Úmrtí 1750 čeština Záluží - vyřešeno

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Úmrtí 1750 čeština Záluží - vyřešeno

Příspěvekod Alfie16 » pát srp 01, 2014 14:46

Narazil jsem na takový delší zápis, který nejsem úplně schopný přečíst, a proto bych potřeboval pomoc.
Jde o 3. zápis vlevo zde: http://www.portafontium.cz/iipimage/300 ... -11_0500-z

Přečtu:

Ze Zaluzi
10. Septemb.

Anno 1750, dne 10 Septembris usnula v Pánu šest nedělka Kateřina manželka Vojtěcha Dardy na ... Rychtáře zálužského ... musela v sobě něco ublížiti, když k porodu pracovala pročež z veliky horkosti ... pozbila rozumu tak, že neschopna byla všech svátostí ...jících pojísti já farář Jan Zaiffert jen tolik ten den před svat? Sub Condition? Rozhřešení sem ji nad hříchem udělil o...kavajíce nad ... den zdali k sobě ... rozumu přijde, bych si mohl potřebné svátosti uděliti, však zameškání domácích i svátostí posledního pomazání zbavena byla. ... 12 téhož ... chrámu Páně farním Těnovickém dle řádu církevního pochoval sem ji ... byla.
Naposledy upravil Alfie16 dne pát srp 01, 2014 15:56, celkově upraveno 1
Alfie16
 
Příspěvky: 484
Registrován: úte bře 05, 2013 13:20

Re: Úmrtí 1750 čeština Záluží

Příspěvekod zedir » pát srp 01, 2014 15:17

Dobrý den,

přikládám doplnění, tak jak je vidím:

... Dardy, na ten cziaß...
... a ktera musela...
... horkosti wznitrzni...
... swatosti umiragiczych przigiti...
... ten den przed smrti...
... ocziekawagicze na druheg den zdaliž k sobie k przedesslemu rozumu przigde, bych gi...
... ona (?) pak 12 tehoz przy chramu...
... starzy byla...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Úmrtí 1750 čeština Záluží

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát srp 01, 2014 15:27

aha :-) Zedir to bude mít dobře, dám jsem svoje "výplody" třeba se Vám to poskládá

Anno 1750, dne 10 Septembris usnula v Pánu šest nedělka Kateřina manželka Vojtěcha Dardy na ten ??? Rychtáře zálužského a která musela v sobě něco ublížiti, když k porodu pracovala pročež z veliky horkosti roznicztny (roznícené??) pozbila rozumu tak, že neschopna byla všech svátostí umírajících pojísti já farář Jan Zaiffert jen tolik ten den před svati? Sub Conditione Rozhřešení sem ji nad hříchamy udělil oczekavajíce na druhej den zdali k sobě k pozdejšlemu (k pozdějšímu?) rozumu přijde, bych si mohl potřebné svátosti uděliti, však zameškání domácích i svátostí posledního pomazání zbavena byla. ... 12 téhož ... chrámu Páně farním Těnovickém dle řádu církevního pochoval sem ji staržy? byla.

edit: vážně se držte Zedirovy verze :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Úmrtí 1750 čeština Záluží

Příspěvekod zedir » pát srp 01, 2014 15:40

Děkuji za takovou důvěru, ale také si rozhodně nejsem jistý a cokoliv píšu, je třeba rozhodně brát kriticky, jsem jen omylný člověk a raději píšu "tak, jak je vidím" :) Jsem rád, když nejsem sám, kdo na daný dotaz reaguje, protože někdy mám nepříjemný pocit, že pokud jsem něco přečetl špatně, jde to jen na můj vrub a pokud mám něco špatně, jsem rád, když mě někdo opraví... Zde jsem třeba váhal u toho slova za "horkosti" a opravdu to může být i roz-, zrovna tak jsem váhal nad slovem za "umírajících". Pokud není text očividný, že dva tři lidé jej nezávisle na sobě přečtou stejně, je skvělé, pokud jej můžeme dávat dohromady z několika přečtení.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Úmrtí 1750 čeština Záluží

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát srp 01, 2014 15:48

Vaše zdvořilost mne velmi těší, ale skromnosti netřeba.
jak tuhle někdo psal- na našem fóru je ze všech fór nejvíc pomáhajících duší a to mne stále ještě těší....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Úmrtí 1750 čeština Záluží

Příspěvekod Alfie16 » pát srp 01, 2014 15:55

Děkuji oběma!
Alfie16
 
Příspěvky: 484
Registrován: úte bře 05, 2013 13:20


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků