenti matrimonio verbis solemnitu reconiunxi, presentibus testibus nobis Antonio Šebelka ..a.t.d.
Slovo reconiunxi jednoznačně znamená, že byli znovu oddáni.

Ale proč se to řešilo až 21 let po uzavření svatby, když už spolu měli 9 dětí ?
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Re: Latina, svatba ?

Příspěvekod Bodie » ned srp 31, 2014 21:01

Tak s tím jsem se ještě nesetkal, ale dle textu to vypadá, že byli opětovně oddáni.
Nově zjištěné příbuzenství asi anulovalo první sňatek, protože nebylo vydáno povolení ke sňatku

Zajímalo by mě, jestli se s tím ještě někdo někdy setkal. Jestli opravdu byla taková praxe.
Uživatelský avatar
Bodie
 
Příspěvky: 1345
Registrován: pát zář 02, 2011 10:43

Re: Latina, svatba ?

Příspěvekod Branwen » ned srp 31, 2014 21:19

Narazila jsem na to v matrice Velké Losenice v roce 1737, http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/7245/?strana=199 vpravo + následující snímek vlevo. Také zrušeno pro příbuzenství 4. stupně a po udělení dispensu znova uzavřeno. Jak dlouho to bylo po původní svatbě, jsem ale nedohledávala. (Ono to tam tehdy vůbec bylo nějaké divné, na levé straně jsou revalidovány dokonce tři sňatky zároveň, ale důvod jsem tam nevyčetla.)
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Latina, svatba ? VYŘEŠENO

Příspěvekod namor » pon zář 01, 2014 21:21

Díky oběma i s pomocí fóra archivu je problém alespoň částečně vyřešen
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Re: Latina, svatba ? VYŘEŠENO

Příspěvekod Věra Mátlová » sob zář 06, 2014 23:47

Byla jsem mimo republiku, tak reaguji na Vaši zprávu se zpožděním. K tomu co dali dohromady kolegocé už mám jen málo co dodat.
Přesné znění toho druhého zápisu:
Non praemisis denunciationibus /sic enim ordinavit Reverendissimo officio tamen in facie ecclesia etiam Sacro Adventiis tempore interrogavi ego Joes Zavadil Rector Ecclesiae Steinkirch. Laurentio Bohdal et Dorotheam Klimin inqlinos in pago Konin / …/ eorum iterato mutuo concensu habito eos de praesenti matrimonio verbis solemnites reconjugi praesentibus testibus notis ….A.S. …
Bez předchozích ohlášek /tak jak stanoví nejctihodnější úřad/, přesto podle církevního práva, v tomto svatém adventním čase otázal jsem se já Jan Zavadil rektor kostela v Kamenném Újezdě Vavřince Bohdala a Doroty Klímové obyvatel ze vsi Konína znovu na vzájemný souhlas …atd. - jedná se o regulerní rekopulaci.

Rekopulace se konaly v případě, že byly pochybnosti o platnosti předchozího obřadu, například u sňatků v jiném místě, kde neměl obřad náležitosti vyžadované tridentským koncilem, třeba před nekatolickým knězem, v případě konvertitů nebo sňatku s nekatolíkem. Sama mám takový případ, jednalo se o sňatek v cizině, kde ženich byl "služebně" v cizině ve službách své vrchnosti a oženil se tam, po návratu do Čech byl "rekopulírován". To ale evidentně není Váš případ, předchozí obřad byl na tomtéž místě.
Ta překážka pokrevenství 4.stupně nemohla být důvodem k rekopulaci, ta byla odstraněna dispensem už v roce 1704, i když v prvním zápisu se o ní vůbec nemluví, zjevně byly v roce 1725 k dispozici příslušné doklady ve farním archivu když se druhý zápis na to odvolává.
Co mě dále zaráží, je čas konání sňatku - tzv. "zapovězený čas" tj. advent a půst, kdy se sňatky konaly jen ve zdůvodněných výjimečných případech. Nota bene když je na to v zápisu ještě upozorněno.
Tak jsem Vám asi moc nepomohla - a Vaše fantazie teď může zapracovat na možných důvodech. Třeba budete mít štěstí a farní archiv bude zachován, možná by se něco našlo i v doprovodným materiálům ke sňatkům (ty jsou nebo měly by být ve stejných archivech jako matriky, vždy se žádají ke konkrétnímu sňatku).
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 18 návštevníků